xibo - en to ja translation catalogue (435 entries)

en: A file exists with the name you gave for the Library Location. Please choose another location
ja: 入力したライブラリの場所には同じ名前のファイルが存在しています。 別の場所を選んでください。

en: About
ja: 情報

en: Action
ja: アクション

en: Active
ja: アクティブ

en: Add
ja: 追加

en: Add Application
ja: アプリケーションを追加

en: Add Display Group
ja: ディスプレイグループの追加

en: Add Image
ja: 新規画像の追加

en: Add Layout
ja: レイアウト追加

en: Add Media
ja: メディア追加

en: Add Media to the Library
ja: ライブラリーにメディアを追加

en: Add Region
ja: リージョン追加

en: Add Text
ja: テキストを追加

en: Add User
ja: 新規ユーザ追加

en: Add User Group
ja: ユーザーグループを追加

en: Add a new User
ja: 新規ユーザーを追加しました

en: Add a new User Group
ja: 新しいユーザーグループを追加

en: Allow PHP to open external URLs
ja: PHPの外部URLオープンを許可してください。

en: An optional description of the Layout. (1 - 250 characters)
ja: レイアウトの説明(オブション) (1-250文字)

en: Are you sure you want to delete?
ja: 本当に削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to logout this user?
ja: 現在のユーザ名でログインしますか。

en: Assign
ja: 割当て

en: Assign / Unassign
ja: 割り当て/解除

en: Assign an item from the Library
ja: ライブラリーからアイテムを割り付け

en: Assigned
ja: 割り当て状態

en: Auditing
ja: 試演中

en: Automatically collect and export relevant information into a text file.
ja: 自動的に関連した情報を集めてテキストファイルを作成しますので、

en: Available
ja: 利用可能

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Before reporting a fault it would be appreciated if you follow the below steps.
ja: 以下のステップでシステムの状態を確認した後に、不具合を報告して頂けると助かります。

en: BroadCast Address is not a valid IP Address
ja: ブロードキャストが正しいIPアドレスでありません

en: Browser
ja: ブラウザー

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 till 32.
ja: CIDRサブネットマスクが0から32の範囲にありません。

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 to 32.
ja: CIDRサブネットマスクが0から32の範囲にありません。

en: Calendar Extension
ja: PHP Calendar エクステンション

en: Campaign name cannot be empty
ja: キャンペーン名は空ではいけません。

en: Can not get Group information.
ja: グループ情報を取得出来ませんでした。

en: Can not get group information.
ja: グループ情報を取得出来ませんでした。

en: Can not have a display without a name
ja: ディスプレイに名前を付けてください。

en: Can not have an end time earlier than your start time
ja: 終了時間は開始時間より後でなければなりません。

en: Can't assign this menu item to this group
ja: このグループにはこのメニューアイテムを割り当てられません

en: Can't assign this page to this group
ja: このグループにこのページを割り当てることができません

en: Can't get this groups information
ja: 対象のグループ情報を取得出来ませんでした。

en: Can't remove this menu item from this group
ja: このグループからこのメニューアイテムを除外できません

en: Can't remove this page from this group
ja: このグループからこのページを除外することはできません

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot Edit this Display
ja: このディスプレイは編集できません。

en: Cannot add this resolution.
ja: この解像度は追加できません。

en: Cannot delete dataset, columns could not be deleted.
ja: データセットを削除できません。カラムを削除できません。

en: Cannot delete this resolution.
ja: この解像度は削除できません。

en: Cannot edit dataset %s
ja: データセット %s を編集できません

en: Cannot edit this resolution.
ja: この解像度は変更できません。

en: Cannot find display record
ja: ディスプレイデータがみつかりません

en: Cannot find the background image selected
ja: 背景画像が見つかりません

en: Cannot find this media item. Please refresh the region options.
ja: このメディアアイテムが見つかりません。領域オプションをリフレッシュしてください。

en: Cannot get the menu items for this Group.
ja: 対象グループのメニューアイテムが取得出来ませんでした

en: Cannot retrieve the Information relating to this layout. The layout may be corrupt.
ja: このレイアウトに関連する情報は検索できません。 レイアウトは不正であるかもしれません。

en: Cannot set audit to Off
ja: 監査をオフにできません。

en: Cannot set audit to On
ja: 監査をオンにできません。

en: Cannot switch modes.
ja: モードの変更ができません。

en: Cant get this user's name. Please try another.
ja: このユーザの名前を取得することができません。その他のユーザをトライしてください。

en: Category is a required field. It must be between 1 and 254 characters.
ja: カテゴリは入力必須です。1文字から254文字である必要があります。

en: Change Password
ja: パスワード変更

en: Change the Background Properties
ja: 背景の設定

en: Check that the Environment passes all the Xibo Environment checks.
ja: 現在のサーバ環境が、Xiboの必須項目チェックにパスしているかどうか確認してください。

en: Click on the below link to open the bug report page for this Xibo release.
ja: 下記のリンクをクリックすると、対象Xiboリリースのためのバグレポートページが開きます。

en: Click to show more time information
ja: クリックして時間の詳細を表示します。

en: Close
ja: 閉じる

en: Collect and Save Data
ja: 情報を収集して保存

en: Collect auditing from this client. Should only be used if there is a problem with the display.
ja: このクライアントからの監査を収集します。ディスプレイに問題がある場合にのみ使用してください。

en: Content
ja: コンテンツ

en: Copy
ja: コピー

en: Copy a Layout.
ja: レイアウトをコピーする。

en: Could Not Complete, Duplicate User Name Exists
ja: 正常に行えませんでした。ユーザ名が重複しております。

en: Could not Copy All Campaign Security
ja: キャンペーンのセキュリティ情報をコピーできません

en: Could not INSERT a new Schedule
ja: 新しいスケジュールを追加できませんでした。

en: Could not Link Campaign to Group
ja: キャンペーンをグループにリンクできません

en: Could not Link DataSet to Group
ja: データセットをグループにリンクできません

en: Could not Link Display Group to Display
ja: ディスプレイとディスプレイグループの関連付けが出来ませんでした。

en: Could not Link Display Group to User Group
ja: ディスプレイグループをユーザーグループにリンクできません

en: Could not Link User Group to User
ja: ユーザーにユーザーグループを関連付けることができませんでした。

en: Could not Unlink All Display Groups from User Group
ja: ユーザーグループからすべてのディスプレイグループをリンク解除できません

en: Could not Unlink Campaign from Group
ja: キャンペーンをグループからリンク解除できません

en: Could not Unlink DataSet from Group
ja: データセットをグループからリンク解除できません

en: Could not Unlink Display Group from Display
ja: ディスプレイからディスプレイグループの関連付けを解除できませんでした。

en: Could not Unlink Display Group from User Group
ja: ディスプレイグループをユーザーグループからリンク解除できません

en: Could not Unlink User from User Group
ja: ユーザーとユーザーグループの関連付けを解除できませんでした。

en: Could not add DataSet
ja: データセットを追加できません

en: Could not add DataSet Column
ja: データセットのカラムを追加できません

en: Could not add DataSet Data
ja: データセットを追加できません

en: Could not add Display Group
ja: ディスプレイグループを追加できませんでした

en: Could not add Layout
ja: レイアウトを追加できません

en: Could not add User Group
ja: ユーザーグループを追加できませんでした。

en: Could not add a display group for the new display.
ja: 新しいディスプレイに、ディスプレイグループが追加できませんでした

en: Could not add a user group for this user.
ja: このユーザにユーザ・グループを追加できませんでした。

en: Could not add display
ja: ディスプレイが追加できませんでした

en: Could not create the Library Location directory for you. Please ensure the webserver has permission to create a folder in this location, or create the folder manually and grant permission for the webserver to write to the folder.
ja: ライブラリの場所として指定されたディレクトリを作成できませんでした。 ウェブサーバにフォルダーを作成する権限を確実に持たせるか、または手動でフォルダーを作成し、ウェブサーバがそのフォルダーに書き込みできるよう権限を与えてください。

en: Could not delete Data for Column/Row
ja: 指定した行/列のデータを削除できません

en: Could not delete Data for entire DataSet
ja: データセット全体を削除できません

en: Could not delete DataSet Column
ja: データセットのカラムを削除できません

en: Could not determine the Column Order
ja: カラムの順序を決められません

en: Could not determine the Max row number
ja: 最大行数がわかりません

en: Could not edit DataSet Column
ja: データセットのカラムを更新できません

en: Could not edit DataSet Data
ja: データセットを更新できません

en: Could not edit User Group
ja: ユーザーグループを編集できませんでした。

en: Could not link the new display with its group.
ja: 新しいディスプレイに、そのグループを関連付けることができませんでした

en: Could not link the new user with its group.
ja: 新しいユーザをそのグループに関連付けることができませんでした。

en: Could not update Layout on Schedule
ja: スケジュール上のレイアウトを更新できませんでした。

en: Could not update display
ja: ディスプレイの更新ができませんでした

en: Could not update this display with a new name.
ja: ディスプレイの名前が更新できませんでした

en: DOM Extension
ja: PHP DOM エクステンション

en: DOM XML Extension
ja: PHP DOM XML エクステンション

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Database error adding this link record.
ja: この関連付けSQLレコードのデータベース追加エラー

en: Database error checking module
ja: データベースエラー　モジュールを確認してください。

en: Database error deleting this link record.
ja: リンクレコードの削除にデータベースエラーが発生しました。

en: Database error updating this link record.
ja: データベースエラーのためリンクレコードの更新ができません。

en: Date / Time Information
ja: 日/時間 情報

en: Debugging switched Off.
ja: デバッグモードがオフになりました。

en: Debugging switched On.
ja: デバッグモードがオンになりました。

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Layout
ja: 標準レイアウト

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Display Group
ja: ディスプレイグループの削除

en: Delete Event.
ja: イベントを削除

en: Delete Group
ja: グループを削除

en: Delete this Display?
ja: ディスプレイを削除しますか？

en: Delete this User?
ja: ユーザを削除しますか？

en: Delete this region?
ja: このリージョンを削除しますか？

en: Describe the problem and upload the file you obtained earlier.
ja: 問題を記述して、事前に取得したファイルをアップロードしてください。

en: Description
ja: 説明

en: Description can not be longer than 254 characters
ja: 説明は、254文字以内で記入してください。

en: Design
ja: デザイン

en: Disabled
ja: 無効

en: Display
ja: ディスプレイ

en: Display %s with ID %d is now back online.
ja: ディスプレイ %s ：ID %d は、オンライン状態に復旧しました。

en: Display %s with ID %d was last seen at %s.
ja: ディスクプレイ %s (ID %d) が最後に発見されたのは %s です。

en: Display Group Added
ja: ディスプレイグループが追加されました

en: Display Group Deleted
ja: ディスプレイグループが削除されました

en: Display Group Edited
ja: ディスプレイグループが編集されました

en: Display Groups
ja: ディスプレイグループ

en: Display Saved.
ja: ディスプレイが保存されました。

en: Displays
ja: ディスプレイ

en: Do you want to be notified by email if there is a problem with this display?
ja: ディスプレイに問題がある場合にEメールで通知を受けたいですか？

en: Done.
ja: 完了。

en: Drag or double click to move items between lists
ja: リストを編集するには、ドラッグまたはダブルクリックしてください。

en: Duration
ja: 持続時間

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Default Layout
ja: デフォルトレイアウトの編集

en: Edit Display Group
ja: ディスプレイグループの編集

en: Edit Event
ja: イベント編集

en: Edit Text
ja: テキスト編集

en: Edit a Display
ja: ディスプレイの編集

en: Edit your Display
ja: ディスプレイの編集

en: Email
ja: メールアドレス

en: Email Alert
ja: メールアラート

en: Email Alert for Display %s
ja: ディスプレイ %s についての警告メール

en: Email Alerts
ja: Eメール・アラート

en: Email Test
ja: メールのテスト

en: Empty Region
ja: 空のリージョン

en: Error
ja: エラー

en: Error adding this media to the library
ja: このメディアをライブラリに追加エラー

en: Error getting Display Group
ja: ディスプレイグループにエラーがあります。

en: Error getting Displays
ja: ディスプレイにエラーがあります。

en: Error getting Help Link
ja: ヘルプのリンク取得エラー

en: Error getting Users
ja: ユーザー取得エラー

en: Error getting details for this event.
ja: イベントの詳細情報取得中にエラーが発生しました。

en: Error getting type from a media item.
ja: メディア項目からメディアタイプの取得中にエラーが発生しました。

en: Error getting user information.
ja: ユーザ情報が取得できませんでした。

en: Error retriving information necessary to delete this event
ja: このイベントを削除するのに必要な情報の検索エラー

en: Error updating this displays default layout.
ja: アップデートエラー。このディスプレイにはデフォルトレイアウトが表示されます。

en: Error updating this displays last accessed information.
ja: このディスプレイの最終アクセス情報の更新エラー

en: Feed
ja: フィード

en: Filter
ja: 絞り込み

en: From Date
ja: 開始日

en: Function
ja: ファンクション

en: GD Extension
ja: PHP GD エクステンション

en: General
ja: 全体

en: Group Members
ja: グループメンバー

en: Group Name cannot be empty.
ja: グループの名前が設定されていません。

en: Group membership set
ja: グループメンバー設定が更新されました。

en: Groups
ja: グループ

en: Height must be greater than 0
ja: 高さは0以上で指定してください

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help Link not selected
ja: ヘルプが選択されていません

en: However sometimes this will not be enough and you will be asked to put your Xibo installation into "Test" mode.
ja: しかしながら、これだけでは不十分な時もあります。その場合、「テスト」モードでXiboインストールをお願いするかもしれません。

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: IP Address Incorrectly Formed
ja: IPアドレスの形式がおかしいです

en: Image
ja: 画像

en: Initial User Group
ja: 初期ユーザーグループ

en: Interleave Default
ja: デフォルトの挿入

en: It will be lost
ja: 削除すると元に戻せません

en: JSON Extension
ja: PHP JSON エクステンション

en: Last Accessed
ja: 最終アクセス

en: Last Page
ja: 最後のページ

en: Layout
ja: レイアウト

en: Layout Copied
ja: レイアウトがコピーされました

en: Layout Details Changed.
ja: レイアウト詳細が変更されました。

en: Layout Name must be between 1 and 50 characters
ja: レイアウト名は1から50文字でなければなりません。

en: Layout has no associated Campaign, corrupted Layout
ja: レイアウトにリンクしたキャンペーンはありません。またはレイアウトが壊れています。

en: Layout not selected
ja: レイアウトが選択されていません

en: Layouts
ja: レイアウト

en: Library
ja: ライブラリ

en: Library Location
ja: ライブラリの場所

en: License
ja: ライセンス

en: Link is a required field. It must be between 1 and 254 characters.
ja: リンクは入力必須です。1文字から254文字である必要があります。

en: Local Date
ja: ローカル日時

en: Local Time
ja: ローカル時間

en: Log
ja: ログ

en: Logged In
ja: ログイン状態

en: Login
ja: ログイン

en: Mail sending FAILED
ja: メールが送信出来ませんでした

en: Mail sent OK
ja: メール送信完了。

en: Maintenance Disabled
ja: メンテナンスは無効になりました。

en: Maintenance key invalid.
ja: 無効なメンテナンスキーです。

en: Maintenance tasks are disabled at the moment. Please enable them in the &quot;Settings&quot; dialog.
ja: メンテナンスタスクは現在無効になっています。&quot;設定&quot; ダイアログでそれらを有効にしてください。

en: Manage Membership
ja: メンバーシップの管理

en: Mcrypt Extension
ja: MCryptエクステンション

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu Item
ja: メニュー・アイテム

en: Menu Item Security
ja: メニューアイテムのセキュリティ

en: Menu Security
ja: メニューセキュリティ

en: Message
ja: メッセージ

en: MySQL database (PDO MySql)
ja: MySQLデータベース(PDO MySql)

en: MySQL database (PHP MySql)
ja: MySQLデータベース(PHP MySql)

en: Name
ja: 名前

en: Name must be between 1 and 50 characters
ja: 1文字から50文字までの名前にしてください

en: New Passwords do not match
ja: パスワードが一致していません

en: New list content value is invalid as it doesnt include values for existing data
ja: 値が正しくありません。存在する値を含んでいません。

en: Next
ja: 次へ

en: No
ja: いいえ

en: No Display Group Selected
ja: ディスプレイグループが選択されていません

en: No Display selected for Deletion.
ja: 削除するディスプレイが選択されていません。

en: No IP Address Specified
ja: IPアドレスが指定されていません

en: No Layout selected
ja: レイアウトが選択されていません

en: No Version information - please contact technical support
ja: バージョン情報がありません。技術サポートに連絡してください。

en: No display group found.
ja: ディスプレイグループが見つかりませんでした。

en: No display groups selected
ja: ディスプレイグループが選択されていません

en: No displays selected
ja: ディスプレイが選択されていません

en: No layout information available, please refresh the page.
ja: レイアウト情報がありませんでした。ページを更新してください。

en: No layout selected
ja: レイアウトが選択されていません

en: No layout/region information available, please refresh the page and try again.
ja: レイアウントやリージョン情報がありません。ページを更新してから再度トライしてください。

en: No magic packet can been sent, since UDP is unsupported (not a registered socket transport)
ja: マジックパケットが送れません。UDP(socket transport)がサポートされていません。

en: No menu provided
ja: このメニューは利用できません。

en: No permissions for this menu.
ja: このメニューを操作するパーミッションがありません。

en: No region ID provided, cannot delete
ja: リージョンIDが用意されていません、削除処理が行えません。

en: None
ja: なし

en: Number of Items
ja: アイテム件数

en: Options
ja: オプション

en: Order
ja: 順番

en: Order Changed
ja: 順序が変更しました

en: Owner
ja: オーナー

en: PCRE
ja: PHP PCRE

en: PHP Calendar extension to function.
ja: PHPのCalendarエクステンションが必要です。

en: PHP DOM XML extension to function.
ja: PHPのDOM XMLエクステンションが必要です。

en: PHP DOM core functionality enabled.
ja: PHPのDOM機能が必要です。

en: PHP GD extension to function.
ja: PHPのGDエクステンションが必要です。

en: PHP Gettext support to function.
ja: PHPのGettext機能が必要です。

en: PHP JSON extension required to function.
ja: PHPのJSONエクステンションが必要です。

en: PHP Mcrypt extension to function.
ja: PHPのMcryptエクステンションが必要です。

en: PHP PCRE support to function.
ja: PHPのPCRE機能が必要です。

en: PHP SOAP extension required to function.
ja: PHPのSOAPエクステンションが必要です。

en: PHP session support to function.
ja: PHPのセッション機能が必要です。

en: Page
ja: ページ

en: Page Security
ja: ページセキュリティ

en: Path
ja: パス

en: Pattern of MAC-address is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or letter)
ja: MACアドレスの書式が "xx-xx-xx-xx-xx-xx"でありません。xは16進の英数字です。

en: Pattern of SecureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
ja: SecureOn-passwordが、"xx-xx-xx-xx-xx-xx"の書式に従っていません。xは大文字の英数字です。

en: Pattern of secureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
ja: SecureOn-passwordが、"xx-xx-xx-xx-xx-xx"の書式に従っていません。xは大文字の英数字です。

en: Please enter a display group name
ja: ディスプレイグループ名を入力してください

en: Please save this file to your PC.
ja: あなたのPCにファイルを保存してください。

en: Port is not a number within the range of 0 till 65536. Port Provided:
ja: ポート番号が0から65536の数値でありません:

en: Properties
ja: プロパティ

en: Recreate the Problem in a new window and Capture a screenshot.
ja: 新規ウインドウで問題を再現させ、スクリーンショットを保存してください。

en: Recreate the Problem in a new window.
ja: 新規ウインドウで問題を再現させてください。

en: Refresh
ja: 再読み込み

en: Region Added.
ja: リージョンが追加されました。

en: Region Deleted.
ja: リージョンを削除しました。

en: Region Options
ja: リージョンオプション

en: Register
ja: 登録

en: Registration for Consumer Information
ja: カスタマー情報の登録

en: Report Fault
ja: 不具合報告

en: Report a fault with Xibo
ja: xiboの不具合報告

en: Request authorized. Please return to your application.
ja: リクエストが認証されました。ご利用のアプリケーションにお戻りください。

en: Requires PHP FileInfo support to function. If you are on Windows you need to enable the php_fileinfo.dll in your php.ini file.
ja: PHPのFileInfo機能が必要です。Windowsの場合、php.iniファイルを編集して、php_fileinfo.dllを有効にしてください。

en: Resolution
ja: 解像度

en: Resolution not selected
ja: 解像度が選択されていません

en: Retest
ja: 再テスト

en: Retire this layout or not? It will no longer be visible in lists
ja: このレイアウントをリタイヤさせますか？レイアウント一覧に表示されなくなります。

en: Retired
ja: 退役

en: Return to the Region Options
ja: 領域オプションへ戻る

en: SOAP Extension
ja: PHP SOAP エクステンション

en: Save
ja: 保存

en: Save Template
ja: テンプレート保存

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Security Group
ja: セキュリティグループ

en: Select the background image from the library
ja: ライブラリーから背景に使用する画像を選択します。

en: Sending test email to %s.
ja: テストメールを %s に送信中

en: Server Key
ja: サーバーキー

en: Server switched to Production Mode
ja: サーバは、公開モードになりました。

en: Server switched to Test Mode
ja: サーバは、テストモードになりました。

en: Session
ja: PHP Session

en: Sessions
ja: セッション

en: Settings
ja: 設定

en: Sorry, you are not allowed to directly access this page.<br /> Please press the back button in your browser.
ja: 直接ページにアクセスすることはできません。ブラウザの戻るボタンを押してください。

en: Start
ja: 開始

en: Statistics
ja: 統計

en: Switch to Production Mode
ja: 公開モードに設定

en: Switch to Production Mode.
ja: 公開モードに移行します。

en: Switch to Test Mode
ja: テストモードへ切替

en: Switch to Test Mode.
ja: テストモードに移行します。

en: System Date
ja: システム日時

en: System Time
ja: システム時間

en: Tags
ja: タグ

en: Tags can not be longer than 254 characters
ja: タグは254文字未満でなければなりません。

en: Templates
ja: テンプレート

en: The Default Layout to Display where there is no other content.
ja: ディスクプレイのデフォルト・レイアウトがコンテンツを含んでおりません。

en: The Display has been Deleted
ja: ディスプレイは削除されました。

en: The Email Address for this user.
ja: ユーザーのメールアドレス

en: The Event has been Added.
ja: イベントが追加されました。

en: The Event has been Deleted.
ja: イベントは削除されました。

en: The Event has been Modified.
ja: イベントが編集されました。

en: The Layout has been Deleted
ja: レイアウトが削除されました。

en: The Library Location you gave is not empty. Please give the location of an empty folder
ja: ライブラリの場所として指定されたディレクトリが空ではありませんでした。空のディレクトリを指定してください。

en: The Library Location you gave is not writable by the webserver. Please fix the permissions and try again.
ja: ライブラリの場所として指定されたディレクトリが書き込み可能になっていません。Webサーバ上のパーミッションを変更してください。

en: The Name for this User Group
ja: ユーザーグループ名

en: The Name of the Display - (1 - 50 characters).
ja: ディスプレイ名称 - （50文字以内）

en: The Name of the Layout - (1 - 50 characters)
ja: レイアウトの名称 (1-50文字)

en: The name cannot be longer than 100 characters
ja: 名前が100文字を超えています

en: The requested page does not exist
ja: 指定されたページは存在しません

en: The requested theme item does not exist. [%s, %s]
ja: テーマ内にアイテムがありません。 [%s, %s]

en: The theme "%s" config file does not exist
ja: "%s" というテーマの設定ファイルがありません

en: The theme "%s" does not exist
ja: "%s" というテーマはありません

en: Theme not initialised
ja: テーマを初期化できません

en: There has been an application error.
ja: アプリケーションエラーが発生しました。

en: There is already dataset called '%s'. Please choose another name.
ja: データセット '%s' はすでにあります。違う名前にしてください。

en: There is data assigned to this data set, cannot delete.
ja: このデータセット内にデータがありますので、削除できません。

en: This Module does not exist
ja: このモジュールは存在しません。

en: This display has no mac address recorded against it yet. Make sure the display is running.
ja: ディスプレイにMACアドレスが設定されていません。ディスプレイが動作しているか確かめてください。

en: Tidy Logs
ja: ログ

en: Tidy Stats
ja: ステータス

en: Timeline
ja: タイムライン

en: Topic is a required field. It must be between 1 and 254 characters.
ja: トピックは入力必須です。1文字から254文字である必要があります。

en: Turn OFF Debugging
ja: デバッグをオフ

en: Turn ON Debugging
ja: デバッグをオン

en: Turn ON full auditing and debugging.
ja: 全ての検査とデバッグをオンにします。

en: Turn full auditing and debugging OFF.
ja: 全ての検査とデバッグをオフにします。

en: Type
ja: 種類

en: Unable to Add Help record
ja: ヘルプを追加できませんでした

en: Unable to Copy this Layout
ja: このレイアウトはコピーできません。

en: Unable to Delete Help record
ja: ヘルプデータを削除できません

en: Unable to Edit Help record
ja: ヘルプデータを更新できません

en: Unable to Import
ja: インポートできません

en: Unable to Remove this media from the Layout
ja: レイアウトからこのメディアを削除できません。

en: Unable to Unlink
ja: 削除できません

en: Unable to add Campaign, Step 1
ja: キャンペーンを追加できません。ステップ1

en: Unable to assign to the Region
ja: その領域には割り当てられません。

en: Unable to copy layout
ja: レイアウトをコピーすることができません。

en: Unable to create Module [No registered modules of this type] - please refer to the Module Documentation.
ja: モジュール作成できません[このtypeのモジュール登録なし] - モジュールドキュメントを参照してください。

en: Unable to create Module [No type given] - please refer to the Module Documentation.
ja: モジュール作成できません[type指定なし] - モジュールドキュメントを参照してください。

en: Unable to delete Campaign
ja: キャンペーンを削除できません

en: Unable to delete Display Group.
ja: ディスプレイグループを削除できません

en: Unable to delete Schedule records for this DisplayGroup.
ja: このディスプレイグループのスケジュールSQLレコードを削除できません。

en: Unable to delete User Group.
ja: ユーザーグループを削除できませんでした。

en: Unable to delete campaign
ja: キャンペーン情報が見つかりません

en: Unable to delete display record.
ja: ディスプレイデータを削除できません。

en: Unable to delete install.php. Please ensure the webserver has permission to unlink this file and retry
ja: install.phpを削除できませんでした。ウェブサーバにこのファイルを削除する権限を持たせてから再試行してください。

en: Unable to delete layout
ja: レイアウトを削除できません

en: Unable to delete schedule record for this Event.
ja: このイベントのスケジュールのSQLレコードは削除できません。

en: Unable to delete schedule records for this Display Group.
ja: このディスプレイグループのスケジュールSQLレコードは削除できません。

en: Unable to delete schedule records for this Event and DisplayGroup.
ja: このイベントおよびディスプレイグループのスケジュールSQLレコードは削除できません。

en: Unable to delete schedule records for this Event.
ja: このイベントのスケジュールSQLレコードは削除できません。

en: Unable to edit Campaign, Step 1
ja: キャンペーンを更新できません。ステップ1

en: Unable to edit display record.
ja: ディスプレイデータを更新できません。

en: Unable to edit tags
ja: タグを更新できまｓん

en: Unable to edit the display groups for this Event.
ja: このイベントのディスプレイグループは編集できません。

en: Unable to get count of licensed displays.
ja: ライセンス

en: Unable to get the DisplayGroup for this Display
ja: このディスプレイのディスプレイグループが取得できません

en: Unable to get the Mac or Client Address
ja: MACアドレスを取得できません。

en: Unable to get the Resolution information
ja: 解像度情報の取得できませんでした。

en: Unable to get the UserGroup for this User.
ja: このユーザーのユーザーグループは取得できません。

en: Unable to get the default layout
ja: デフォルトレイアウトを取得できません。

en: Unable to link Campaign to Layout
ja: キャンペーンをレイアウトにリンクできません

en: Unable to log out this user
ja: 現在のユーザ名でログアウトできませんでした。

en: Unable to open connection and start transaction
ja: 接続してトランザクションを開始できません

en: Unable to set XML
ja: XMLをセットできません

en: Unable to set permissions
ja: 権限を設定できません。

en: Unable to unlink Campaign from Layout
ja: キャンペーンをレイアウトからリンク解除できません

en: Unable to unlink all Layouts
ja: 全レイアウトからのリンク解除ができません

en: Unable to update background information
ja: バックグラウンド情報の更新ができませんでした。

en: Unable to update the DisplayGroup for this Display
ja: このディスプレイのディスプレイグループは更新できません。

en: Unable to write to settings.php. We already checked this was possible earlier, so something changed.
ja: setting.phpに書き込みできません。以前の段階で書き込み可能であったことは確認済みです。何かが変更されてます。

en: Unknown Error
ja: 原因不明のエラー

en: Unknown Error.
ja: 未知のエラーです。

en: Unknown Module
ja: 未知のモジュール

en: Unknown User
ja: 未知のユーザー

en: Unknown error editing %s
ja: %s 編集時の未知のエラー

en: Unsigned requests are not allowed to the authorize page.
ja: 未承認リクエストは操作権限が必要なページに対し行うことはできません。

en: Update of settings failed
ja: 設定のアップデートは失敗しました。

en: User Deleted.
ja: ユーザを削除しました。

en: User Group
ja: ユーザーグループ

en: User Group not selected
ja: ユーザーグループが選択されていません

en: User Logged Out.
ja: ログアウトしました。

en: User Name
ja: ユーザ名

en: User does not have a group and Xibo is unable to add one.
ja: ユーザはどのグループにも属しません。システムがグループ割当の処理を行うことができません。

en: User not selected
ja: ユーザーは選択されていません。

en: Users
ja: ユーザ

en: Using "fwrite()" failed, due to error:
ja: "fwrite()" に失敗しました:

en: Using "socket_sendto()" failed, due to error:
ja: "socket_sendto()" に失敗しました:

en: Using "socket_set_option()" failed, due to error:
ja: "socket_set_option()" に失敗しました:

en: Using fsockopen() failed, due to denied permission
ja: fsockopen() に失敗しました。権限がありません。

en: Video
ja: 動画

en: View my authenticated applications
ja: 認証されたアプリケーションを表示

en: Wake On Lan Failed as there are no functions available to transmit it
ja: Wake On Lanを送るのに失敗しました。利用できる関数がありません。

en: We suggest setting your PHP post_max_size and upload_max_size to at least 128M, and also increasing your max_execution_time to at least 120 seconds.
ja: PHPの設定で、post_max_size と upload_max_size を少なくとも128MBにするとよいでしょう。その場合は、max_execution_time を120秒以上にしましょう。

en: We will do our best to use the information collected above to solve your issue.
ja: 私たちはあなたの問題を解決するために、上に集められた情報の使用に最善をつくします。

en: What is the initial user group for this user?
ja: 初期ユーザーグループは？

en: What is this users type?
ja: ユーザータイプは？

en: Width must be greater than 0
ja: 幅は0以上で指定してください

en: Yes
ja: はい

en: You MUST have a valid database backup to continue. Please take and verify a backup and upgrade again.
ja: データベースの適切なバックアップが必要です。バックアップの内容を確認して、再度アップグレードしてください。

en: You already own a display group called "%s". Please choose another name.
ja: "%s"というディスプレイグループはすでにあります。別の名前にしてください。

en: You already own a layout called '%s'. Please choose another name.
ja: '%s'というレイアウトはすでにあります。別の名前をつけてください。

en: You do not have permission to access this page.
ja: あなたにはこのページへのアクセス権限がありません。

en: You do not have permission to edit this event.
ja: このイベントを変更する権限がありません。

en: You do not have permissions to edit this layout
ja: あなたにはこのレイアウトを編集する権限がありません。

en: You have exceeded your maximum number of licensed displays. %d
ja: ライセンス可能なディスプレイ数を超えました。%d

en: You must enter a duration.
ja: 期間を入力する必要があります。

en: You probably want to allow larger files to be uploaded than is currently available with your PHP configuration.
ja: PHPの設定値よりも大きなサイズのファイルをアップロードしたくなるかもしれません。

en: You should send your screenshot to info@xibo.org.uk with a reference to the Launchpad Question/Bug you have created previously.
ja: Launchpad 質問/バグを参考に、保存したスクリーンショットをinfo@xibo.org.ukに送ってください。

en: Your consumer key is: %s
ja: あなたの利用キーは: %s

en: Your consumer secret is: %s
ja: あなたの秘密キー: %s

en: Your repeat until date is in the past. Cannot schedule events to repeat in to the past
ja: 指定された繰り返しの終了時間が過去の時間です。スケジュールイベントの終了時間は過去の時間で指定できません。

en: Your start time is in the past. Cannot schedule events in the past
ja: 指定された開始時間が過去の時間です。スケジュールイベントは過去の時間で指定できません。

en: seconds
ja: 秒
