xibo - en to it translation catalogue (1674 entries)

en:  / %d %% of %s
it:  / %d %% di %s

en: %d Media Items Assigned
it: %d elementi Media assegnati

en: %s Installation
it: %s Installazione

en: %s needs an administrator user account to be the first user account that has access to the CMS. Please enter your chosen details below.
it: %s ha bisogno di un account utente di amministratore per essere il primo account utente che ha accesso al CMS. Si prega di inserire i dati scelti sotto.

en: %s needs somewhere to store the things you upload to be shown. Ideally, this should be somewhere outside the root of your web server - that is such that is not accessible by a web browser. Please input the full path to this folder. If the folder does not already exist, we will attempt to create it for you.
it: %s necessita da qualche parte di memorizzare le cose caricate da visualizzare. Idealmente, questo dovrebbe essere da qualche parte al di fuori della directory principale del server web - che è tale che non è accessibile da un browser web. Si prega di inserire il percorso completo di questa cartella. Se la cartella non esiste, cercheremo di creare per voi.

en: %s needs to set-up a connection to your MySQL database.
it: %s ha bisogno di configurare una connessione al database MySQL.

en: %s needs you to choose a "key". This will be required each time you set-up a new client. It should be complicated, and hard to remember. It is visible in the CMS interface, so it need not be written down separately.
it: %s ha bisogno di scegliere una "chiave". Questo sarà richiesto ogni volta che si imposta-up di un nuovo cliente. Dovrebbe essere complicato e difficile da ricordare. È visibile nell'interfaccia CMS, quindi non deve essere scritta separatamente.

en: %s scheduled on %s
it: %s in programma %s

en: %s was successfully installed. Please log-in with the user details you chose earlier.
it: %s è stato installato con successo. Si prega di log-in con i dettagli utente che hai scelto in precedenza.

en: 1 hour
it: 1 ora

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: 10 minutes
it: 10 minuti

en: 12 hours
it: 12 ore

en: 1st line
it: 1° linea

en: 30 minutes
it: 30 minuti

en: 4 hours
it: 4 ore

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: A comma separated list of HTML tags that should be stripped from the feed in addition to the default ones.
it: Un elenco di tags HTML separato da virgole  che deve essere rimosso dal feed in aggiunta a quelli di default.

en: A comma separated list of attributes that should not be stripped from the incoming feed.
it: Un elenco separato da virgola di attributi che non devono essere rimossi dal feed in ingresso.

en: A comma separated list of items to present in a combo box
it: Un elenco separato di elementi da presentare in una casella combinata

en: A description - (1 - 254 characters).
it: Una descrizione - (1 - 254 caratteri).

en: A file exists with the name you gave for the Library Location. Please choose another location
it: Esiste già un file con il nome scelto per la Libreria. Si prega di scegliere un altro nome

en: A formula to use as a calculation for formula column types
it: Una formula da utilizzare come calcolo per tipi di colonna formula

en: A local file path or URL to the video. This can be a RTSP stream.
it: Il percorso di un file locale o URL del video. Questo può essere uno stream RTSP.

en: A message to display when there are no tweets returned by the search query
it: Un messaggio da visualizzare quando non ci sono tweet restituiti dalla query di ricerca

en: A name for this DataSet
it: Un nome per questo dataSet

en: A name for this Resolution
it: Nome Risoluzione

en: A short description of this Group
it: Una descrizioe breve per questo gruppo

en: A unique identifier for this display.
it: Un identificatore univoco per questo display.

en: API Key
it: Chiave API

en: API Secret
it: API segreta

en: About
it: Informazioni su

en: About the CMS
it: A proposito del CMS

en: Access Denied
it: Accesso negato

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Action
it: Azione

en: Action Bar Display Duration
it: Action Bar durata visualizzazione

en: Action Bar Mode
it: Modo Action Bar

en: Active
it: Attivo

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Application
it: Aggiungi applicazione

en: Add Campaign
it: Nuova campagna

en: Add Clock
it: Aggiungi orologio

en: Add Column
it: Aggiungi colonna

en: Add Counter
it: Aggiungi contatore

en: Add DataSet
it: Aggiungi Dataset

en: Add DataSet View
it: Aggiungi una vista dataset

en: Add Display Group
it: Aggiungi Gruppo monitor

en: Add Event
it: Aggiungi evento

en: Add Help Link
it: Aggiungi Help link

en: Add Image
it: Aggiungi un'immagine

en: Add Layout
it: Aggiungi Layout

en: Add Local Video
it: Aggiungi video locale

en: Add Media
it: Aggiungi Media

en: Add Media to the Library
it: Aggiungi Media alla Libreria

en: Add New %s
it: Aggiungi nuovo %s

en: Add New Ticker
it: Aggiungi nuovo Ticker

en: Add Profile
it: Aggiungi profilo

en: Add Region
it: Aggiungi Regione

en: Add Resolution
it: Aggiungi risoluzione

en: Add STS to the response headers? Make sure you fully understand STS before turning it on as it will prevent access via HTTP after the first successful HTTPS connection.
it: Aggiungere STS alle intestazioni di risposta ? Assicurati di comprendere appieno STS prima di attivarlo in quanto impedisce l'accesso tramite HTTP dopo la prima connessione HTTPS avvenuta con successo.

en: Add Shell Command
it: Aggiungi un comando shell

en: Add Text
it: Aggiungi testo

en: Add User
it: Aggiungi Utente

en: Add User Group
it: Aggiungi gruppo di utenti

en: Add Webpage
it: Aggiungi pagina web

en: Add a new Campaign
it: Aggiungi una nuova campagna

en: Add a new DataSet
it: Aggiungi un nuovo dataSet

en: Add a new Display Group
it: Aggiungi un nuovo gruppo di monitor

en: Add a new Display Settings Profile
it: Aggiungi un nuovo profilo di display

en: Add a new Help page
it: Aggiungi una nuova pagina di aiuto

en: Add a new Layout and jump to the layout designer.
it: Aggiungi un nuovo layout e passa al designer di layout.

en: Add a new User
it: Aggiungi un nuovo utente

en: Add a new User Group
it: Aggiungi un nuovo gruppo utenti

en: Add a new media item to the library
it: Aggiungi un nuovo elemento media alla libreria

en: Add a new resolution for use on layouts
it: Aggiungere una nuova risoluzione da usare nei layout

en: Add an Application
it: Aggiungi una applicazione

en: Add files
it: Aggiungi files

en: Add more rows to the end of this DataSet
it: Aggiungi più righe alla fine di questo DataSet

en: Admin Password
it: Password (admin)

en: Admin Username
it: Nome utente amministratore

en: Admin email address
it: Indirizzo email admin

en: Administration
it: Amministrazione

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advice
it: Consiglio

en: Align
it: Allineamento

en: All
it: Tutto

en: All fields must be filled in
it: Tutti i campi devono essere completati

en: All media will be unassigned and any layout specific media such as text/rss will be lost. The layout will be removed from all Schedules.
it: Tutti i media saranno assegnati e tutti i media specifici del layout, come text / rss andranno persi. Il layout verrà rimosso da tutte le  schedulazioni.

en: Allow Import?
it: Consentire importazione ?

en: Allow PHP to open external URLs
it: Permetti a PHP di aprire URLs esterni

en: Allow modifications to the transition configuration?
it: consentire le modifiche alla configurazione della transizione ?

en: Allow the maintenance script to run if it is called?
it: Consentire allo script di manutenzione di essere eseguito se chiamato ?

en: Allow usage tracking?
it: Consenti l'uso della tracciabilità ?

en: Allowable Attributes
it: Attributi ammissibili

en: Always
it: Sempre

en: An error occurred populating the database. Statement number: %d. Error Message = [%s]
it: Si è verificato un errore dei dati nel database. Numero stantment: %d. Messaggio di errore = [%s]

en: An error occurred running the upgrade. Please take a screen shot of this page and seek help. Statement number: %d. Error Message = [%s]
it: Si è verificato un errore in esecuzione l'aggiornamento. Si prega di prendere uno screenshot di questa pagina e di cercare aiuto. Numero statement:%d. Messaggio di errore = [%s]

en: An error occurred updating these settings. This is an unexpected error, please contact support. Error Message = [%s]
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento di queste impostazioni. Si tratta di un errore imprevisto, si prega di contattare il supporto. Messaggio di errore = [%s]

en: An optional description
it: Una descrizione facoltativa

en: An optional description of the Layout. (1 - 250 characters)
it: descrizione facoltativa del layout. (1 - 250 caratteri)

en: An optional description of the Template. (1 - 250 characters)
it: Una descrizione facoltativa del template. (1 - 250 caratteri)

en: An optional name for this media
it: Un nome opzionale per questo media

en: Android / Linux Command
it: Comando Android / Linux

en: Appearance
it: Aspetto

en: Application
it: Applicazione

en: Application Homepage
it: Homepage applicazione

en: Applications
it: Applicazioni

en: April
it: Aprile

en: Are you sure you want to delete this display? This cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler eliminare questo monitor ? Questo non può essere annullata.

en: Are you sure you want to delete this event from <b>all</b> displays? If you only want to delete this item from certain displays, please deselect the displays in the edit dialogue and click Save.
it: Sei sicuro di voler cancellare questo evento da <b> tutti </ b> i display? Se si desidera solo eliminare l'articolo da alcuni display, si prega di deselezionare i display nella finestra di modifica e fare clic su Salva.

en: Are you sure you want to delete this layout?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo layout?

en: Are you sure you want to delete this media?
it: Sei sicuro di volere cancellare questo media?

en: Are you sure you want to delete this template?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo modello ?

en: Are you sure you want to delete?
it: Sicuro di volerlo eliminare?

en: Are you sure you want to delete? You may not be able to delete this user if they have associated content. You can retire users by using the Edit Button.
it: Sei sicuro di voler cancellare? Potresti non essere in grado di eliminare questo utente se ha associato un contenuto. Si possono ritirare gli utenti utilizzando il pulsante Modifica.

en: Are you sure you want to logout this user?
it: Sei sicuro di voler disconnettere questo utente?

en: Are you sure you want to remove this item?
it: Rimuovere veramente questo elemento?

en: Are you sure you want to remove this region? All media files will be unassigned and any context saved to the region itself (such as Text, Tickers) will be lost permanently.
it: Sei sicuro di voler rimuovere questa regione? Tutti i file multimediali  assegnati e qualsiasi contesto salvato nella regione  (come testo, ticker) verranno definitivamente persi.

en: Are you sure you want to request a screen shot? The next time the client connects to the CMS the screen shot will be sent.
it: Sei sicuro di voler chiedere un screen shot?  La prossima volta che il client si connetterà al  CMS verrà inviato lo screen shot.

en: Are you sure you want to retire this layout ?
it: Sei sicuro di voler ritirare questo layout?

en: Are you sure you want to send a Wake On Lan message to this display?
it: Sei sicuro di volere accendere via rete questo monitor ?

en: Are you sure you want to truncate?
it: vuoi veramente eliminare ?

en: Are you sure you want to upgrade this layout?
it: Sei sicuro di voler aggiornare questo layout?

en: Ask a question in Launchpad
it: Fai una domanda a Launchpad

en: Assign
it: Assegna

en: Assign / Unassign
it: Attiva / disattiva

en: Assign Files
it: Assegna Files

en: Assign an item from the Library
it: Aggiungi un elemento alla Libreria

en: Assign to Layout
it: Assegna a layout

en: Assignable
it: Assegnabile

en: Assignable variable must be a number
it: Variabile assegnabile deve essere un numero

en: Assigned
it: Assegnato

en: Assigned Groups
it: Gruppi assegnati

en: Associate an item from the Library
it: Associare un elemento dalla libreria

en: Auditing
it: Monitoraggio

en: August
it: Agosto

en: Authorized applications for user
it: Applicazioni autorizzate per l'utente

en: Auto Refresh
it: Aggiornamento Automatico

en: Automatic Restart
it: Riavvio automatico

en: Automatically Restart the application if we detect it is not visible.
it: Riavviare automaticamente l'applicazione se si rileva che non è visibile.

en: Automatically collect and export relevant information into a text file.
it: Raccogliere e salvare automaticamente le informazioni in un file di testo.

en: Availability
it: Disponibilità

en: Available
it: Disponibile

en: Available Groups
it: Gruppi disponibili

en: Available Substitutions
it: Elementi disponibili

en: Available for In Transitions?
it: Disponibile per la transizione ingresso ?

en: Available for Out Transitions?
it: Disponibile per la transizione uscita ?

en: Background
it: Sfondo

en: Background Colour
it: Colore sfondo

en: Background Image
it: Immagine di Sfondo

en: Background thumbnail
it: Sfondo miniature

en: Background transparent?
it: Background trasparente?

en: Backup File
it: File di backup

en: Bandwidth
it: Larghezza di banda

en: Bandwidth Usage (%s)
it: Uso larghezza di banda (%s)

en: Bandwidth Usage. Limit %s
it: Uso larghezza di banda. Limite %s

en: Before reporting a fault it would be appreciated if you follow the below steps.
it: Prima di segnalare un problema, per favore segui i passi seguenti.

en: Best Fit
it: Adatta

en: Blacklist Videos?
it: Blacklist Videos ?

en: Bottom
it: In basso

en: BroadCast Address
it: Indirizzo di BroadCast

en: BroadCast Address is not a valid IP Address
it: Indirizzo di BroadCast ha un IP non valido

en: CEF is Chrome Embedded and offers up to date web rendering. If unselected the default Internet Explorer control will be used.
it: CEF è Chrome embedded e offre l'aggiornamento di rendering web. Se non è selezionato verrà utilizzato il valore predefinito di controllo di Internet Explorer.

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 till 32.
it: La maschera di sottorete CIDR non è un numero compreso tra 0 e 32.

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 to 32.
it: La maschera di sottorete CIDR non è un numero compreso tra 0 e 32.

en: CMS Config not supported for
it: Configurazione CMS non supportata per

en: CMS Theme
it: Tema CMS

en: CSV File Imported
it: File CSV importato

en: CSV File does not exist
it: Il file CSV non esiste

en: CSV Import
it: Importa CSV

en: CTRL Key required to access Client Information Screen?
it: Tasto CTRL  necessario per accedere a informazioni nello schermo Client ?

en: Cache Period
it: Durata Cache

en: Cache Period for Images
it: Durata Cache per le immagini

en: Calendar Extension
it: Estensione Calendario

en: Campaign Added
it: Aggiunta campagna.

en: Campaign Deleted
it: Campagna cancellata

en: Campaign Edited
it: Campagna modificata

en: Campaign ID is missing
it: ID campagna mancante

en: Campaign name cannot be empty
it: Il nome della Campagna non può essere vuoto

en: Campaigns
it: Campagne

en: Can not get Group information.
it: Impossibile ottenere informazioni sul gruppo.

en: Can not get group information.
it: Impossibile ottenere informazioni sul gruppo.

en: Can not get the data row/column
it: Impossibile ottenere i dati riga / colonna

en: Can not have a display without a name
it: Impossibile avere un monitor senza nome

en: Can not have an end time earlier than your start time
it: Non puoi impostare l'ora di fine prima dell'ora di inizio

en: Can not write last accessed info.
it: Non è possibile scrivere le info dell'ultimo accesso.

en: Can this module be assigned to a Layout?
it: Si può assegnare questo modulo ad un layout ?

en: Can this transition be used for media end?
it: Questa transizione può essere utilizzata per la fine dei media?

en: Can this transition be used for media start?
it: Questa transizione può essere utilizzata per l'avviamento dei media ?

en: Can't assign this menu item to this group
it: Impossibile assegnare questa voce di menu a questo gruppo

en: Can't assign this page to this group
it: Impossibile assegnare questa pagina a questo gruppo

en: Can't get this groups information
it: Impossibile ottenere le informazioni di questo gruppo

en: Can't remove this menu item from this group
it: Impossibile rimuovere questa voce di menu da questo gruppo

en: Can't remove this page from this group
it: Impossibile rimuovere questa pagina da questo gruppo

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel upload
it: Cancella l'upload

en: Cannot Edit this Display
it: Impossibile Modificare questo monitor

en: Cannot add this resolution.
it: Impossibile aggiungere questa risoluzione

en: Cannot be less than zero
it: Non può essere inferiore a zero

en: Cannot delete dataset, columns could not be deleted.
it: Non si può cancellare questo DataSet, non è stato possibile cancellare le colonne.

en: Cannot delete this resolution.
it: Impossibile cancellare questa risoluzione

en: Cannot delete this user, they have applications
it: Non puoi cancellare questo utente, ha delle applicazioni associate

en: Cannot delete this user, they have layouts
it: Non puoi cancellare questo utente, ha dei layout associati

en: Cannot delete this user, they have media
it: Non puoi cancellare questo utente, ha dei media associati

en: Cannot delete this user, they have permissions to data sets
it: Non puoi cancellare questo utente, ha dei permessi associati ai permessi

en: Cannot delete this user, they have permissions to display groups
it: Impossibile cancellare gli utenti, hanno l'autorizzazione a visualizzare i gruppi

en: Cannot delete this user, they have permissions to layouts
it: Impossibile cancellare gli utenti, hanno l'autorizzazione ad utilizzare i layouts

en: Cannot delete this user, they have permissions to media
it: Impossibile cancellare gli utenti, hanno l'autorizzazione ad utilizzare i media

en: Cannot delete this user, they have permissions to media on layouts
it: Impossibile cancellare gli utenti, hanno l'autorizzazione ad utilizzare i media nei layouts

en: Cannot delete this user, they have permissions to regions on layouts
it: Impossibile cancellare gli utenti, hanno l'autorizzazione ad utilizzare le regioni nei layouts

en: Cannot delete this user, they have permissions to templates
it: Impossibile cancellare gli utenti, hanno l'autorizzazione ad usare i templates

en: Cannot delete this user, they have schedule detail records
it: Non puoi cancellare questo utente, ha dei dettagli sulla schedulazione

en: Cannot delete this user, they have scheduled layouts
it: Non puoi cancellare questo utente, ha dei layout schedulati

en: Cannot delete this user, they have templates
it: Non puoi cancellare questo utente, ha dei template associati

en: Cannot determine if this media has been used.
it: Impossibile determinare questo media è stato utilizzato.

en: Cannot edit dataset %s
it: Non è possibile editare il set di dati %s

en: Cannot edit this resolution.
it: Impossibile modificare questa risoluzione

en: Cannot find display profile
it: Impossibile trovare il profilo del display

en: Cannot find display record
it: Impossibile trovare il record monitor

en: Cannot find the background image selected
it: Immagine di sfondo selezionata non è stata trovata

en: Cannot find this media item. Please refresh the region options.
it: Impossibile trovare questo elemento multimediale. Ricaricare le opzioni regione.

en: Cannot get installed modules
it: Impossibile ottenere moduli installati

en: Cannot get list of display groups.
it: Non posso visualizzare la lista dei gruppi di monitor.

en: Cannot get the menu items for this Group.
it: Impossibile ottenere le voci di menu per questo gruppo.

en: Cannot locate the files for this media. Unable to delete.
it: Impossibile individuare i file per questo media. Impossibile da eliminare.

en: Cannot retrieve the Information relating to this layout. The layout may be corrupt.
it: Impossibile recuperare le informazioni relative a questo layout. Il layout potrebbe essere danneggiato.

en: Cannot set audit to Off
it: Non è possibile disattivare il controllo

en: Cannot set audit to On
it: Non è possibile impostare il controllo

en: Cannot switch modes.
it: Non è possible cambiare i modi.

en: Cannot user ordering criteria in the Filter Clause
it: Impossibile utente ordinare criteri nella clausola di filtro

en: Cant get this user's name. Please try another.
it: Non si può usare questo nome utente. Per favore scegline un altro.

en: Category
it: Categoria

en: Category is a required field. It must be between 1 and 254 characters.
it: Categoria è un campo richiesto. Deve essere compreso tra 1 e 254 caratteri.

en: Caution, you have selected %1 items. Clicking save will run the %2 transaction on all these items.
it: Attenzione, è stato selezionato %1 elementi. Facendo clic su salva verrà eseguita l'operazione %2 su tutti questi elementi.

en: Center
it: Centrata

en: Centre
it: Centro

en: Change Password
it: Cambia la password

en: Change the Background Properties
it: Cambia le proprietà dello Sfondo

en: Change the resolution
it: Cambiare la risoluzione

en: Check that the Environment passes all the Xibo Environment checks.
it: Verifica che il sistema passi tutti i controlli xibo

en: Choose Layouts
it: Scegli i leyout

en: Choose the resolution this Layout should be designed for.
it: Scegliere la risoluzione per cui dovrebbe essere progettato questo layout.

en: Cleaning up old revisions of media will result in any unused media revisions being permanently deleted.
it: La pulizia delle vecchie revisioni di media si tradurrà in eventuali revisioni dei media inutilizzati fino ad essere eliminati definitivamente.

en: Click here to Export
it: Clicca qui per esportare

en: Click on the below link to open the bug report page for this Xibo release.
it: Fare clic sul link qui sotto per aprire la pagina bug report per questa versione xibo.

en: Click to delete this media
it: Clicca per cancellare questo media

en: Click to edit this media
it: Clicca per modificare questo media

en: Click to edit this transition
it: Clicca per modificare questa transizione

en: Click to show more time information
it: Clicca per avere maggiori informazioni

en: Client Type
it: Tipologia client

en: Clock Type
it: Tipo di orologio

en: Close
it: Chiudi

en: Collect and Save Data
it: Raccogliere e salvare i dati

en: Collect auditing from this client. Should only be used if there is a problem with the display.
it: Controllare questo client. Deve essere utilizzato solo se c'è un problema con il monitor.

en: Collect interval
it: Intervallo di aggiornamento

en: Collection Interval (seconds)
it: Intervallo aggiornamenti (secondi)

en: Colour
it: Colore

en: Column Added
it: Colonna aggiunta

en: Column Deleted
it: Colonna cancellata

en: Column Edited
it: Colonna modificata

en: Column Order
it: Ordine colonna

en: Column Type
it: Tipo colonna

en: Columns Available
it: Colonne disponibili

en: Columns Selected
it: Colonne selezionate

en: Columns for %s
it: Colonne per %s

en: Complete
it: Completo

en: Completed Successfully
it: Operazione completata con successo

en: Completely remove the old version of this media item if a new file is being uploaded.
it: Rimuovere completamente la vecchia versione di questo elemento multimediale se un nuovo file verrà caricato.

en: Content
it: Contenuti

en: Copy
it: Copia

en: Copy a Layout.
it: Copia un Layout.

en: Copyright information to display as the last item in this feed.
it: Informazioni sul copyright da visualizzare come ultimo elemento di questo feed.

en: Could Not Complete, Duplicate User Name Exists
it: Impossibile procedere, eseiste già un Utente con questo nome.

en: Could not Copy All Campaign Security
it: Non è stato possibile Copiare la Sicurezza di Tutte le Campagne

en: Could not Copy All Layout Media Security
it: Non è possibile copiare tutti i layout Media Security

en: Could not Copy All Layout Region Security
it: Impossibile copiare tutte le regioni sicure del layout

en: Could not Copy Layout Media Security
it: Impossibile copiare il layout di sicurezza Media

en: Could not INSERT a new Schedule
it: Non è stato possibile aggiunere un nuovo Palinsesto

en: Could not Link Campaign to Group
it: Impossibile collegare la Campagna al Gruppo

en: Could not Link DataSet to Group
it: Collegamento Dataset al gruppo non possibile

en: Could not Link Display Group to Display
it: Impossibile associare Gruppo monitor al monitor

en: Could not Link Display Group to User Group
it: Impossibile collegare il Gruppo monitor al Gruppo di Utenti

en: Could not Link Layout Media to Group
it: Non è possibile collegare il Media al gruppo

en: Could not Link Layout Region to Group
it: Impossibile Collegare la regione del layout al Gruppo

en: Could not Link Media to Group
it: Non è possibile collegare il Media al Gruppo

en: Could not Link User Group to User
it: Non è stato possibile aggiungere l'Utente al Gruppo.

en: Could not Unlink All Display Groups from User Group
it: Impossibile scollegare tutti i Gruppi monitor dal Gruppo di Utenti

en: Could not Unlink Campaign from Group
it: Non è stato possibile scollegare la Campagna dal Gruppo

en: Could not Unlink DataSet from Group
it: Non è possibile scollegare il Dataset dal Gruppo

en: Could not Unlink Display Group from Display
it: Impossibile scollegare Gruppo monitor dal monitor

en: Could not Unlink Display Group from User Group
it: Impossibile scollegare il Gruppo monitor al Gruppo di Utenti

en: Could not Unlink Groups from User
it: Impossibile scollegare i gruppi dall'utente

en: Could not Unlink Layout Media from Group
it: Impossibile Scollegare layout  media dal Gruppo

en: Could not Unlink Layout Region from Group
it: Impossibile scollegare la regione del layout dal Gruppo

en: Could not Unlink Layout Region from Groups
it: Impossibile scollegare le regioni del layout dai gruppi

en: Could not Unlink Media from Group
it: Non è possibile scollegare il Media dal Gruppo.

en: Could not Unlink Media from Groups
it: Impossibile scollegare il media dai gruppi

en: Could not Unlink User from User Group
it: Non è stato possibile eliminare l'Utente dal Gruppo.

en: Could not Unlink all Users from User Group
it: Non è possibile scollegare tutti gli utenti dal gruppo

en: Could not add DataSet
it: Non è possibile aggiungere il set di dati.

en: Could not add DataSet Column
it: Non è possibile aggiungere la colonna al DataSet

en: Could not add DataSet Data
it: Non è possibile aggiungere dati al Dataset

en: Could not add Display Group
it: Impossibile aggiungere gruppo di monitor

en: Could not add Layout
it: Non è possibile aggiungere il layout

en: Could not add User Group
it: Non è stato possibile aggiungere il Gruppo di Utenti

en: Could not add a display group for the new display.
it: Impossibile aggiungere gruppo di display per il nuovo monitor

en: Could not add a user group for this user.
it: Non è stato possibile aggiungere un gruppo a questo utente.

en: Could not add display
it: Impossibile aggiungere il monitor

en: Could not connect to MySQL with the administrator details. Please check and try again. Error Message = [%s]
it: Impossibile connettersi a MySQL con i dettagli di amministratore. Si prega di verificare e riprovare. Messaggio di errore = [%s]

en: Could not create a new database with the administrator details [%s]. Please check and try again. Error Message = [%s]
it: Impossibile creare un nuovo database con i dati di amministratore [%s]. Si prega di verificare e riprovare. Messaggio di errore = [%s]

en: Could not create a new user with the administrator details. Please check and try again. Error Message = [%s]
it: Impossibile creare un nuovo utente con i dettagli di amministratore. Si prega di verificare e riprovare. Messaggio di errore = [%s]

en: Could not create the Library Location directory for you. Please ensure the webserver has permission to create a folder in this location, or create the folder manually and grant permission for the webserver to write to the folder.
it: Impossibile creare la directory "Library Location" per voi. Assicurarsi che il server web abbia il permesso di creare una cartella in questa posizione, o creare la cartella manualmente e concedere l'autorizzazione al webserver di scrivere nella cartella.

en: Could not delete Data for Column/Row
it: Dati non cancellabili per colonna/riga

en: Could not delete Data for entire DataSet
it: Non è possibile cancellare tutti i dati del DataSet

en: Could not delete DataSet Column
it: Non è possibile eliminare la colonna dal DataSet

en: Could not determine the Column Order
it: Non è possibile determinare l'ordine della colonna.

en: Could not determine the Max row number
it: Impossibile determinare il numero massimo di righe

en: Could not edit DataSet Column
it: Non è possibile modificare la colonna del DataSet

en: Could not edit DataSet Data
it: Non è possibile modificare i dati del Dataset

en: Could not edit Password
it: Password non modificabile

en: Could not edit User Group
it: Non è stato possibile modificare il Gruppo di Utenti

en: Could not link the new display with its group.
it: Impossibile collegare il nuovo monitor con il suo gruppo.

en: Could not link the new user with its group.
it: Non è stato possibile inserire il nuovo utente nel suo gruppo.

en: Could not update Layout on Schedule
it: Non è possibile aggiornare Il Layout nella Pianificazione

en: Could not update display
it: Non è possibile aggiornare il monitor

en: Could not update this display with a new name.
it: Impossibile aggiornare il nome del monitor

en: Count
it: Conteggio

en: Counter
it: Contatore

en: Create a log file on disk in this location. Please enter a fully qualified path.
it: Creare un file di log sul disco in questa posizione. Si prega di inserire un percorso completo.

en: Create a new database
it: Crea un nuovo database

en: Current
it: Attuale

en: Current Password
it: Password attuale

en: Current Usage
it: Uso attuale

en: Cursor Start Position
it: Posizione iniziale del cursore

en: DOM Extension
it: Estensione DOM

en: DOM XML Extension
it: Estensione DOM XML

en: Daily
it: Giornaliero

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Data Added
it: Dati aggiunti

en: Data Deleted
it: Dati cancellati

en: Data Edited
it: Dati modificati

en: Data Type
it: Tipo di dati

en: DataSet Added
it: Dataset aggiunto

en: DataSet Deleted
it: Dataset cancellato

en: DataSet Edited
it: Dataset modificato

en: DataSet View
it: Vista dataset

en: Database Name
it: Nome database

en: Database Password
it: Password del database

en: Database Restored. Click here to continue.
it: Database ripristinato. Clicca qui per continuare.

en: Database Username
it: Nome utente database

en: Database dump failed.
it: Dump del database fallito.

en: Database error adding this link record.
it: Si è verificato un errore nel database creando questo record.

en: Database error checking module
it: Database error di controllo modulo

en: Database error deleting this link record.
it: Si è verificato un errore nel database eliminando questo record.

en: Database error updating this link record.
it: Si è verificato un errore nel database aggiornando questo record.

en: Date
it: Data

en: Date / Time Information
it: Informazioni Data / Ora

en: Date Format
it: Formato data

en: DateTimeZone
it: TimeZone data

en: Day
it: Giorno

en: Debugging switched Off.
it: Debugging disattivato.

en: Debugging switched On.
it: Debugging attivato.

en: December
it: Dicembre

en: Default Flash Duration
it: Durata predefinita Flash

en: Default Image Duration
it: Durata predefinita immagine

en: Default Language
it: Lingua predefinita

en: Default Latitude
it: Latitudine predefinita

en: Default Layout
it: Layout di Default

en: Default Longitude
it: Longitudine predefinita

en: Default PowerPoint Duration
it: Durata predefinita PowerPoint

en: Default Profile?
it: profilo di default ?

en: Default User Type
it: Tipo utente di default

en: Default copy media when copying a layout?
it: Copia i media di default quando si copia un layout ?

en: Default height for PPT files
it: Altezza predefinita per i file PPT

en: Default length for JPG files (in seconds)
it: Lunghezza predefinita per i file JPG (in secondi)

en: Default length for PPT files
it: Lunghezza predefinita per i file PPT

en: Default length for PPT files (in seconds)
it: Lunghezza predefinita per i file PPT (in secondi)

en: Default length for SWF files
it: Lunghezza predefinita per i file SWF

en: Default update media in all layouts
it: Aggiorna i media di default in tutti i layout

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Campaign
it: Cancella campagna

en: Delete Display Group
it: Elimina Gruppo monitor

en: Delete Display Profile
it: Cancella profilo display

en: Delete Event.
it: Elimina Evento

en: Delete Group
it: Elimina gruppo

en: Delete Help Link
it: Cancella collegamento aiuto

en: Delete Layout
it: Cancella monitor

en: Delete Media
it: Cancella Media

en: Delete Resolution
it: Cancella Risoluzione

en: Delete Template
it: Elimina template

en: Delete the old version?
it: Cancellare la vecchia versione ?

en: Delete this Column?
it: Cancello questa colonna?

en: Delete this DataSet?
it: Cancello questo Dataset ?

en: Delete this Display?
it: Eliminare questo monitor ?

en: Delete this User?
it: Eliminare questo Utente?

en: Delete this media
it: Cancella questo media

en: Delete this region?
it: Elimina questa regione?

en: Deleting media cannot be undone
it: La cancellazione di un media non piò essere annullata

en: Deleting this Profile would result in there not being a default for this type of client
it: L'eliminazione di questo Profilo comporterebbe la mancanza di un default per questo tipo di client

en: Describe the problem and upload the file you obtained earlier.
it: Descrivere il problema e caricare il file ottenuto in precedenza.

en: Description
it: Descrizione

en: Description can not be longer than 254 characters
it: La descrizione non può essere più lunga di 254 caratteri

en: Description of Password Policy
it: Descrizione delle politiche delle password

en: Design
it: Progetta

en: Design a Layout
it: Progetta un layout

en: Designer Height
it: Altezza Designer

en: Designer Width
it: Larghezza Designer

en: Detect language?
it: Rilevazione lingua ?

en: Detect the browser language?
it: Rilevare la lingua del browser ?

en: Digital Signage for Everyone
it: Digital Signage per chiunque

en: Direction
it: Direzione

en: Disabled
it: Disabilitata

en: Display
it: Monitor

en: Display %s with ID %d is now back online.
it: Il monitor %s con ID %d è di nuovo online

en: Display %s with ID %d was last seen at %s.
it: Il Monitor %s con ID %d è stato visto l'ultima volta il %s.

en: Display Activity
it: Attività dei display

en: Display Configuration Saved.
it: Configurazione display salvata.

en: Display Group Added
it: Gruppo monitor aggiunto

en: Display Group Deleted
it: Gruppo monitor eliminato

en: Display Group Edited
it: Gruppo monitor modificato

en: Display Group not selected
it: Gruppo dei monitor non selezionato

en: Display Groups
it: Visualizza gruppi

en: Display Order
it: Ordine monitor

en: Display Profile Deleted
it: Profilo display cancellato

en: Display Profile Saved.
it: Profilo display salvato.

en: Display Saved.
it: Monitor Salvato

en: Display Setting Profiles
it: Impostazione profili display

en: Display Settings
it: Profilo del display

en: Display a VNC Link?
it: Visualizzare un collegamento VNC ?

en: Display's Hardware Key
it: Hardware Key del monitor

en: Displays
it: Monitors

en: Displays are your physical hardware players connected to your TV/Projector. Connect your first display to get started.
it: I display sono i tuoi players hardware fisici connessi al televisore / proiettore. Collegare il primo display per iniziare.

en: Distance
it: Distanza

en: Distance in miles that the tweets should be returned from. Set to 0 for no restrictions.
it: Distanza in miglia dalla quale i tweets dovrebbero essere restituiti. Impostare a 0 per nessuna restrizione.

en: Do you want to be notified by email if there is a problem with this display?
it: Vuoi ricevere una notifica via email se ci sono problemi con questo monitor ?

en: Done.
it: Fatto

en: Double buffering helps smooth the playback but should be disabled if graphics errors occur
it: Doppio buffer aiuta a regolare la riproduzione, ma deve essere disattivato in caso di errori di grafica

en: Download
it: Scarica

en: Drag or double click to move items between lists
it: Trascinare o fare doppio click per spostare gli elementi tra le liste

en: Duration
it: Durata

en: Duration back
it: Durata ritorno

en: Duration for Empty Layouts
it: Durata per layouts vuoti

en: Duration in Seconds
it: Durata in secondi

en: Duration is per item
it: Durata per elemento

en: Duration not provided or not a number
it: La durata non è stata fornita o non è un numero

en: East
it: Est

en: Edit
it: Modifica

en: Edit %s
it: Modifica %s

en: Edit %s Transition for %s
it: Modifica %s transizione per %s

en: Edit Campaign
it: Modifica campagna

en: Edit Clock
it: Modifica orologio

en: Edit Column
it: Modifica colonna

en: Edit Counter
it: Modifica contatore

en: Edit DataSet
it: Modifica Dataset

en: Edit Default Layout
it: Modifica il layout di default

en: Edit Display Group
it: Modifica Gruppo monitor

en: Edit Embedded HTML
it: Modifica HTML incorporato

en: Edit Event
it: Modifica Evento

en: Edit Help Link
it: Modifica collegamento aiuto

en: Edit Layout
it: Modifica Layout

en: Edit Local Video
it: modifica video locale

en: Edit Module
it: Modifica Modulo

en: Edit Profile
it: Modifica profilo

en: Edit Resolution
it: Modifica risoluzione

en: Edit Shell Command
it: Modifica il comando shell

en: Edit Template
it: Modifica Template

en: Edit Text
it: Modifica testo

en: Edit Ticker
it: Modifica Ticker

en: Edit Timeline
it: Modifica Timeline

en: Edit Webpage
it: Modifica pagina web

en: Edit a Display
it: Modifica un monitor

en: Edit the Layout Properties
it: Modifica le proprietà del layout

en: Edit your Display
it: Modifica il tuo monitor

en: Effect
it: Effetto

en: Email Address
it: Indirizzo Email

en: Email Alert
it: Avvisi Email

en: Email Alert for Display %s
it: Email di allarme per il Monitor %s

en: Email Alerts
it: Avvisi Email

en: Email Test
it: Email di Prova

en: Email maintenance alerts for users with view permissions to effected Displays.
it: Email avviso di manutenzione per gli utenti con autorizzazioni di visualizzazione operate nei display.

en: Embedded
it: Incorporato

en: Empty
it: Vuoto

en: Empty Region
it: Regione Vuota

en: Enable Double Buffering
it: Abilita doppia bufferizzazione

en: Enable Email Alerts?
it: Abilita avvisi Email ?

en: Enable Identica Feed
it: Abilita il feed Identica

en: Enable Library Tidy?
it: Abilitare riordino libreria ?

en: Enable Maintenance?
it: Abilita manutenzione ?

en: Enable Mouse
it: Abilita Mouse

en: Enable PowerPoint?
it: Abilitare PowerPoint ?

en: Enable STS?
it: Abilitare STS ?

en: Enable Shell Commands
it: Abilita comandi Shell

en: Enable Twitter Feed
it: Abilita il feed Twitter

en: Enable Wake on LAN
it: Abilita Wake on LAN

en: Enable stats reporting?
it: Abilita report statistiche ?

en: Enable the Shell Command module.
it: Abilita il modulo di comandi Shell.

en: Enable the mouse.
it: Abilita il Mouse

en: Enable?
it: Abilitare ?

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enabled for In
it: Abilita per ingresso

en: Enabled for Out
it: Abilita per uscita

en: Enabled?
it: Abilitato ?

en: End Time
it: Orario di fine

en: End of the Feed
it: Fine del Feed

en: Enlarge Designer
it: Ingrandire Designer

en: Enter a CSS style sheet to style the weather widget
it: Inserire un foglio di stile CSS per lo stile del widget meteo

en: Enter a Windows Command Line compatible command
it: Immettere un comando compatibile Command Line di Windows

en: Enter a format for the Digital Clock below. e.g. [HH:mm] or [DD/MM/YYYY].
it: Immettere un formato per il Digital Clock sotto. es [HH: mm] o [GG / MM / AAAA]

en: Enter a format for the clock
it: Inserire un formato per l'orologio

en: Enter a format that should be applied to the counter when it is show.
it: Inserisci un formato che dovrebbe essere applicato al contatore quando è visualizzato.

en: Enter a hexidecimal password of a SecureOn enabled Network Interface Card (NIC) of the remote host. Enter a value in this pattern: 'xx-xx-xx-xx-xx-xx'. Leave the following field empty, if SecureOn is not used (for example, because the NIC of the remote host does not support SecureOn).
it: Inserire una password esadecimale di un SecureOn di una  Network Interface Card (NIC) abilitato nella macchina remota. Immettere un valore in questo schema: 'xx-xx-xx-xx-xx-xx'. Lasciare il seguente campo vuoto, se non si utilizza SecureOn (ad esempio, perché la scheda di rete dell'host remoto non supporta SecureOn).

en: Enter a number within the range of 0 to 32 in the following field. Leave the following field empty, if no subnet mask should be used (CIDR = 0). If the remote host's broadcast address is unknown: Enter the host name or IP address of the remote host in Broad Cast Address and enter the CIDR subnet mask of the remote host in this field.
it: Inserire un numero compreso tra 0 e 32 nel campo seguente. Lasciare il seguente campo vuoto, se deve essere usata nessuna maschera di sottorete (CIDR = 0). Se l'indirizzo di broadcast dell'host remoto è sconosciuto: Immettere il nome host o l'indirizzo IP dell'host remoto in indirizzo di Broad cast e immettere la maschera di sottorete CIDR dell'host remoto in questo campo.

en: Enter a search term
it: Immetti un termine di ricerca

en: Enter a style sheet for the table
it: Inserire un foglio di stile per la tabella

en: Enter an Android / Linux Command Line compatible command
it: Immettere un comando Android / Linux Command Line compatibile

en: Enter text...
it: Scrivere il testo qui...

en: Enter the number of hours you would like to cache twitter images.
it: Inserire il numero di ore che si desiderato per memorizzare nella cache le immagini di Twitter.

en: Enter the number of seconds you would like to cache long/lat requests for. Forecast IO offers 1000 requests a day.
it: Inserire il numero di secondi di memorizzazione nella cache delle richieste Long / lat. Forecast IO offre 1000 richieste al giorno.

en: Enter the number of seconds you would like to cache twitter search results.
it: Inserire il numero di secondi desiderato per salvare nella cache i risultati di ricerca Twitter.

en: Enter the template for the current forecast. For a list of substitutions click "Request Forecast" below.
it: Inserisci il modello per il meteo attuale. Per un elenco delle sostituzioni fai clic su "Request Forecast" qui sotto.

en: Enter the template for the current forecast. Replaces [dailyForecast] in main template.
it: Inserisci il template per il meteo attuale. Sostituisce [dailyForecast] nel template principale.

en: Enter the template for the daily forecast. Replaces [dailyForecast] in main template.
it: Inserisci il template per il meteo quotidiano. Sostituisce [dailyForecast] nel template principale.

en: Enter the template. Please note that the background colour has automatically coloured to your layout background colour.
it: Inserisci il template. Si noti che il colore di sfondo è colorato automaticamente in base al colore di sfondo del layout.

en: Enter the text to display. Please note that the background colour has automatically coloured to your layout background colour.
it: Inserisci il testo da visualizzare. Si noti che il colore di sfondo è colorato automaticamente in base al vostro colore di sfondo del layout.

en: Enter your API Key from Forecast IO.
it: Immetti la tua chiave API da Forecast IO.

en: Enter your API Key from Twitter.
it: Immetti la tua chiave API  da Twitter.

en: Enter your API Secret from Twitter.
it: Immetti la tua API segreta da Twitter.

en: Erase all content in this DataSet and overwrite it with the new content in this import.
it: Cancellare tutti i contenuti in questo DataSet e sovrascrivere con il nuovo contenuto importato.

en: Error
it: Errore

en: Error adding media.
it: Errore di aggiunta media.

en: Error adding this media to the library
it: Si è verificato un errore aggiungendo un media alla libreria

en: Error copying media.
it: Errore di copia del media.

en: Error deleting media.
it: Errore nel cancellare il media.

en: Error getting Campaign
it: Errore ottenuto dalla campagna

en: Error getting Display Group
it: Errore ottenendo Gruppo monitor

en: Error getting Display Groups
it: Errore ottenendo la visualizzazione dei Gruppi

en: Error getting Displays
it: Errore ottenenedo i monitor

en: Error getting Help Link
it: Errore ottentendo il Link di Aiuto

en: Error getting Layouts
it: Errore di richiesta Layout.

en: Error getting Module
it: Errore nel recupero del modulo

en: Error getting Transition
it: Errore nell'ottenere la transizione

en: Error getting Users
it: Errore ottenendo gli Utenti

en: Error getting details for this event.
it: Errore lettura dati evento.

en: Error getting list of dataSetColumns
it: Errore durante il recupero elenco di dataSetColumns

en: Error getting list of helplinks
it: Errore nell'ottenere la lista dei collegamenti di aiuto

en: Error getting list of users
it: Errore nell'ottenere l'elenco degli utenti

en: Error getting media extension before copy.
it: Errore durante il recupero estensione media prima della copia.

en: Error getting the log
it: Errore nell'ottenere il log

en: Error getting type from a media item.
it: Errore ottentendo l'elemento multimediale

en: Error getting user information.
it: Errore ottenendo le informazioni dell'utente.

en: Error getting users
it: Errore nell'ottenere gli utenti

en: Error listing Applications.
it: Errore elenco applicazioni.

en: Error listing Log.
it: Errore elenco log.

en: Error querying for the Media information
it: Errore nell'effettuare la query per le informazioni sul Media

en: Error retiring media.
it: Errore di ritiro Media.

en: Error retriving information necessary to delete this event
it: Errore durante il recupero delle informazioni necessarie per eliminare questo evento

en: Error updating this displays default layout.
it: Errore nell'agggiornamento del layout di default di questo monitor.

en: Error updating this displays last accessed information.
it: Errore nell'aggiornamento dell'ultimo accesso alle informazioni per questo monitor.

en: Error updating user
it: Errore nell'aggiornamento dell'utente

en: Errors will be mailed here
it: Gli errori saranno spediti qui

en: Exec is not available.
it: Exec non disponibile

en: Exit Transition
it: Transizione uscita

en: Expire Modified Layouts
it: Scadenza Layout modificati

en: Expire Modified Layouts immediately on change. This means a layout can be cut during playback if it receives an update from the CMS
it: Scadenza immediata modifiche dei Layouts on change. Ciò significa che un layout può essere fermato durante la riproduzione se riceve un aggiornamento dal CMS

en: Export
it: Esporta

en: Export Database Backup
it: Esporta backup del database

en: Export Database. Right click to save as.
it: Esporta database. Tasto destro per salva come.

en: Export a database
it: Esporta un database

en: Export raw data to CSV
it: Esporta i dati in CSV

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Fade In
it: Dissolvenza in entrata

en: Fade Interval
it: Intervallo dissolvenza

en: Fade Out
it: Dissolvenza in uscita

en: Failed to remove old media
it: Cancellazione vecchio media fallito

en: Failed with %s
it: Fallito con %s

en: Failure
it: Non riuscito

en: February
it: Febbraio

en: Feed URL
it: URL della Fonte

en: File Name
it: Nome del file

en: File System Permissions
it: Permessi File System

en: File does not exist
it: File inesistente

en: File download mode
it: Modalità download file

en: FileInfo
it: File info

en: Files with a CSV extension only.
it: Solo file con estensione CSV.

en: Filter
it: Filtro

en: First Shown
it: Prima visualizzazione

en: First we need to check if your server meets %s's requirements.
it: In primo luogo abbiamo bisogno di controllare se il vostro server soddisfa i requisiti di %s .

en: First we need to re-check if your server meets %s's requirements. The CMS requirements may change from release to release. If this is the case there will be further information in the release notes.
it: Per prima cosa dobbiamo ri-controllare se il vostro server soddisfa i requisiti di %s. I requisiti CMS possono cambiare da versione a versione. Se questo è il caso, ci saranno ulteriori informazioni nelle note di rilascio.

en: Flip Horizontal
it: Ribalta orizzontalmente

en: Flip Vertical
it: Ribalta verticalmente

en: Fly
it: VOLO

en: Font
it: Tipo di carattere

en: Force HTTPS?
it: Forza HTTPS ?

en: Force the portal into HTTPS?
it: Forzare il  portale a HTTPS ?

en: Forecast
it: Previsioni

en: Format
it: Formato

en: Free
it: Libero

en: From Date
it: Dalla data

en: Full Article
it: Articolo completo

en: Full Name
it: Nome Completo

en: Function
it: Funzione

en: GD Extension
it: Estensione GD

en: General
it: Impostazioni generali

en: Generic File
it: File Generico

en: Getting Started Guide
it: Guida introduttiva

en: Global switch for email alerts to be sent
it: Interruttore globale per avvisi e-mail da inviare

en: Group
it: Gruppo

en: Group Members
it: Membri del Gruppo

en: Group Name cannot be empty.
it: Il nome di un gruppo non può essere vuoto.

en: Group membership set
it: Appartenenze al gruppo impostate

en: Groups
it: Gruppi

en: HEAD content to Embed (including script tags)
it: Contenuti HEAD da incorporare (compresi tag script)

en: HTML to Embed
it: HTML da incorporare

en: Has Direction
it: ha durata

en: Has Duration
it: ha durata

en: Header
it: Intestazione

en: Heading
it: Intestazione

en: Height
it: Altezza

en: Height must be greater than 0
it: L'altezza deve essere maggiore di zero

en: Height of the Region
it: Altezza della regione

en: Help
it: Aiuto

en: Help Link Added
it: Collegamento aiuto aggiunto

en: Help Link Deleted
it: Collegamento di aiuto cancellato

en: Help Link Edited
it: Collegamento aiuto modificato

en: Help Link not selected
it: Il link di aiuto non è selezionato

en: Help Links
it: Collegamenti aiuto

en: History Size
it: dimensione storico

en: Homepage
it: Pagina iniziale

en: Homepage for this user. This is the page they will be taken to when they login.
it: Homepage per questo utente. Questa è la pagina che sarà  usata per il login.

en: Homepage has been set
it: La pagina iniziale è stata impostata

en: Hourly
it: Oraria

en: Hours
it: Ore

en: Hours this event should be scheduled for
it: Ore per cui questo evento dovrebbe essere schedulato

en: How long in minutes after the last time a client connects should we send an alert? Can be overridden on a per client basis.
it: Quanto tempo in minuti dopo l'ultimo collegamento client dovremmo inviare un allarme? Può essere ignorata in base al client.

en: How long should the Action Bar be shown for, in seconds?
it: Quanto dovrebbe durare la visualizzazione della action Bar, in  secondi?

en: How often does this event repeat?
it: Con quale frequenza si ripete questo evento ?

en: How often should the Player check for new content.
it: Con quale frequenza dovrebbe il player controllare la presenza di nuovi contenuti.

en: How often to update this feed
it: Quanto spesso aggiornare questo feed

en: How should the action bar behave?
it: Come dovrebbe comportarsi la action bar  ?

en: How should this image be aligned?
it: Come dovrebbe essere allineata questa immagine ?

en: How should this image be scaled?
it: Come dovrebbe essere scalata questa immagine ?

en: How should this image be vertically aligned?
it: Come dovrebbe essere allineata verticalmente questa immagine  ?

en: How should this web page be embedded?
it: Come dovrebbe essere incorporata questa pagina web?

en: How to colour Media on the Region Timeline
it: Come colorare media sulla regione temporale

en: However sometimes this will not be enough and you will be asked to put your Xibo installation into "Test" mode.
it: Tuttavia a volte questo non sarà sufficiente e ti verrà chiesto di mettere la vostra installazione xibo in modalità "Test".

en: ID does not match
it: ID non corrisponde

en: ID does not match [%s vs %s]
it: ID non corrispondente [%s vs %s]

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: IP Address Incorrectly Formed
it: Indirizzo IP non Corretto

en: Icons
it: Icone

en: If an empty layout is detected how long should it remain on screen. Must be greater then 1.
it: Se viene rilevato un layout vuoto per quanto tempo dovrebbe rimanere sullo schermo. Deve essere maggiore di 1.

en: If the current image is used as a background, should the new image replace it?
it: Se l'immagine corrente è usata come sfondo, la nuova immagine deve sostituirla?

en: If the import finds existing media with the same name, should it be replaced in the Layout or should the Layout use that media.
it: Se l'importazione trova media presenti con lo stesso nome, dovrebbero essere sostituiti nel layout o utilizzare quei media nel layout.

en: If there is only one item in this region should it loop?
it: Se vi è un solo elemento in questa regione che dovrebbe ripetersi ?

en: If you have not yet created an empty database and database user for Xibo to use, and know the user name / password of a MySQL administrator stay on this tab, otherwise click "Use Existing".
it: Se non hai ancora creato un database e database utente vuoto per SmartCloud da usare, e conosci il nome utente / password di un amministratore di MySQL rimani su questa scheda, altrimenti fare clic su "Usa esistente".

en: Ignore first row?
it: Ignorare la prima riga ?

en: Ignore the first row? Useful if the CSV has headings.
it: Ignorare la prima riga ? Utile se il CSV ha intestazioni.

en: Image
it: Immagine

en: Image Uri
it: Uri dell'immagine

en: Image Uri is a required field.
it: Uri dell'immagine è un campo obbligatorio

en: Import
it: Importa

en: Import CSV
it: Importa CSV

en: Import Database Backup
it: Importa backup database

en: Import Layout
it: Importa layout

en: Import Tags?
it: Importare etichette ?

en: Import a Layout from a ZIP file.
it: Importazione di un layout da un file ZIP.

en: Import a database
it: Importa un database

en: In Transition
it: Transizione Ingresso

en: Incorrect Password Provided
it: La password fornita non è valida

en: Incorrect resolution id
it: id risoluzione errato

en: Incorrectly configured module
it: Modulo non correttamente configurato

en: Initial User Group
it: Gruppo utente iniziale

en: Installation guide %s
it: Guida all'installazione %s

en: Installer File
it: File installante

en: Interleave Default
it: Interleave Predefinito

en: Interval
it: Intervallo

en: Invalid Media Inventory
it: Inventario Media non valido

en: Invalid XLF
it: XLF non valido

en: Invalid file extension
it: Estensione del file non valida

en: Is the Resolution enabled for use?
it: È la risoluzione abilitata per l'uso ?

en: Is this the default profile for all Displays of this type? Only 1 profile can be the default.
it: E 'questo il profilo di default per tutti i display di questo tipo? Solo 1 profilo può essere di default.

en: Is this user retired?
it: È stato ritirato questo utente?

en: It is important to take a database backup before running the upgrade wizard. A backup is essential for recovering your CMS should there be a problem with the upgrade.
it: E 'importante fare un backup del database prima di eseguire la procedura guidata di aggiornamento. Un backup è essenziale per il ripristino del CMS qualora ci fosse un problema con l'aggiornamento.

en: It will be lost
it: Andranno persi

en: Item
it: Elemento

en: Items per page
it: Elementi per pagina

en: JSON Extension
it: Extensione JSON

en: January
it: Gennaio

en: July
it: Luglio

en: June
it: Giugno

en: Keep Open
it: Lasciare in sospeso

en: Key
it: Chiave

en: Key for Client Information Screen
it: Tasto per le informazioni dello schermo Client

en: Key used to distinguish each Xibo instance. This is generated randomly based on the time you first installed Xibo, and is completely untraceable.
it: Chiave utilizzata per distinguere ogni istanza Xibo. Questa è generata in modo casuale in base al tempo di prima installazione Xibo, ed è completamente non tracciabile.

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Large File Uploads
it: Caricamenti grandi file

en: Last Accessed
it: Ultimo Accesso

en: Last Checked
it: Ultimo controllato

en: Last Page
it: Ultima pagina

en: Last Shown
it: Ultima visualizzazione

en: Latest News
it: Ultime notizie

en: Latitude
it: Latitudine

en: Layer
it: Livello

en: Layout / Campaign
it: Layout / campagna

en: Layout Background Changed
it: Sfondo del layout cambiato

en: Layout Copied
it: Layout Copiato

en: Layout Design
it: Progettazione layout

en: Layout Details Changed.
it: Modifiche al Layout effetuate

en: Layout Imported
it: Layout importati

en: Layout Name must be between 1 and 50 characters
it: Il nome del Layout deve essere compreso tra 1 e 50 caratteri

en: Layout Permissions
it: Permessi Layout

en: Layout has no associated Campaign, corrupted Layout
it: Layout errato, non c'è una Campagna associata

en: Layout not found.
it: Layout non trovato.

en: Layout not selected
it: Layout non selezionato

en: Layouts Added to Campaign
it: Layouts aggiunti alla campagna

en: Layouts Shown
it: Layouts Visualizzati

en: Layouts are now designed at the display resolution allowing better positioning, smoother scrolling and much more. To upgrade this layout you need to select the intended resolution.
it: I layout sono stati progettati con la risoluzione del display che permette un migliore posizionamento, maggior fluidità di scorrimento  e molto altro ancora. Per aggiornare questo layout è necessario selezionare la risoluzione desiderata.

en: Layouts on Campaign
it: Layouts nella campagna

en: Left
it: Sinistra

en: Left Coordinate
it: Coordinata sinistra

en: Left to Right (LRT)
it: da sinistra a destra (LRT)

en: Library
it: Libreria

en: Library Location
it: Posizione libreria

en: Library Media
it: Libreria dei media

en: Library Media Shown
it: Mostrare la libreria Media

en: Library Size
it: Dimensione libreria

en: Library Size Limit
it: Libreria Dim. limite

en: Library Tidy Complete
it: Libreria Tidy completa

en: Library Usage
it: Uso libreria

en: Library Usage. Limit %s
it: Uso libreria. Limite %s

en: Licence
it: Licenza

en: Licence Display?
it: Monitor licenziato ?

en: License
it: Licenza

en: Limits cannot be lower than 0
it: I limiti non possono essere inferiori a 0.

en: Limits must be numbers
it: I limiti devono essere numerici

en: Link
it: Collegamento

en: Link is a required field. It must be between 1 and 254 characters.
it: Link è un campo richiesto. Deve essere compreso tra 1 e 254 caratteri.

en: Linux Command
it: Comando per Linux

en: List Content
it: Lista contenuti

en: Loading layout...
it: Caricamento layout...

en: Local Date
it: Data Locale

en: Local Time
it: Ora Locale

en: Local Video
it: Video locale

en: Location
it: Ubicazione

en: Location of the Manual
it: Percorso del manuale

en: Lock Module Config
it: Blocco del modulo Config

en: Log Level
it: Livello di Log

en: Log file path name.
it: Nome del percorso del file di log

en: Logged In
it: Connesso

en: Logout
it: Disconnetti

en: Logout User
it: Disconnetti utente

en: Longitude
it: Longitudine

en: Loop?
it: Ripetere ?

en: Lower Row Limit
it: Limite riga inferiore

en: Mac Address
it: Indirizzo MAC

en: Mail sending FAILED
it: Invio email FALLITO

en: Mail sent OK
it: Email spedita correttamente

en: Mail will be sent from this address
it: La Mail sarà inviata a questo indirizzo

en: Maintenance
it: Manutenzione

en: Maintenance Alerts for Users
it: Avvisi di manutenzione per gli utenti

en: Maintenance Disabled
it: Manutenzione Disabilitata

en: Maintenance Key
it: Chiave manutenzione

en: Maintenance key invalid.
it: Chiave di manutenzione non valida

en: Maintenance tasks are disabled at the moment. Please enable them in the &quot;Settings&quot; dialog.
it: Le operazioni di manutenzione sono al momento disabilitate. Per favore abilitale nelle &quot;Impostazioni&quot;.

en: Make new copies of all media on this layout?
it: Fare nuove copie di tutti i media su questo layout ?

en: Manage Displays
it: Gestione Displays

en: Manage Membership
it: Gestione Iscrizioni

en: Manual
it: Manuale

en: Manual Position
it: Posizione Manuale

en: March
it: Marzo

en: Max Display Timeout
it: Timeout massimo display

en: Max Log Age
it: Età massima log

en: Max Statistics Age
it: Massima età statistiche

en: Maximum age for log entries. Set to 0 to keep logs indefinitely.
it: Età massima per i log. Impostare a 0 per mantenere i log a tempo indeterminato.

en: Maximum age for statistics entries. Set to 0 to keep statistics indefinitely.
it: Età massima per le statistiche. Impostare a 0 per tenere statistiche a tempo indeterminato.

en: Maximum concurrent downloads
it: Massimo numero di downloads contemporanei

en: May
it: Maggio

en: Mcrypt Extension
it: Estensione Mcrypt

en: Media Inventory
it: Inventario Media

en: Media Manager
it: Gestore media

en: Media Permissions
it: Permessi Media

en: Media Type does not match
it: Il tipo media non corrisponde

en: Media on Layouts Shown
it: Media visualizzati su layout

en: Media unassigned from all Layouts
it: Rimuovi media da tutti i Layout

en: Media will be created with these settings. If public everyone will be able to view and use this media.
it: Verranno creati Media con queste impostazioni. Tutti saranno in grado di visualizzare e utilizzare questo media.

en: Media you own already has this name. Please choose another.
it: Il tuo Media ha già questo nome. Scegliere un altro.

en: Members
it: Membri

en: Menu Item
it: Voce di menu

en: Menu Item Security
it: Menu Sicurezza

en: Menu Security
it: Sicurezza Menu

en: Message
it: Messaggio

en: Message Template
it: Template messaggio

en: Message to display when there are no messages
it: Messaggio da visualizzare quando non ci sono messaggi

en: Middle
it: Centrale

en: Minutes
it: Minuti

en: Minutes this event should be scheduled for
it: Minuti per cui questo evento dovrebbe essere schedulato

en: Missing API Key
it: Chiave API mancante

en: Missing API Secret
it: API segreta mancante

en: Missing dataSetColumnId
it: dataSetColumnId mancante

en: Missing dataSetColumnTypeId
it: dataSetcoloumnTypeId mancante

en: Missing dataSetId
it: dataSetId mancante

en: Missing dataTypeId
it: dataTypeId mancante

en: Missing displayGroupId
it: Manca displayGroupId

en: Missing displayProfileId
it: Manca displayProfileId

en: Missing fileId
it: FileId mancante

en: Missing groupId
it: groupId mancante

en: Missing name
it: Manca nome

en: Missing rowNumber
it: rowNumber mancntw

en: Missing spreadSheetMapping
it: spreadSheetMapping mancant

en: Missing the admin password.
it: Manca la password di amministratore.

en: Missing the admin username.
it: Manca il nome utente admin.

en: Missing the library location.
it: Percorso libreria mancante.

en: Missing the server key.
it: Server key mancante.

en: Missing type
it: Manca tipo

en: Missing userId
it: UserId mancante

en: Mixed
it: Misto

en: Module Config Locked
it: Configurazione del modulo bloccata

en: Module Edited
it: Modulo modificato

en: Module ID is missing
it: Manca l'ID del modulo

en: Module file does not contain a class of the correct name
it: File di modulo non contiene una classe di nome corretto

en: Module has not set the description
it: Il modulo non ha impostato la descrizione

en: Module has not set the module name
it: Il modulo non ha impostato il nome del modulo

en: Module has not set the module type
it: Il modulo non ha impostato il tipo di modulo

en: Module must implement InstallOrUpgrade
it: Il modulo deve implementare InstallOrUpgrade

en: Module settings must be an array
it: Le impostazioni modulo devono essere un array

en: Modules
it: Moduli

en: Modules available to Install
it: I moduli disponibili per l'installazione

en: Month
it: Mese

en: Monthly
it: Mensile

en: Monthly Bandwidth
it: Larghezza di banda mensile

en: Monthly bandwidth Limit
it: Limite di banda mensile

en: More Rows
it: più righe

en: More Statistics
it: Ulteriori statistiche

en: Multi Display
it: Display multiplo

en: Multiple Items Selected
it: Più elementi selezionati

en: Must have 1 default per display type.
it: Deve avere 1 di default per ogni tipo di display.

en: Must provide layoutId
it: Bisogna fornire il layoutId

en: Mute?
it: Disattivato ?

en: My Applications
it: Le mie applicazioni

en: MySQL support must be enabled in PHP.
it: Supporto MySQL deve essere abilitato in PHP.

en: Name
it: Nome

en: Name is a required field.
it: Nome è un campo richiesto.

en: Name must be between 1 and 50 characters
it: La lunghezza del nome deve essere compresa tra 1 e 50 caratteri

en: Name of the Region
it: Nome della regione

en: New Password
it: Nuova password

en: New Passwords do not match
it: La nuova password non coincide

en: New layouts will be created with these settings. If public everyone will be able to view and use this layout.
it: Saranno creati nuovi layout con queste impostazioni.Tutti saranno in grado di visualizzare e utilizzare questo layout.

en: New list content value is invalid as it doesnt include values for existing data
it: Ia lista di nuovi valori non è valida dato che non include valori per dati esistenti

en: Next
it: Succ.

en: No Display Group Selected
it: Nessun gruppo di monitor selezionato

en: No Display selected for Deletion.
it: Nesun monitor selezionato per l'eliminazione

en: No DisplayId Given
it: Nessun monitor ID fornito

en: No IP Address Specified
it: Nessun Indirizzo IP Specificato

en: No Layout selected
it: Nessun Layout selezionato

en: No Module of this type found
it: Nessun modulo di questo tipo trovato

en: No User Id Present
it: Nessun Id utente presente

en: No Version information - please contact technical support
it: Nessuna informazione sulla versione - per favore contattare il supporto tecnico.

en: No XLF provided
it: Nessun XLF fornito

en: No columns
it: nessuna colonna

en: No data
it: Nessun dato

en: No display group found.
it: Nessun Gruppo monitor trovato

en: No display groups selected
it: Nessun gruppo monitor selezionato

en: No displays in this group
it: Nessun monitor in questo gruppo

en: No displays selected
it: Nessun monitor selezionato

en: No displays with View permissions
it: Nessun monitor con permessi di visualizzazione

en: No event selected.
it: nessun evento selezionato.

en: No integer found for %s, and return value is not an integer
it: Nessun intero trovato per %s, e ritorna un valore non intero

en: No integer match found for %s, and return value is not an integer
it: Nessun intero corrispondente trovato per %s, e ritorna un valore non intero

en: No integer match found for [%s] and return value is not an integer
it: Nessun intero corrispondente trovato per [%s] e ritorna un valore non intero

en: No layout information available, please refresh the page.
it: Informazioni su layout non disponibili, per favore aggiorna la pagina

en: No layout selected
it: Nessun layout selezionato

en: No layout/region information available, please refresh the page and try again.
it: Nessuna informazione su layout/regione  disponibile. per favore aggiorna la pagina e prova nuovamente.

en: No log messages for this display
it: Nessun messaggio di log per questo monitor

en: No magic packet can been sent, since UDP is unsupported (not a registered socket transport)
it: Non è possibile inviare Magic Packet, poiché UDP non è supportato (non è un Transport Socket registrato)

en: No media to assign
it: Nessun media assegnato

en: No media to reorder
it: Nessun Media da riordinare

en: No menu provided
it: Nessun Menu previsto

en: No module type given
it: Nessun tipo di modulo fornito

en: No permissions for this menu.
it: Non hai i permessi per questo menu

en: No region ID provided, cannot delete
it: Nessun ID regionale fornito, impossibile eliminare

en: No regions present
it: Nessuna regione presente

en: No template selected
it: Nessun template selezionato

en: No tweets
it: Nessun tweets

en: None
it: Nessuno

en: North
it: Nord

en: North East
it: Nord Est

en: North West
it: Nord Ovest

en: Not a folder
it: Non è una cartella

en: Not a module file
it: Non è un file di modulo

en: Not a valid uploaded file
it: Non è stato caricato un file valido

en: Note: It will only be replaced in layouts you have permission to edit.
it: Nota: sarà sostituito solo nel layout in cui si è autorizzati a modificare.

en: Notes
it: Note

en: Notify current layout
it: Notifica layout corrente

en: November
it: Novembre

en: Now showing
it: Visualizza adesso

en: Number
it: Numero

en: Number of Items
it: Numero di elementi

en: Number of Plays
it: Numero di Riproduzioni

en: Number of display slots
it: Numero di display slot

en: October
it: Ottobre

en: Offset Left
it: Scostamento sinistro

en: Offset Top
it: Scostamento superiore

en: Offset from the Left Corner
it: Offset dall'angolo sinistro

en: Offset from the Top Corner
it: Offset dall'angolo superiore

en: Old Password
it: Vecchia password

en: Only Administrator Users can truncate the log
it: Solo utenti amministratori possono eliminare i log

en: Only Unused
it: Solo inutilizzato

en: Only Used
it: Solo Usato

en: Only an adminitrator can export a database
it: Solo un amministratore può esportare il database

en: Only an adminitrator can import a database
it: solo un amministratore può importare un database

en: Open Natively
it: Aprire nativamente

en: Open VNC Link in new window?
it: Aprire un collegamento VNC in una nuova finestra ?

en: Open the Manual in a new Window
it: Aprire il manuale in una nuova finestra

en: Open the filter form
it: Apri il filtro form

en: Optional Style sheet
it: Foglio di stile Facoltativo

en: Optional Stylesheet
it: Foglio di stile (opzionale)

en: Optionally choose a template you have saved before.
it: Opzionalmente scegliere un template che avete salvato in precedenza.

en: Options
it: Opzioni

en: Order
it: Ordine

en: Order Changed
it: Ordine Modificato

en: Orientation
it: Orientamento

en: Out Transition
it: Transizione uscita

en: Override the screen dimensions (left,top,width,height). Requires restart. Care should be taken to ensure these are within the actual screen size.
it: Ignora le dimensioni dello schermo (a sinistra, in alto, larghezza, altezza). Richiede il riavvio. Si deve prestare attenzione al fine di garantire che questi valori siano all'interno delle dimensioni reali dello schermo.

en: Override the template?
it: Sovrascrivere il template ?

en: Overwrite existing data?
it: Sovrascrivo i dati esistenti ?

en: Owner
it: Proprietario

en: PDO support with MySQL drivers must be enabled in PHP.
it: Supporto PDO con driver MySQL deve essere abilitato in PHP.

en: PHP Calendar extension to function.
it: Estensione Calendario PHP

en: PHP DOM XML extension to function.
it: Estensione PHP DOM XML

en: PHP DOM core functionality enabled.
it: Funzionalità PHP DOM abilitata.

en: PHP GD extension to function.
it: Estensione PHP GD richiesta

en: PHP Gettext support to function.
it: Supporto PHP Gettext

en: PHP JSON extension required to function.
it: Estensioni PHP JSON richieste

en: PHP Mcrypt extension to function.
it: Estensione PHP Mcrypt.

en: PHP PCRE support to function.
it: Supporto PHP PCRE

en: PHP SOAP extension required to function.
it: Estensione PHP SOAP richiesta

en: PHP Version
it: Versione di PHP

en: PHP session support to function.
it: Supporto session di PHP richiesto

en: PHP version %s or later required.
it: PHP versione %s o successivo richiesto.

en: Page
it: Pagina

en: Page Height
it: Altezza della pagina

en: Page Security
it: Sicurezza pagine

en: Page Width
it: Larghezza pagina

en: Password Changed
it: Password modificata

en: Password Policy Regular Expression
it: Politiche password per espressioni regolari

en: Password Protect Settings
it: Impostazioni protette da password

en: Path
it: Percorso

en: Pattern of MAC-address is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or letter)
it: Il Pattern dell'indirizzo MAC non è "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = cifre o lettere)

en: Pattern of SecureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
it: Il Pattern di SecureOn-password non è "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = cifre o lettere MAIUSCOLE)

en: Pattern of secureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
it: Il Pattern di secureOn-password non è "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = cifre o lettere MAIUSCOLE)

en: Per Minute
it: al minuto

en: Permissions
it: Permessi

en: Permissions Changed
it: Permessi cambiati

en: Play again?
it: Esegui nuovamente ?

en: Please Login
it: Effettua il login

en: Please ensure you have picked a file and it has finished uploading
it: Assicurati di aver scelto un file e che abbia finito il caricamento

en: Please enter a Link for this Ticker
it: Immetti un collegamento per questo Ticker

en: Please enter a SQL clause for how this dataset should be ordered
it: Si prega di inserire una clausola SQL per ordinare questo dataset

en: Please enter a SQL clause to filter this DataSet.
it: Si prega di inserire una clausola di SQL per filtrare questo DataSet.

en: Please enter a User Name.
it: Inserisci un Nome Utente

en: Please enter a display group name
it: Inserisci il nome di un Gruppo Monitor

en: Please enter a duration
it: Introduci una durata

en: Please enter a full path name giving the location of this video on the client
it: Si prega di inserire un percorso completo che dà la posizione di questo video sul client

en: Please enter a password for this user.
it: Si prega di inserire una password per questo utente.

en: Please enter a password for this user. This user will have full access to the system
it: Si prega di inserire una password per questo utente. L'utente avrà accesso completo al sistema

en: Please enter a search term
it: Inserire un termine di ricerca

en: Please enter a user name for the first administrator account.
it: Si prega di inserire un nome utente per il primo account amministratore.

en: Please enter password for the Admin account.
it: Si prega di inserire la password per l'account amministratore.

en: Please enter the Lower Row Limit for this DataSet (enter 0 for no limit)
it: Inserisci la riga limite inferiore per questo DataSet (inserire 0 per nessun limite)

en: Please enter the Upper Row Limit for this DataSet (enter 0 for no limit)
it: Inserisci la riga limite superiore per questo DataSet (inserire 0 per nessun limite)

en: Please enter the hostname for the MySQL server. This is usually localhost.
it: Si prega di inserire il nome host per il server MySQL. Questo di solito è localhost.

en: Please enter the name of the database that should be created.
it: Si prega di inserire il nome del database che dovrebbe essere creato.

en: Please enter the name of the database user that should be created.
it: Si prega di inserire il nome dell'utente del database che deve essere creato.

en: Please enter the number of rows per page. 0 for no pages.
it: Si prega di inserire il numero di righe per pagina. 0 per nessuna pagina.

en: Please enter the update interval in minutes. This should be kept as high as possible. For example, if the data will only change once per day this could be set to 60.
it: Inserisci l'intervallo di aggiornamento in minuti. Questo deve essere il più alto possibile. Per esempio, se i dati cambiano solo una volta al giorno questo potrebbe essere fissata a 60.

en: Please enter the user name of an account that has administrator privileges on the MySQL server.
it: Si prega di inserire il nome utente di un account con privilegi di amministratore nel server MySQL.

en: Please enter your current password
it: Inserisci la tua password attuale

en: Please enter your new password
it: Inserire la nuova password

en: Please note: The folder location for mysqldump must be available in your path environment variable for this to work and the php "exec" command must be enabled.
it: Nota bene: Il percorso della cartella per mysqldump deve essere disponibile nella percorso della variabile di ambiente per lavorare e il php comando "exec" deve essere abilitato.

en: Please press Request Forecast
it: Premi richiesta Meteo

en: Please press Request Forecast to show the current forecast and all available substitutions.
it: Si prega di premere richiesta meteo per mostrare la previsione attuale e tutte le sostituzioni disponibili.

en: Please provide a column heading.
it: Fornire l'intestazione della colonna

en: Please provide a database host. This is usually localhost.
it: Si prega di fornire una serie di database. Questo di solito è localhost.

en: Please provide a name for the existing database.
it: Si prega di fornire un nome per il database esistente.

en: Please provide a name for the new database.
it: Si prega di fornire un nome per il nuovo database.

en: Please provide a password for the existing database.
it: Si prega di fornire una password per il database esistente.

en: Please provide a password for the new database.
it: Si prega di fornire una password per il nuovo database.

en: Please provide a user for the existing database.
it: Si prega di fornire un utente per il database esistente.

en: Please provide a user for the new database.
it: Si prega di fornire un utente per il nuovo database.

en: Please provide an admin user name.
it: Si prega di fornire un nome utente admin.

en: Please provide an until date or set repeats to None
it: Si prega di fornire una data finale o impostare le ripetizioni a None

en: Please provide your credentials
it: Prego inserire i propri dati di accesso

en: Please read through the release notes before you begin as they contain important information about this new release.
it: Si prega di leggere attentamente le note di rilascio prima di iniziare in quanto contengono informazioni importanti su questa nuova release.

en: Please repeat the new Password.
it: Ripetere la nuova password.

en: Please save this file to your PC.
it: Per favore salva questo file nel tuo PC.

en: Please select a DataSet
it: Scegli unb Dataset

en: Please select a Layout or Campaign for this Event to show
it: Si prega di selezionare un layout o una Campagna da visualizzare per questo evento

en: Please select a colour for the foreground text.
it: Seleziona un colore per il testo in primo piano.

en: Please select a theme for the clock.
it: Si prega di selezionare un tema per l'orologio

en: Please select from the following options
it: Si prega di selezionare una delle seguenti opzioni

en: Please select one or more displays / groups for this event to be shown on.
it: Seleziona uno o più display / gruppi per questo evento da mostrare.

en: Please select the DataSet to use as a source of data for this ticker.
it: Seleziona il DataSet da utilizzare come fonte di dati per questo ticker.

en: Please select the DataSet to use as a source of data for this view.
it: Seleziona il DataSet da utilizzare come fonte di dati per questa vista.

en: Please select the effect that will be used to transition between items. If all items should be output, select None. Marquee effects are CPU intensive and may not be suitable for lower power displays.
it: Si prega di selezionare l'effetto che verrà utilizzato per la transizione tra gli elementi. Se tutti gli elementi devono essere emessi, selezionare Nessuno. Gli effetti Marquee richiedono molte risorse alla CPU e possono non essere adatti a display di bassa potenza.

en: Please select the effect that will be used. Some effects will transition between paragraphs in the text. Marquee effects are CPU intensive and may not be suitable for lower power displays.
it: Seleziona l'effetto che verrà utilizzato. Alcuni effetti eseguiranno la transizione tra i paragrafi nel testo. Effetti Marquee richiedono una CPU adeguata e non possono essere adatti per i display di bassa potenza.

en: Please select the order this event should appear in relation to others when there is more than one event scheduled
it: Si prega di selezionare l'ordine in cui di questo evento dovrebbe apparire in relazione agli altri, quando vi è più di un evento schedulato

en: Please select the type of clock to display.
it: Seleziona il tipo di orologio da visualizzare.

en: Pop-up Notification?
it: Pop-up di notifica ?

en: Popular
it: Popolare

en: Popup a notification when the counter changes?
it: Popup di notifica quando il contatore cambia ?

en: Port is not a number within the range of 0 till 65536. Port Provided:
it: La Porta non è un numero compreso tra 0 e 65535. Porta specificata:

en: Portrait
it: Verticale

en: Prev
it: Precedente

en: Preview Enabled
it: Abilita anteprima

en: Preview Enabled variable must be a number
it: Anteprima abilitata: la variabile deve essere un numero

en: Preview Enabled?
it: Anteprima abilitata ?

en: Preview Layout
it: Anteprima Layout

en: Preview for Layout
it: Anteprima del layout

en: Priority
it: Priorità

en: Priority?
it: Priorità?

en: Properties
it: Proprietà

en: Provide a Password which will be required to access settings
it: Fornisci una password per accedere alle impostazioni

en: Proxy Credentials
it: Credenziali Proxy

en: Proxy Port
it: Porta del Proxy

en: Proxy URL
it: URL (Indirizzo) Proxy

en: Question %d of Step %s
it: Domanda %d di passi %s

en: Read more
it: Maggiori dettagli

en: Recent
it: Recente

en: Recent Log
it: Log recenti

en: Recent shows only the most recent tweets, Popular the most popular and Mixed includes both popular and recent results.
it: Recente mostra solo il più recente tweet, Popolare il più popolare e Misto include sia i risultati popolari sia i recenti.

en: Recovery for Display %s
it: Monitor recuperato %s

en: Recreate the Problem in a new window and Capture a screenshot.
it: Ricreare il problema in una nuova finestra e catturarne uno screenshot.

en: Recreate the Problem in a new window.
it: Ricreare il problema in una nuova finestra.

en: Recurring
it: Ricorrente

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Region
it: Regione

en: Region Added.
it: Regione Aggiunta.

en: Region Deleted.
it: Regione Eliminata

en: Region Options
it: Opzioni Regione

en: Region Specific variable must be a number
it: La variabile della regione spcificata deve essere un numero

en: Region Timeline
it: Linea temporale regione

en: Register
it: Iscriviti

en: Registration for Consumer Information
it: Salvataggio Informazioni del consumatore

en: Release Notes %s
it: Note sulla versione %s

en: Reload Template
it: Ricarica template

en: Remaining
it: Rimanenti

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove old revisions
it: Rimuovere vecchie revisioni

en: Renaming a font will cause existing layouts that use the font to break. Please be cautious.
it: Rinominare un tipo di carattere causerà cambiamenti ai layout esistenti che utilizzano quel tipo di carattere. Si prega di essere prudenti.

en: Repeat every
it: Ripeti ogni

en: Repeat the new Password for this user.
it: Ripetere la nuova password per questo utente.

en: Repeats
it: Ripetizioni

en: Replace Existing Media?
it: Sostituire il media esistente ?

en: Replace background images?
it: Sostituite le immagini di sfondo?

en: Report Fault
it: Segnalazione problemi

en: Report a fault with Xibo
it: Segnala un problema a xibo

en: Request
it: Richiesta

en: Request Forecast
it: Richiesta meteo

en: Request Screen Shot
it: Richiedi un Screen shot

en: Request Sent.
it: Richiesta inviata.

en: Request authorized. Please return to your application.
it: Richiesta autorizzata. Per favore torna alla tua applicazione.

en: Requested page does not exist
it: La pagina richiesta non esiste.

en: Requires PHP FileInfo support to function. If you are on Windows you need to enable the php_fileinfo.dll in your php.ini file.
it: Richiede il supporto PHP FileInfo di funzionare. Se usate Windows è necessario abilitare il php_fileinfo.dll nel file php.ini.

en: Reshow welcome
it: Visualizza di nuovo benvenuto

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Resolution not selected
it: Risoluzione non selezionata

en: Resolutions
it: Risoluzioni

en: Retest
it: Ricontrolla

en: Retire
it: Ritira

en: Retire Layout
it: Ritirare layout

en: Retire this layout or not? It will no longer be visible in lists
it: Ritirando il layout non sarà più visibile negli elenchi e nel player. Continuare?

en: Retire this media
it: Rimuovi questo Media

en: Retire this template or not? It will no longer be visible in lists
it: Ritiri questo modello o no? Non sarà più visibile in liste

en: Retired
it: Ritirato

en: Retired?
it: Ritirato ?

en: Return to the Region Options
it: Ritorna alle opzioni Regione

en: Retype New Password
it: Reinserire la nuova password

en: Reverse Landscape
it: Orizzontale inverso

en: Reverse Portrait
it: Verticale inverso

en: Revised?
it: Rivisto ?

en: Right
it: Destra

en: Right to Left (RTL)
it: Da Destra a Sinistra (RTL)

en: Rows per page
it: Righe per pagina

en: Run through the library and remove and unnecessary files
it: Naviga nella libreria e rimuovi i file non necessari

en: SOAP Extension
it: Estensioni SOAP

en: Save
it: Salva

en: Save Order
it: Salva Ordine

en: Save Position
it: Salva posizione

en: Save Settings
it: Salva impostazioni

en: Save Template
it: Salva Template

en: Save this Layout as a Template?
it: Salvare questo Layout come Template?

en: Scale Content?
it: Scalare contenuti ?

en: Scale Percentage
it: Percentuale scalatura

en: Scale Type
it: Tipo di scalatura

en: Schedule
it: Palinsesto

en: Schedule Event
it: Schedulazione Eventi

en: Schedule Now
it: Schedula adesso

en: Schedule with view permissions?
it: Schedulare con autorizzazioni di visualizzazione?

en: SchemaVersion does not match
it: La versione dello schema non coincide

en: Screen Dimensions
it: Dimensioni dello schermo

en: Screen design and presentation is managed on a Layout. You can have as many layouts as you want and design them in the CMS.
it: Il design dello schermo e la presentazione è gestito su un layout. Si possono avere molti layout e progettarli nel CMS.

en: Screen shot interval
it: Intervallo Screen shot

en: Screen shot?
it: Screen shot ?

en: Scroll Horizontal
it: scroll orizzontale

en: Scroll Vertical
it: Scroll verticale

en: Search Term
it: Termine di ricerca

en: Search term. You can test your search term in the twitter.com search box first.
it: Termine di ricerca. È possibile verificare prima il termine di ricerca nella casella di ricerca twitter.com.

en: Seconds
it: Secondi

en: Seconds this event should be scheduled for
it: Secondi per cui questo evento dovrebbe essere schedulato

en: Secret
it: Segreto

en: Security Group
it: Gruppo Sicurezza

en: Select a file to import and then click the import button below. You will be taken to another page where the file will be imported.
it: Selezionare un file da importare e fare clic sul pulsante di importazione in basso. Sarete indirizzati ad un'altra pagina dove verrà importato il file.

en: Select the background image from the library
it: Seleziona l'immagine di Sfondo dalla libreria

en: Select the end time for this event
it: Seleziona l'orario di fine di questo evento

en: Select the file to upload
it: Seleziona il file da caricare

en: Select the icon set you would like to use.
it: Selezionare l'icona set che si desidera utilizzare.

en: Select the start time for this event
it: Seleziona l'orario di inizio per questo evento

en: Select the template you would like to apply. This can be overridden in Advanced.
it: Selezionare il modello che si desidera applicare. Questo può essere ignorata in avanzate.

en: Select the template you would like to apply. This can be overridden on the Advanced Tab.
it: Selezionare il template che si desidera applicare. Questo può essere sostituito sulla scheda Avanzate.

en: Select the template you would like to apply. This can be overridden on the Template Tab.
it: Selezionare il template che si desidera applicare. Questo può essere sostituito nella scheda template.

en: Select to create a new database
it: Selezionare per creare un nuovo database

en: Select to use an existing database. Please note that when you use an existing database it must be empty of all other contents.
it: Selezionare per utilizzare un database esistente. Si prega di notare che quando si utilizza un database esistente deve essere privo di   contenuti.

en: Send
it: Invia

en: Send Schedule in advance?
it: Invia schedulazioni anticipate ?

en: Send files in advance?
it: Invia file anticipatamente ?

en: Send repeat Display Timeouts
it: Invia ripetizioni timeout del diaplay

en: Send something down to your display and watch %s come alive! Create events on Displays / Groups for Layouts / Campaigns, create repeat events and much more.
it: Invia qualcosa al tuo schermo e guarda %s prendere vita! Creare eventi su Displays / Gruppi per i layout / campagne, creare eventi ripetuti e molto altro ancora.

en: Sending email address
it: Indirizzo e-mail per l'invio

en: Sending test email to %s.
it: Invio email di prova a %s.

en: September
it: Settembre

en: Sequence
it: Sequenza

en: Server Key
it: Chiave Server

en: Server switched to Production Mode
it: Server passato in in Modalità Produzione

en: Server switched to Test Mode
it: Server passato in Modalità di Test

en: Session
it: Sessione

en: Sessions
it: Sessioni

en: Set Background
it: Imposta sfondo

en: Set Full Screen
it: Imposta schermo intero

en: Set Homepage
it: Imposta Pagina Iniziale

en: Set Instructions for Upgrading this client
it: Set di istruzioni per l'aggiornamento di questo client

en: Set Password
it: Imposta Password

en: Set the default timezone for the application
it: Impostare il fuso orario predefinito per l'applicazione

en: Set the homepage for this user
it: Imposta la pagina iniziale per questo utente

en: Set the level of logging the CMS should record. In production systems "error" is recommended.
it: Impostare il livello di log che il CMS dovrebbe registrare. Nei sistemi di produzione è raccomandato "errore".

en: Set the orientation of the device (portrait mode will only work if supported by the hardware) Application Restart Required.
it: Impostare l'orientamento del dispositivo (la modalità verticale funziona solo se supportato dall'hardware) . Riavvio Applicazione richiesto.

en: Sets the admin message to be displayed on the client page at all times
it: Imposta il messaggio di amministrazione da visualizzare sulla pagina cliente in ogni momento

en: Sets the default user type selected when creating a user.\r\n<br />\r\nWe recommend that this is set to "User"
it: Imposta il tipo di utente predefinito selezionato durante la creazione di un utente. \ R \ n <br /> \ r \ NSi raccomanda che questo sia  impostato su "User"

en: Sets whether debug information is recorded when an error occurs.\r\n<br />\r\nThis should be set to "off" to ensure smaller log sizes
it: Imposta se le informazioni di debug vengono registrate quando si verifica un errore. \ R \ n <br /> \ r \ nQuesto deve essere impostato su "off" per assicurare dimensioni più piccole di registro

en: Sets whether or not this event has priority. If set the event will be show in preference to other events.
it: Imposta se questo evento non ha una priorità. Se impostato l'evento verrà mostrato in preferenza ad altri eventi.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings Profile?
it: Impostazioni del profilo ?

en: Settings Updated
it: Impostazioni aggiornate

en: Shell Command
it: Comando di shell

en: Shell Command Allow List
it: Lista Comandi Shell consentiti

en: Should Microsoft PowerPoint be Enabled?
it: Attivare Microsoft PowerPoint ?

en: Should Videos we fail to play be blacklisted and no longer attempted?
it: Se non riusciamo ad eseguire i video della blacklist e non più atteso ?

en: Should items be shown side by side?
it: Gli elementi dovrebbero essere mostrati fianco a fianco ?

en: Should the HTML be shown with a transparent background. Not current available on the Windows Display Client.
it: Il codice HTML deve essere mostrato con uno sfondo trasparente. Non attualmente disponibile per client Windows.

en: Should the HTML be shown with a transparent background. Not currently available on the Windows Display Client.
it: Codice HTML mostrato con uno sfondo trasparente. Attualmente non disponibile sul display del client Windows.

en: Should the Table headings be shown?
it: Mostrare le intestazioni della tabella ?

en: Should the application icon be shown in the task bar?
it: Qualora l'icona dell'applicazione venisse visualizzata nella barra delle applicazioni ?

en: Should the application send proof of play stats to the CMS.
it: L'applicazione dovrebbe inviare la prova di statistiche al CMS.

en: Should the client information screen require the CTRL key?
it: Se la schermata delle informazioni del client richiede il tasto CTRL ?

en: Should the embedded content be scaled along with the layout?
it: Il contenuto incorporato essere scalato con il layout ?

en: Should the server send anonymous statistics back to the Xibo project?
it: Può il server inviare statistiche anonime al progetto Xibo?

en: Should the video be muted?
it: Dovrebbe essere  essere disattivato il video ?

en: Should the video loop if it finishes before the provided duration?
it: Cosa deve fare il ciclo video se finisce prima che la durata prevista?

en: Should this display be tested against the global time out or the client collection interval?
it: Questo display deve essere testato nei confronti dell'orario globale esterno o nell'intervallo di acquisizione del client ?

en: Should this event have an order?
it: Questo evento dovrebbe avere un ordine?

en: Show
it: Visualizza

en: Show Tags
it: Mostra le etichette

en: Show Thumbnails
it: Mostra Miniature

en: Show items side by side?
it: Mostra elementi ambo i lati ?

en: Show the icon in the task bar?
it: Mostra icona nella task bar ?

en: Show the table headings?
it: Mostra le intestazioni della tabella

en: Shrink Designer
it: ridurre Designer

en: Shuffle
it: Mescola

en: Single Display
it: Display singolo

en: Size
it: Dimensione

en: Size and coordinates must be generic
it: Dimensione e coordinate devono essere generiche

en: Size and coordinates must be numeric
it: dimensione e coordinate devono essere numeriche

en: Sorry the form has expired. Please refresh.
it: Il modulo è scaduto. Aggiorna.

en: Sorry this function is disabled.
it: Questa funzione è disabilitata

en: Sorry you have arrived at this page in error, please try to navigate away.
it: Spiacente siete arrivati in questa pagina per errore, prova a navigare da una altra parte.

en: Sorry, no items have been selected.
it: Siamo spiacenti, non sono stati selezionati elementi.

en: Sorry, you are not allowed to directly access this page.<br /> Please press the back button in your browser.
it: Spiacenti, non sei autorizzato ad accedere direttamente a questa pagina. <br /> Si prega di premere il pulsante Indietro nel browser.

en: Source
it: Sorgente

en: Source Type
it: Tipo origine

en: South
it: Sud

en: South East
it: Sud Est

en: South West
it: Sud Ovest

en: Speed
it: Velocità

en: Start
it: Inizio

en: Start Time
it: Ora di avvio

en: Start delay for device start up
it: Ritardo alla ripartenza del dispositivo

en: Start during device start up?
it: Iniziare durante il start up del dispositivo ?

en: Start of the Feed
it: Inizio del feed

en: Start upload
it: Inizia Upload

en: Statistics
it: statistiche

en: Status
it: Stato

en: Status Dashboard Widget
it: Stato widget Dashboard

en: Store HTML resources on the Internal Storage?
it: Quante risorse riservare ad HTML nella memoria interna ?

en: Store all HTML resources on the Internal Storage? Should be selected if the device cannot display text, ticker, dataset media.
it: Conservare tutte le risorse HTML nella memoria interna ? Dovrebbe essere selezionato se il dispositivo non può visualizzare il testo, ticker, media dataset.

en: Stretch
it: Stirata

en: String
it: Stringa

en: String appended to the maintenance script to prevent malicious calls to the script.
it: Stringa allegata allo script di manutenzione per evitare chiamate moleste allo script.

en: Strip Tags
it: striscia di etichette

en: Substitute
it: Sostituto

en: Success
it: Successo

en: Support for uploading large files is recommended.
it: Raccomandato per il supporto del caricamento di file di grandi dimensioni.

en: Switch to Grid
it: Griglia

en: Switch to List
it: Lista

en: Switch to Production Mode
it: Passare alla modalità di produzione

en: Switch to Production Mode.
it: Passa in modalità Produzione

en: Switch to Test Mode
it: Passa in modalità Test

en: Switch to Test Mode.
it: Passa in modalità Test.

en: System Date
it: Data di Sistema

en: System Time
it: Ora di sistema

en: Tag
it: Etichetta

en: Tag this media. Comma Separated.
it: Tagga questo media. Separatore la virgola.

en: Tags
it: Etichette

en: Tags can not be longer than 254 characters
it: Le etichette non possono essere lunghe più di 254 caratteri.

en: Tags for this Template - used when searching for it. Space delimited. (1 - 250 characters)
it: tag per questo template - utilizzati per la sua ricerca. Spazio delimitato. (1 - 250 caratteri)

en: Tags for this layout - used when searching for it. Comma delimited. (1 - 250 characters)
it: Etichette per questo layout - utilizzate per la sua ricerca. Delimitate da virgola. (1 - 250 caratteri)

en: Take items from the
it: Prendere elementi dal

en: Take the items from the beginning or the end of the list
it: Prendete gli elementi dall'inizio o alla fine della lista

en: Template Details Changed.
it: Dettagli del template cambiati.

en: Template for Current Forecast
it: Template per l'attuale meteo

en: Template for Daily Forecast
it: Template per il meteo quotidiano

en: Test
it: Prova

en: Test email sent
it: Test spedizione email

en: Text
it: Testo

en: Text direction
it: Direzione del testo

en: Thank you for choosing %s. This installation wizard will take you through setting up %s one step at a time. There are 6 steps in total, the first one is below.
it: Grazie per aver scelto %s. La procedura guidata di installazione vi porterà attraverso la creazione di %s un passo alla volta. Ci sono 6 punti in totale, il primo è di seguito.

en: Thank you for upgrading %s. This upgrade wizard will take you through the %s upgrade process one step at a time. There are only 2 steps, the first one is below.
it: Grazie per l'aggiornamento %s. La procedura guidata di aggiornamento vi porterà attraverso il processo di aggiornamento %s un passo alla volta. Ci sono solo 2 fasi, la prima è di seguito.

en: The CMS is temporarily off-line as an upgrade is in progress. Please check with your system administrator for updates or refresh your page in a few minutes.
it: Il CMS è temporaneamente off-line ed un aggiornamento è in corso. Si prega di verificare con l'amministratore di sistema gli aggiornamenti o aggiornare la pagina in pochi minuti.

en: The Category for this Help Link
it: La categoria di questo collegamento della guida

en: The DataType of the Intended Data
it: Il tipo di dati di determinati dati

en: The Date Format to use when displaying dates in the CMS.
it: Il formato della data da utilizzare quando si visualizzano le date del CMS.

en: The Default Layout to Display where there is no other content.
it: Layout predefinito per la visualizzazione in caso di assenza di altri contenuti.

en: The Default Layout will be shown there are no other scheduled Layouts. It is usually a full screen logo or holding image.
it: Il layout predefinito sarà visualizzato se non ci sono altri layout di linea. Di solito è un logo a schermo intero o una immagine persistente.

en: The Display has been Deleted
it: Il monitor è stato Eliminato

en: The Email Address for this user.
it: Indirizzo email dell'utente

en: The Event has been Added.
it: L'evento è stato aggiunto

en: The Event has been Deleted.
it: L'Evento è stato eliminato.

en: The Event has been Modified.
it: L'Evento è stato modificato.

en: The Event has been Scheduled
it: L'evento è stato schedulato

en: The Extensions allowed on files uploaded using this module. Comma Separated.
it: Le estensioni consentite dei file caricati con questo modulo. Separatore la virgola.

en: The Height for this Resolution
it: L'altezza di questa risoluzione

en: The Height of the Display Window. 0 means full height.
it: Altezza della finestra nel monitor. 0 per schermo intero.

en: The History Size in Number of Items
it: Le dimensioni dello storico in numero di unità

en: The IP address of the remote host's broadcast address (or gateway)
it: L'indirizzo IP di broadcast dell'host remoto (o gateway)

en: The Image to display for this module. This should be a path relative to the root of the installation.
it: L'immagine da visualizzare per questo modulo. Questo dovrebbe essere un percorso relativo alla root dell'installazione.

en: The Latitude for this weather module
it: La latitudine per questo modulo del tempo

en: The Latitude of this display
it: Latitudine di questo monitor

en: The Layout has been Deleted
it: Il Layout è stato eliminato

en: The Layout has been Retired
it: Il layout è stato ritirato

en: The Layout has been Upgraded
it: Il layout è stato aggiornato

en: The Library Location you gave is not empty. Please give the location of an empty folder
it: La directory per la Libreria scelta non è vuota. Per favore scegli un'altra directory vuota

en: The Library Location you gave is not writable by the webserver. Please fix the permissions and try again.
it: La Library Location data non è scrivibile dal webserver. Si prega di correggere i permessi e provare di nuovo..

en: The Library Location you have picked is not writeable
it: Il percorso della libreria che hai scelto non è scrivibile

en: The Link for the RSS feed
it: Il collegamento per gli RSS feed

en: The Link to open for this help topic and category
it: Collegamento per aprire l'argomento della guida e la categoria

en: The Location (URL) of the webpage
it: Locazione (URL) del sito web

en: The Login Name of the user.
it: Il nome di Login dell'utente.

en: The Longitude for this weather module
it: La longitudine per questo modulo del tempo

en: The Longitude of this Display
it: Longitudine di questo monitor

en: The Name for this Campaign
it: Il nome di questa campagna

en: The Name for this Group
it: Il nome di questo gruppo

en: The Name for this User Group
it: Il nome per questo gruppo utenti

en: The Name of the Display - (1 - 50 characters).
it: Nome del monitor - (1 -50 caratteri)

en: The Name of the Layout - (1 - 50 characters)
it: Il nome del layout - (1 - 50 caratteri)

en: The Name of the Layout - (1 - 50 characters). Leave blank to use the name from the import.
it: Il nome del layout - (1-50 caratteri). Lasciare vuoto per usare il nome dall'importazione.

en: The Name of the Profile - (1 - 50 characters)
it: Il nome del profilo - (1 - 50 catatteri)

en: The Name of the Template - (1 - 50 characters)
it: Il nome del template - (1- 50 caratteri)

en: The Name of this item - Leave blank to use the file name
it: Il nome di questo elemento - Lasciare vuoto per usare il nome del file

en: The Number of RSS items you want to display
it: Numero di elementi RSS che vuoi visualizzare

en: The Password for this user.
it: La password per questo utente.

en: The Percentage to Scale this Webpage (0 - 100)
it: La percentuale di scalatura di questa pagina web (0 - 100)

en: The Status of this Layout is not known
it: Lo stato di questo layout è sconosciuto

en: The Template has been Deleted
it: Il modello è stato cancellato

en: The Time to Live (maxage) of the STS header expressed in minutes.
it: Il segnale di alive (maxage) dell'intestazione STS espresso in minuti.

en: The Topic for this Help Link
it: L'argomento per questo collegamento della guida

en: The URL of your application homepage
it: URL dell'home page della tua applicazione

en: The URL to connect to to PHONE_HOME (if enabled)
it: L'URL con cui connettersi a PHONE_HOME (se abilitato)

en: The Width for this Resolution
it: Larghezza di questa risoluzione

en: The Width of the Display Window. 0 means full width.
it: La larghezza della finestra nel monitor. 0 per schermo intero.

en: The call back URL for requests
it: L'URL di ritorno dalle richieste

en: The column mappings you have provided are invalid. Please ensure you have the correct DataSetColumnIDs.
it: Le mappature delle colonne che avete fornito non sono valide. Assicurarsi di avere i DataSetColumnIDs corretti.

en: The direction for this transition. Only appropriate for transitions that move, such as Fly.
it: La direzione per questa transizione. Solo appropriato per le transizioni che si muovono, come Fly.

en: The duration between status screen shots in minutes. 0 to disable. Warning: This is bandwidth intensive.
it: La durata tra schermate di stato in minuti. 0 per disabilitare. Attenzione: Questa larghezza di banda è ad alta intensità.

en: The duration for this transition, in milliseconds.
it: Durata della transizione in millisecondi

en: The duration in seconds this counter should be displayed
it: La durata in secondi deve essere visualizzato questo contatore

en: The duration in seconds this image should be displayed (may be overridden on each layout)
it: La durata in secondi questa immagine dovrebbe essere visualizzata (può essere sostituita in ogni layout)

en: The duration in seconds this item should be displayed
it: La durata deve essere visualizzata in secondi

en: The duration in seconds this item should be displayed.
it: La durata in secondi con cui deve essere visualizzato questo articolo.

en: The duration in seconds this media should be displayed
it: La durata in secondi in cui dovrebbe essere visualizzato questo media

en: The duration in seconds this should be displayed
it: La durata in secondi in cui dovrebbe essere visualizzata

en: The duration specified is per item otherwise it is per feed.
it: La durata è specificata per ogni elemento altrimenti è per feed.

en: The email address of the person or organization that authored this application.
it: L'indirizzo email della persona o organizzazione autore di questa applicazione.

en: The email address will be used to license this client. This is the email address you provided when you purchased the licence.
it: L'indirizzo email sarà utilizzato per la licenza client. Questo è l'indirizzo email che hai fornito al momento dell'acquisto della licenza.

en: The format to apply to all dates returned by the ticker. In PHP date format: http://uk3.php.net/manual/en/function.date.php
it: Il formato da applicare a tutte le date restituite dal ticker. Nel formato data PHP: http://uk3.php.net/manual/en/function.date.php

en: The heading for this Column
it: L'intestazione per questa colonna

en: The height of the page. Leave empty to use the region height
it: Altezza della pagina. Lasciare vuoto per usare l'altezza della regione

en: The last time we PHONED_HOME in seconds since the epoch
it: L'ultima volta che abbiamo PHONED_HOME in secondi dall'inizio

en: The layering order of this region (z-index). Advanced use only.
it: L'ordine del livello di questa regione (z-index). Solo utilizzo avanzato.

en: The left pixel position the display window should be sized from.
it: La posizione in pixel di sinistra della finestra del monitor dovrebbe essere dimensionata da.

en: The maximum number of concurrent downloads the client will attempt.
it: Il numero massimo di download simultanei che il client proverà a consentire.

en: The name cannot be longer than 100 characters
it: Il nome non può essere più lungo di 100 caratteri

en: The name of the person or organization that authored this application.
it: Il nome della persona o l'organizzazione autore di questa applicazione.

en: The new Password for this user.
it: La nuova password per questo utente.

en: The number of Tweets to return.
it: Numero di Tweets ritornati.

en: The number of seconds between connections to the CMS.
it: Il numero di secondi tra le connessioni al CMS.

en: The number of seconds to wait before starting the application after the device has started. Minimum 10.
it: Il numero di secondi di attesa prima di avviare l'applicazione dopo che il dispositivo è stato avviato. Minimo 10.

en: The offset in minutes that should be applied to the current time.
it: L'offset in minuti che dovrebbe essere applicato all'orario corrente.

en: The order this column should be displayed in when entering data
it: L'ordine di questa colonna dovrebbe essere visualizzato durante l'immissione dei dati

en: The position of the cursor when the client starts up.
it: La posizione del cursore quando il client si avvia.

en: The regions will be resized to fit with the new resolution, but you may need to adjust the content manually.
it: Le regioni saranno ridimensionate per adattarsi con la nuova risoluzione, ma potrebbe essere necessario regolare manualmente il contenuto.

en: The requested page does not exist
it: La pagina richiesta non esiste

en: The requested theme item does not exist. [%s, %s]
it: IL'elemento del tema richiesto non esiste. [%s, %s]

en: The selected effect works best with a background colour. Optionally add one here.
it: L'effetto selezionato funziona meglio con un colore di sfondo. Opzionalmente aggiungerne uno qui.

en: The source for this Ticker
it: Sorgente di questo Ticker

en: The speed in seconds between each item
it: La velocità in secondi tra ciascun elemento

en: The starting point from the left in pixels
it: Il punto di partenza in pixel da sinistra

en: The starting point from the top in pixels
it: Il punto di partenza in pixel dall'alto

en: The theme "%s" config file does not exist
it: Il filedi configurazione del tema "%s" non esiste

en: The theme "%s" does not exist
it: Il tema "%s" non esiste

en: The time this display should receive the WOL command, using the 24hr clock - e.g. 19:00. Maintenance must be enabled.
it: Il tempo di questo monitor dovrebbe ricevere il comando WOL, formato a 24 ore - ad esempio 19:00. La manutenzione deve essere abilitato.

en: The top pixel position the display window should be sized from.
it: La posizione in pixel superiore della finestra del monitor dovrebbe essere dimensionata da.

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000) or the Marquee Speed in a low to high scale (normal = 1).
it: La velocità di transizione dell'effetto selezionato in millisecondi (normale = 1000) o la velocità Marquee dal basso all'alto (normale = 1).

en: The upgrade was a success!
it: L'aggiornamento avvenuto con successo!

en: The users Homepage. This should not be changed until you want to reset their homepage.
it: Gli utenti Homepage. Questo non dovrebbe essere modificato fino a quando si desidera ripristinare la loro homepage.

en: The value in Number of Items must be numeric.
it: Il valore in numero di unità deve essere numerico.

en: The width of the page. Leave empty to use the region width.
it: La larghezza della pagina. Lasciare vuoto per utilizzare la larghezza della regione.

en: Theme
it: Tema

en: Theme not initialised
it: Tema non inizializzato

en: There are items on this Layout that can only be assessed by the client
it: Ci sono elementi su questo layout che possono essere aggiornati solo dal client

en: There has been an application error.
it: C'è stato un errore nell'applicazione.

en: There is already dataset called '%s'. Please choose another name.
it: C'è già un set di dati chiamato '%s'. Per cortesia scegli un altro nome.

en: There is an error in the HTML/XML
it: C'è un errore nel file HTML/XML

en: There is data assigned to this data set, cannot delete.
it: Ci sono dati assegnati a questo DataSet, non si può cancellare.

en: This Layout is invalid and should not be scheduled
it: Questo layout non è valido e non deve essere schedulato

en: This Layout is ready to play
it: Questo layout è pronto per l'esecuzione

en: This Module does not exist
it: Questo Mudulo non esiste

en: This display has no mac address recorded against it yet. Make sure the display is running.
it: uesto display non ha ancora MAC address registrati. Controlla che il monitor stia funzionando.

en: This enables us to get a list of time zones supported by the hosting server.
it: Questo ci permette di ottenere un elenco di fusi orari supportati dal server di hosting.

en: This form accepts: %s files up to a maximum size of %s
it: Questo form accetta: %s files di dimensione massima pari a %s

en: This is an old format layout, please consider upgrading using the options menu
it: Si tratta di un vecchio formato di layout, considerare l'aggiornamento tramite il menu opzioni

en: This is the fully qualified URI of the site. e.g http://www.xibo.co.uk/
it: Questo è l'URI completo del sito. Per es http://www.xibo.co.uk/

en: This media is in use, please retire it instead.
it: Questo media è in uso, si prega di ritirarlo invece.

en: This module does not exist - should you have called Install?
it: Questo modulo non esiste - dovrebbe avete chiamato nell'installazione ?

en: This sets which user authentication module is currently being used.
it: Questo imposta quale modulo di autenticazione utente è attualmente in uso.

en: This setting is referred to as: %s
it: Questa impostazione è denominato: %s

en: This should only be set if you want to display the maximum allowed error messaging through the user interface. <br /> Useful for capturing critical php errors and environment issues.
it: Questo dovrebbe essere impostato solo se si desidera visualizzare la messaggistica massimo consentito di errore tramite l'interfaccia utente. <br /> Utile per catturare gli errori PHP critici e le questioni ambientali.

en: This will create a dump file of your database that you can restore later using the import functionality.
it: Questo creerà un file di dump del database che è possibile ripristinare in seguito utilizzando la funzionalità di importazione.

en: This will duplicate all media that is currently assigned to the Layout being copied.
it: Questo duplicherà tutti i media che è attualmente sono assegnati al layout da copiare.

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Tick if you would like to override the template.
it: Spunta se si desidera sovrascrivere il template.

en: Tidy Library
it: Libreria Tidy

en: Tidy Logs
it: Pulizia Log

en: Tidy Stats
it: Pulizia Statistiche

en: Tidying the Library will delete any temporary files. Are you sure you want to proceed?
it: Il riordino della libreria eliminarà tutti i file temporanei. Sei sicuro di voler continuare?

en: Timeline
it: Linea temporale

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Title
it: Titolo

en: To Date
it: Alla data

en: To add a Layout either a Template or Resolution must be provided
it: Per aggiungere un layout, un modello o una risoluzione devono essere forniti

en: Today
it: Oggi

en: Too many media nodes
it: Troppi nodi media

en: Top
it: In alto

en: Top Coordinate
it: Coordinata superiore

en: Topic
it: Argomenti

en: Topic is a required field. It must be between 1 and 254 characters.
it: Topic è un campo richiesto. Deve essere compreso tra 1 e 254 caratteri.

en: Total Duration
it: Durata totale

en: Total Duration (s)
it: Durata totale (s)

en: Transition
it: Transizione

en: Transition Config Locked
it: Configurazione della transizione bloccata

en: Transition Edited
it: Transizione modificata

en: Transition ID is missing
it: ID transizione mancante

en: Transitions
it: Transizioni

en: Troubleshooting
it: Risoluzione Problemi

en: Truncate
it: Tronca

en: Truncate Log
it: Cancella log

en: Truncate the Log
it: Tronca il log

en: Trying to change the password for another user denied
it: Tentativo di cambiare la password di un altro utente negato

en: Turn OFF Debugging
it: Disattiva il Debugging

en: Turn ON Debugging
it: Attiva il Debugging

en: Turn ON full auditing and debugging.
it: Attivare il controllo e il debug.

en: Turn full auditing and debugging OFF.
it: Disattiva revisione e debug

en: Turn on the auditing information. Warning this will quickly fill up the log
it: Attivare le informazioni di controllo. Attenzione questo riempirà rapidamente il log

en: Type
it: Tipo

en: Type is missing
it: Tipo mancante

en: Ubuntu Client Only
it: Solo per client ubuntu

en: Unable to Add Help record
it: Impossibile aggiungere il record di aiuto

en: Unable to Copy this Layout
it: Impossibile copiare questo Layout

en: Unable to Delete Help record
it: non un grado di cancellare il record aiuto

en: Unable to Edit Help record
it: Non in grado di modificare il record aiuto

en: Unable to Import
it: Impossibile importare

en: Unable to Remove this media from the Layout
it: Impossibile Rimuovere questo media dal Layout

en: Unable to Unlink
it: Impossibile scollegare

en: Unable to add Campaign, Step 1
it: Impossibile aggiungere la Campagna, Passo 1

en: Unable to add a media item
it: Non è possibile aggiungere un elemento media

en: Unable to assign to the Region
it: Non è stata possibile l'assegnazione alla regione

en: Unable to calculate the upgradeTo value. Check for non-numeric SQL and PHP files in the "install / database" directory.
it: Impossibile calcolare il valore upgradeTo. Controllare non-numeric in  SQL  e file PHP nella directory "install / database".

en: Unable to copy layout
it: Impossibile copiare il layout

en: Unable to create Module [No registered modules of this type] - please refer to the Module Documentation.
it: Non è possibile creare il Modulo [No registered modules of this type] - per favore consulta la Documentazione relativa al Modulo.

en: Unable to create Module [No type given] - please refer to the Module Documentation.
it: Non è possibile creare il Modulo [No type given] - per favore consulta la Documentazione relativa al Modulo.

en: Unable to create background link
it: Impossibile creare il collegamento di fondo

en: Unable to delete Campaign
it: Impossibile cancellare la Campagna

en: Unable to delete Display Group.
it: Impossibile eliminare Gruppo monitor

en: Unable to delete Schedule records for this DisplayGroup.
it: Impossibile eliminare i dati del Palinsesto per questo Gruppo di monitors

en: Unable to delete User Group.
it: Impossibile eliminare il Gruppo di Utenti.

en: Unable to delete campaign
it: Non in grado di cancellare la campagna

en: Unable to delete display record.
it: Impossibile cancellare il record del monitor.

en: Unable to delete install.php. Please ensure the webserver has permission to unlink this file and retry
it: Non è possibile eliminare install.php. Per favore assicurati che il webserverr abbia i permessi neccessari e riprova.

en: Unable to delete layout
it: Non è possibile cancellare il layout

en: Unable to delete schedule record for this Event.
it: Impossibile eliminare la programmazione per questo Evento.

en: Unable to delete schedule records for Campaign.
it: Impossibile eliminare i record pianificati per la Campagna.

en: Unable to delete schedule records for this Display Group.
it: Impossibile eliminare la programmazione per questo Gruppo monitor.

en: Unable to delete schedule records for this Event and DisplayGroup.
it: Impossibile eliminare la programmazione per questo evento e Gruppo monitor.

en: Unable to delete schedule records for this Event.
it: Impossibile eliminare la programmazione per questo Evento.

en: Unable to determine display resolution
it: Impossibile determinare la risoluzione del monitor

en: Unable to determine permissions
it: Impossibile determinare i permessi

en: Unable to drop file assignments during display delete.
it: Impossibile eliminare i file assegnati durante la cancellazione dei monitor.

en: Unable to edit Campaign, Step 1
it: Impossibile modificare la Campagna, Passo 1

en: Unable to edit display record.
it: Impossibile editare il record del monitor

en: Unable to edit tags
it: Impossibile editare le etichette

en: Unable to edit the display groups for this Event.
it: Non è possibile modificare il Gruppo monitor per questo evento.

en: Unable to edit this resolution
it: Impossibile modificare questa risoluzione

en: Unable to find Layout
it: Impossibile trovare il layout

en: Unable to find Template
it: Impossibile trovare Template

en: Unable to find layout
it: Impossibile trovare il layout

en: Unable to find media record with the provided ID
it: Impossibile trovare record di media con l'ID fornito

en: Unable to find media type
it: Impossibile trovare il tipo del media

en: Unable to find stored value of newly copied media
it: Impossibile trovare il valore memorizzato del media appena copiato

en: Unable to find the column headings
it: Impossibile trovare le intestazioni delle colonne

en: Unable to find the number of data points
it: Impossibile trovare il numero di dati presenti

en: Unable to find uploaded file.
it: Non è possibile trovare il file caricato.

en: Unable to get DataSet information
it: Non è possibile ottenere informazioni dal Dataset

en: Unable to get Layouts Shown
it: Impossibile visualizzare i layouts

en: Unable to get Library Media Ran
it: Impossibile ottenere i media avviati

en: Unable to get count of licensed displays.
it: Non è possibile ottenere il conteggio dei monitor con licenza

en: Unable to get events
it: Impossibile ottenere gli eventi

en: Unable to get existing assignments.
it: Impossibile ottenere assegnazioni esistenti.

en: Unable to get group information for dataset
it: Impossibile ottenere le informazioni del gruppo per dataset

en: Unable to get group information for layout
it: Impossibile ottenere informazioni sul gruppo per il layout

en: Unable to get group information for media
it: Impossibile ottenere le informazioni del gruppo per i media

en: Unable to get group information for template
it: Impossibile ottenere informazioni sul gruppo per il modello

en: Unable to get initial XML
it: Impossibile ottenere XML iniziale

en: Unable to get layouts for user
it: Impossibile ottenere layout per utente

en: Unable to get list of campaigns
it: Impossibile recuperare la lista delle campagne

en: Unable to get list of displays
it: Impossibile ottenere l'elenco dei monitor

en: Unable to get list of templates for this user
it: Impossibile ottenere l'elenco dei templates per questo utente

en: Unable to get permissions
it: Non è possibile ottenere i permessi

en: Unable to get permissions for this Campaign
it: Impossibile ottenere i permessi di questa campagna

en: Unable to get permissions for this Display Group
it: Impossibile ottenere le autorizzazioni per questo gruppo didisplay

en: Unable to get permissions for this dataset
it: Impossibile ottenere le autorizzazioni per questo set di dati

en: Unable to get the DisplayGroup for this Display
it: Impossibile ottenere il Gruppo monitor per questo monitor

en: Unable to get the Inventory for this Display
it: Impossibile ottenere l'inventario di questo monitor

en: Unable to get the Layout information
it: Impossibile ottenere le informazioni di layout

en: Unable to get the Mac or Client Address
it: Impossibile reperire l'indirizzo MAC o Client

en: Unable to get the Resolution information
it: Impossibile ottenere informazioni sulla Risoluzione

en: Unable to get the UserGroup for this User.
it: Impossibile ottenere il Gruppo di questo Utente

en: Unable to get the default layout
it: Impossibile visualizzare il layout di default

en: Unable to get the list of modules
it: Impossibile ottenere l'elenco dei moduli

en: Unable to get the list of transitions
it: Impossibile ottenere l'elenco delle transizioni

en: Unable to get the storage name
it: Impossibile ottenere il nome memorizzato

en: Unable to install module
it: Impossibile installare il modulo

en: Unable to install module. Please check the Error Log
it: Impossibile installare il modulo. Controllare il log degli errori

en: Unable to link Campaign to Layout
it: Impossibile collegare la Campagna al layout

en: Unable to link background
it: Non è possibile collegare lo sfondo

en: Unable to log out this user
it: Impossibile disconnetere questo utente

en: Unable to make this assignment
it: Impossibile fare questa assegnazione

en: Unable to make this assignment during preparation.
it: Impossibile fare questa assegnazione durante la preparazione.

en: Unable to open ZIP
it: Non sono in grado di aprire lo Zip

en: Unable to open connection and start transaction
it: Impossibile connettersi ed iniziare la transazione

en: Unable to remove background link
it: Impossibile rimuovere collegamento sfondo

en: Unable to retire this layout.
it: Impossibile il ritiro di questo layout.

en: Unable to set XML
it: Impossibile impostare XML

en: Unable to set permissions
it: Impossibile impostare i permessi

en: Unable to set the user details. This is an unexpected error, please contact support. Error Message = [%s]
it: Impossibile impostare i dettagli utente. Si tratta di un errore imprevisto, si prega di contattare il supporto. Messaggio di errore = [%s]

en: Unable to unlink Campaign from Layout
it: Impossibile scollegare la Campagna dal layout

en: Unable to unlink all Layouts
it: Impossibile scollegare tutti i layout

en: Unable to update background information
it: Impossibile aggiornare le informazioni sullo Sfondo

en: Unable to update background link
it: Impossibile aggiornare collegamento sfondo

en: Unable to update module
it: Impossibile aggiornare il modulo

en: Unable to update the DisplayGroup for this Display
it: Impossibile aggiornare il Gruppo monitor per questo monitor

en: Unable to update transition
it: Impossibile aggiornare la transizione

en: Unable to upload file
it: Impossibile caricare il file

en: Unable to use this template
it: Non è possibile usare questo template

en: Unable to write to settings.php. We already checked this was possible earlier, so something changed.
it: Impossibile scrivere in settings.php. Abbiamo verificato che in precedenza era possibile, quindi qualcosa è stato modificato.

en: Unabled to get Data Column information
it: Non posso ottenere informazioni sulla colonna

en: Unassign from all Layouts
it: Rimuovi da tutti i Layout

en: Unassign from this region and retire
it: Annullare l'assegnazione di questa regione e ritirare

en: Unassign from this region only
it: Togliere solo da questa regione.

en: Unknown Client Type
it: Tipo di client sconosciuto

en: Unknown Display
it: Monitor sconosciuto

en: Unknown Error
it: Errore sconosciuto

en: Unknown Error.
it: Errore Sconosciuto.

en: Unknown Module
it: Modulo sconosciuto

en: Unknown Resolution
it: Risoluzione sconosciuta

en: Unknown Source Type
it: Tipo sorgente sconosciuto

en: Unknown Type %s
it: Tipo sconosciuto %s

en: Unknown User
it: Utente sconosciuto

en: Unknown error editing %s
it: Errore sconosciuto modificando %s

en: Unknown error setting this users homepage
it: Errore sconosciuto impostando questa homepage utenti

en: Unknown transition type
it: Tipo di transizione sconosciuto

en: Unsigned requests are not allowed to the authorize page.
it: Richieste non firmate non sono permesse nella pagina delle autorizzazioni.

en: Until
it: Fino a

en: Update Interval
it: Intervallo di aggiornamento

en: Update Interval (mins)
it: Intervallo di aggiornamento (minuti)

en: Update Interval must be greater than or equal to 0
it: Intervallo di aggiornamento deve essere maggiore o uguale a 0

en: Update of settings failed
it: Aggiornamento delle impostazionii fallito

en: Update these permissions on all layouts, regions and media.
it: Aggiornare le autorizzazioni per tutti i layout, le regioni e dei media.

en: Update this media in all layouts it is assigned to?
it: Aggiornare questo media in tutti i layout in cui è assegnato?

en: Upgrade Layout
it: Aggiornamento Layout

en: Upgrading from database version %d to %d
it: Aggiornamento dalla versione del database %d a %d

en: Upper Row Limit
it: Limite riga superiore

en: Upper limit must be higher than lower limit
it: Il limite superiore deve essere superiore al limite inferiore

en: Use CEF as the Web Browser
it: Usa CEF come web Browser (Chrome)

en: Use an existing database
it: Usa un database esistente

en: Use one of the available licenses for this display?
it: Usare una licenza tra quelle disponibili per questo monitor ?

en: Use the Display Location
it: Usa la locazione del display

en: Use the Global Timeout?
it: Utilizzare il timeout globale?

en: Use the colour picker to select the background colour
it: Utilizzare il  colour picker per selezionare il colore di sfondo

en: Use the location configured on the display
it: Usa la locazione configurata nel display

en: User
it: Utente

en: User Deleted.
it: Utente Eliminato.

en: User Group
it: Gruppo di Utenti

en: User Group Added
it: Aggiunto gruppo utenti

en: User Group Deleted
it: Gruppo utenti cancellato

en: User Group Edited
it: Gruppo utenti modificato

en: User Group Menu Security Edited
it: sicurezza menù gruppo di utenti modificato

en: User Group Name cannot be empty.
it: Il nome del Gruppo di Utenti è obbligatorio

en: User Group Page Security Edited
it: sicurezza pagina gruppo di utenti modificato

en: User Group not selected
it: Selezionare il Gruppo di Utenti

en: User Groups
it: Gruppi di utenti

en: User Logged Out.
it: Utente disconnesso.

en: User Module
it: Modulo utente

en: User Name
it: Nome Utente

en: User Type
it: Tipo Utente

en: User does not have a group and Xibo is unable to add one.
it: L'Utente non ha un gruppo e xibo non riesce ad aggiungergliene uno.

en: User does not have a group and we are unable to add one.
it: L'utente non dispone di un gruppo e non sono in grado di aggiungere uno.

en: User not selected
it: Utente non selezionato

en: UserId does not match
it: UserId non corrispondente

en: Username or Password incorrect
it: Utente o password non corretti

en: Users
it: Utenti

en: Using "fwrite()" failed, due to error:
it: L'uso di "fwrite()" fallito, errore ritornato:

en: Using "socket_sendto()" failed, due to error:
it: Uso di "socket_sendto()" fallito, errore:

en: Using "socket_set_option()" failed, due to error:
it: Uso di "socket_set_option()" fallito, con errore:

en: Using fsockopen() failed, due to denied permission
it: Uso di fsockopen() fallito, permesso negato

en: Valid Extensions
it: Estensioni valide

en: Value
it: Valore

en: Verified
it: Verificato

en: Verify
it: Verificare

en: Verify All
it: Verifica tutto

en: Verify all modules have been installed correctly by reinstalling any module related files
it: Verificare tutti i moduli sono stati installati correttamente reinstallando i file di moduli correlati

en: Verify all modules have been installed correctly.
it: Verificare che tutti i moduli siano stati installati correttamente.

en: Version
it: Versione

en: Version %s
it: Versione %s

en: Version Code
it: Codice versione

en: Version Information
it: Informazione sulla versione

en: Version Instructions Set
it: Versione Instructions Set

en: Vertical Align
it: Allineamento Verticale

en: Video Path
it: Percorso video

en: View
it: Visualizza

en: View Activity
it: Vedi attività

en: View Columns
it: Mostra colonne

en: View Data
it: Mostra dati

en: View Library
it: Visualizza  Libreria

en: View Permission Only
it: Solo visualizzazione

en: View a log of application activity
it: Mostra un log dell'attività dell'applicazione

en: View my authenticated applications
it: Visualizza le mie applicazioni autenticate

en: Wake On Lan
it: Accensione da rete LAN

en: Wake On Lan Failed as there are no functions available to transmit it
it: Wake On Lan fallito in quanto non c'erano funzioni disponibili da usare

en: Wake on LAN
it: Accensione da rete LAN

en: Wake on LAN Time
it: Wake on LAN Orario

en: Wake on Lan command sent.
it: Comando di accensione via rete inviato

en: Wake on Lan is enabled, but you have not specified a time to wake the display
it: Wake on Lan è attivato, ma non hai specificato un tempo di risveglio del monitor

en: Wake on Lan requires the correct network configuration to route the magic packet to the display PC
it: Wake on Lan richiede la configurazione di rete corretta per instradare il pacchetto magico al PC del monitor

en: Warning: Importing a file here will overwrite your existing database. This action cannot be reversed.
it: Attenzione: importazione di un file qui sovrascriverà il database esistente. Questa azione non può essere annullata.

en: Warning: We included %s.php, but it did not include a class of appropriate name.
it: Attenzione: Abbiamo incluso %s.php, ma non ha incluso una classe di nome appropriato.

en: We hope you like %s and have given you some suggestions below to get you started.
it: Speriamo che vi piaccia %s e abbiamo dato alcuni suggerimenti qui sotto per iniziare.

en: We suggest setting your PHP post_max_size and upload_max_size to at least 128M, and also increasing your max_execution_time to at least 120 seconds.
it: Ti suggeriamo di impostare PHP post_max_size e upload_max_size almeno a 128M, ed incrementare il tuo max_execution_time ad almeno 120 secondi.

en: We will do our best to use the information collected above to solve your issue.
it: Faremo del nostro meglio per utilizzare le informazioni raccolte in precedenza per risolvere il problema.

en: We'd love to know you're running %s. If you're happy for us to collect anonymous statistics (version number, number of displays) then please leave the box ticked. Please un tick the box if your server does not have direct access to the internet.
it: Ci piacerebbe sapere che sta eseguendo%s. Se sei felice per noi di raccogliere statistiche anonime (numero di versione, numero di visualizzazioni) quindi si prega di lasciare la casella spuntata. Si prega di ONU barrare la casella se il server non ha accesso diretto a Internet.

en: Weather Template
it: Template meteo

en: Web Page
it: Pagina Web

en: Week
it: Settimana

en: Weekly
it: Settimanale

en: Welcome to the %s CMS!
it: Benvenuti al %s CMS!

en: Welcome to the %s Installation!
it: Benvenuti al %s di installazione!

en: Welcome to the %s Upgrade!
it: Benvenuti al %s aggiornamento!

en: What display profile should this display use?
it: Che profilo display dovrebbe utilizzare questo display ?

en: What is the initial user group for this user?
it: Qual'è il gruppo iniziale di questo utente?

en: What is this users type?
it: Che tipo di utente è ?

en: What transition should be applied when this region is finished?
it: Transizione da applicare al termine della regione

en: What type of display client is this profile intended for?
it: A che tipo di display client  è destinato questo profilo ?

en: What type of repeat is required?
it: Che tipo di ripetizione è richiesta ?

en: When Enabled users will be able to add media using this module
it: Se abilitati, gli utenti potranno aggiungere i propri media con questo modulo

en: When Logged In
it: Quando si accede

en: When PreviewEnabled users will be able to see a preview in the layout designer
it: Quando l'nteprima degli utenti abilitati saranno in grado di vedere in anteprima nella finestra di progettazione del layout

en: When enabled the client will send the current layout to the CMS each time it changes. Warning: This is bandwidth intensive and should be disabled unless on a LAN.
it: Quando è abilitato il client invia il layout corrente al CMS ogni volta che cambia. Attenzione: Questa larghezza di banda è intensiva e deve essere disabilitato se non lavora in una LAN.

en: When in single mode how many items per page should be shown.
it: In modalità singolo quanti elementi devono essere visualizzati per pagina.

en: When should this event stop repeating?
it: Quando vuoi fermare questa ripetizione ?

en: When the device starts and Android finishes loading, should the client start up and come to the foreground?
it: Quando il dispositivo parte e Android finisce il caricamento, lo start up del client deve venire in primo piano ?

en: Whether this column is a value or a formula
it: Se questa colonna è un valore o una formula

en: Whether to always put the default layout into the cycle.
it: Se mettere sempre il layout di default nel ciclo.

en: Which direction does the text in the feed use? (left to right or right to left)
it: Quale direzione è da usare nel testo del feed ? (da sinistra a destra o da destra a sinistra)

en: Which key should activate the client information screen? A single character.
it: Quale tasto dovrebbe attivare la schermata di informazioni del Client ? Un singolo carattere.

en: Which shell commands should the client execute?
it: Che comandi shell  dovrebbe eseguire il Client ?

en: Width
it: Larghezza

en: Width must be greater than 0
it: La larghezza deve essere maggiore di 0

en: Width of the Region
it: Larghezza Regione

en: Windows Command
it: Comando per Windows

en: With Selected
it: Se selezionati

en: Would you like to import any tags contained on the layout.
it: Vorresti importare le etichette contenute nel layout.

en: Write access required for settings.php, install.php and upgrade.php
it: Accesso in scrittura richiesto per settings.php, install.php e upgrade.php

en: Year
it: Anno

en: Yearly
it: Annualmente

en: Yes
it: Sì

en: You MUST have a valid database backup to continue. Please take and verify a backup and upgrade again.
it: Devi disporre di un backup del database valido per continuare. Prendi e verifica nuovamente un backup.

en: You already own a display group called "%s". Please choose another name.
it: Sei già proprietario di un gruppo di monitor chiamato "%s". Scegli un nome diverso.

en: You already own a layout called '%s'. Please choose another name.
it: Sei già in possesso di un layout chiamato '% s'. Scegliere un altro nome.

en: You do not have permission to access this page.
it: Non hai i permessi necessari per accedere a questa pagina.

en: You do not have permission to alter/delete this media.
it: Non hai i permessi per cambiare/cancellare questo media.

en: You do not have permission to change Display Groups on this display
it: Non hai il permesso di modificare il gruppo di questo monitor

en: You do not have permission to change this users homepage
it: Non hai i permessi per cambiare la pagina iniziale per questo utente

en: You do not have permission to delete this campaign
it: Non hai i permessi per cancellare questa campagna

en: You do not have permission to edit this campaign
it: Non si dispone dei permessi necessari per modificare questa campagna

en: You do not have permission to edit this display
it: Non hai il permesso di modificare questo monitor

en: You do not have permission to edit this display group
it: Non hai il permesso di modificare questo gruppo di monitor

en: You do not have permission to edit this event.
it: Non hai i permessi necessari per modificare questo evento.

en: You do not have permission to edit this profile
it: Non hai il permesso di modificare questo profilo

en: You do not have permission to retire this layout
it: Non hai il permesso di ritirare questo layout

en: You do not have permission to use that dataset
it: Non hai il permesso per utilizzare questo dataset

en: You do not have permission to view this display
it: Non hai il permesso di visualizzare questo monitor

en: You do not have permissions to delete this layout
it: Non hai i permessi per cancellare questo layout

en: You do not have permissions to delete this region
it: Non hai i permessi per cancellare questa regione

en: You do not have permissions to delete this template
it: Non si dispone delle autorizzazioni per eliminare questo modello

en: You do not have permissions to edit this campaign
it: Non hai i permessi di modifica di questa campagna

en: You do not have permissions to edit this dataset
it: Non hai i permessi necessari per modificare questa dataset

en: You do not have permissions to edit this display group
it: Non hai il permesso di modificare questo gruppo di monitor

en: You do not have permissions to edit this layout
it: Non si dispone delle autorizzazioni per modificare questo layout

en: You do not have permissions to edit this media
it: Non sei autorizzato a modificare questo media

en: You do not have permissions to edit this region
it: Non hai i permessi per modificare questa regione

en: You do not have permissions to edit this regions permissions
it: Non hai i permessi per modificare i permessi di queste regioni

en: You do not have permissions to retire this layout
it: Non si dispone di autorizzazioni per ritirare questo layout

en: You do not have permissions to upgrade this layout
it: Non si dispone delle autorizzazioni necessarie per aggiornare questo layout

en: You do not have permissions to view this layout
it: Non hai il permesso di visualizzare questo layout

en: You have exceeded your maximum number of licensed displays. %d
it: Hai superato il numero massimo di monitor licenziati. %d

en: You have selected media that you no longer have permission to use. Please reload Library form.
it: Hai selezionato Media di cui non hai più il permesso di utilizzo. Carica di nuovo modulo libreria.

en: You have selected media that you no longer have permission to use. Please reload the form.
it: Hai selezionato media  di cui non hai più il permesso di utilizzo. Si prega di ricaricare il modulo.

en: You may fill in the form while your file is uploading.
it: Si può compilare il modulo mentre il tuo file si sta caricando.

en: You must enter a duration
it: Devi introdurre una durata

en: You must enter a duration.
it: Devi inserire una durata

en: You must have allow_url_fopen = On in your PHP.ini file for RSS Feeds / Anonymous statistics gathering to function.
it: È necessario disporre di allow_url_fopen = On nel file php.ini per le statistiche Feed RSS / Anonymous.

en: You probably want to allow larger files to be uploaded than is currently available with your PHP configuration.
it: Probabilmente vuoi consentire il caricamento di un maggior numero di files di quanto disponibile nella tua configurazione di PHP.

en: You should also manually take a backup of your library.
it: Si dovrebbe prendere manualmente un backup dalla tua libreria.

en: You should send your screenshot to info@xibo.org.uk with a reference to the Launchpad Question/Bug you have created previously.
it: Dovrebbe inviare lo screenshot ottenuto ad info@xibo.uk con un riferimento al Baco/Domanda che si è creato in precedenza.

en: Your consumer key is: %s
it: Il tuo identificativo è: %s

en: Your consumer secret is: %s
it: La tua password è: %s

en: Your library is full. Library Limit: %s K
it: La tua libreria è completa. Limite: %s KB

en: Your password does not meet the required complexity
it: La tua password non è abbastanza complessa

en: Your permissions to view a layout you are adding have been revoked. Please reload the Layouts form.
it: Le autorizzazioni per visualizzare un layout che stai aggiungendo sono state revocate. Si prega di ricaricare il modulo layout.

en: Your repeat until date is in the past. Cannot schedule events to repeat in to the past
it: La data di fine ripetizione è passata. Non si può programmare la ripetizione degli eventi nel passato.

en: Your start time is in the past. Cannot schedule events in the past
it: L'orario di inizio è già passato. Non puoi impostare eventi nel passato.

en: Zip is not enabled on this server
it: Zip non è abilitato in questo server

en: cURL extension is required for Twitter
it: è richiesta l'estensione cURL per Twitter

en: large
it: grande

en: layoutId missing
it: layoutId mancante

en: seconds
it: secondi
