xibo - en to pt translation catalogue (434 entries)

en: A file exists with the name you gave for the Library Location. Please choose another location
pt: Já existe um ficheiro com o nome que deu para a biblioteca. Por favor escolha outro.

en: About
pt: Acerca de ...

en: Access Denied
pt: Acesso negado

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Action
pt: Acção

en: Active
pt: Activas

en: Add
pt: Acrescentar

en: Add Application
pt: Adicionar Aplicação

en: Add Column
pt: Adicionar Coluna

en: Add Counter
pt: Adicionar Contador

en: Add DataSet
pt: Adicionar Dados

en: Add Display Group
pt: Adicionar grupo de displays

en: Add Image
pt: Adicionar Imagem

en: Add Layout
pt: Adicionar esquema

en: Add Media
pt: Adicionar Média

en: Add Media to the Library
pt: Acrescentar conteúdo multimedia à biblioteca

en: Add Region
pt: Adicionar região

en: Add Text
pt: Adicionar Texto

en: Add User
pt: Adicionar utilizador

en: Add Webpage
pt: Adicionar Página Web

en: Advanced
pt: Avançado

en: Allow PHP to open external URLs
pt: Permitir ao PHP a abertura de URLs externos

en: An optional description of the Layout. (1 - 250 characters)
pt: Descrição do Layout (opcional, de 1 a 250 caracteres)

en: Application
pt: Aplicação

en: Applications
pt: Aplicações

en: Are you sure you want to delete this media?
pt: Tem a certeza de que quer retirar este Media

en: Are you sure you want to delete this template?
pt: Tem a certeza de querer apagar esta Template?

en: Are you sure you want to delete?
pt: Tem a certeza que quer apagar?

en: Are you sure you want to logout this user?
pt: Quer mesmo desligar este utilizador?

en: Assign
pt: Atribua

en: Assign / Unassign
pt: Atribuir / Retirar

en: Assign an item from the Library
pt: Atribuír um item da biblioteca

en: Assigned
pt: Atribuído

en: Auditing
pt: Auditar

en: Authorized applications for user
pt: Aplicações autorizadas para o User

en: Automatically collect and export relevant information into a text file.
pt: Recolher e exportar informação relevante para um ficheiro de texto.

en: Background Image
pt: Imagem de fundo

en: Before reporting a fault it would be appreciated if you follow the below steps.
pt: Antes de reportar um problema, por favor siga os seguintes passos.

en: Calendar Extension
pt: Extensão Calendar

en: Can not get Group information.
pt: Não foi possível obter informação de grupos.

en: Can not get group information.
pt: Não foi possível obter informação de grupo.

en: Can not get the data row/column
pt: Não foi possível obter dados da linha/coluna

en: Can not have a display without a name
pt: Não é possível ter um display sem nome

en: Can not have an end time earlier than your start time
pt: Hora do fim não pode ser anterior à hora de inicio

en: Can't assign this menu item to this group
pt: Não é possível associar este menu a este grupo

en: Can't assign this page to this group
pt: Não é possível atribuír esta página a este grupo

en: Can't get this groups information
pt: Não foi possível obter informação deste grupo

en: Can't remove this menu item from this group
pt: Não foi possível remover ester menu item deste grupo

en: Can't remove this page from this group
pt: Não é possível remover esta página deste grupo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cannot Edit this Display
pt: Não foi possível editar display.

en: Cannot determine if this media has been used.
pt: Não foi possível determinar se este Media está a ser utilizado

en: Cannot edit dataset %s
pt: Não é possivel editar o dataset %s

en: Cannot find this media item. Please refresh the region options.
pt: Não foi possível encontrar este conteúdo multimedia. Por favor actualize as opções regionais.

en: Cannot get the menu items for this Group.
pt: Não foi possível obter os itens de menu para este grupo.

en: Cannot locate the files for this media. Unable to delete.
pt: Não foi possível encontrar o ficheiro do Media para o apagar.

en: Cannot retrieve the Information relating to this layout. The layout may be corrupt.
pt: Não foi possível obter informação relativa a este layout. O layout pode estar corrompido.

en: Cannot set audit to Off
pt: Não foi possível desligar o modo Audit.

en: Cannot set audit to On
pt: Não foi possível activar o modo Audit.

en: Cannot switch modes.
pt: Não foi possível mudar modos.

en: Cant get this user's name. Please try another.
pt: Não foi possível obter este nome de Utilizador. Por favor utilize outro.

en: Change Password
pt: Alterar palavra-passe

en: Change the Background Properties
pt: Alterar propriedades do fundo

en: Check that the Environment passes all the Xibo Environment checks.
pt: Certifique-se que o servidor cumpre todos os requisitos do Xibo

en: Click on the below link to open the bug report page for this Xibo release.
pt: Clique na ligação abaixo para reportar erros relativos a esta versão de Xibo.

en: Click to show more time information
pt: Carregue para mostrar mais detalhe

en: Close
pt: Fechar

en: Collect and Save Data
pt: Recolha e grave informação

en: Collect auditing from this client. Should only be used if there is a problem with the display.
pt: Recolher informação detalhada deste cliente. Só deve ser usada para resolução de problemas.

en: Column Deleted
pt: Coluna apagada

en: Column Edited
pt: Coluna editada

en: Column Order
pt: Ordenar Coluna

en: Columns for %s
pt: Colunas para %s

en: Content
pt: Conteúdo

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy a Layout.
pt: Copiar um Layout

en: Could Not Complete, Duplicate User Name Exists
pt: Não foi possível terminar o pedido. O nome de Utilizador já existe.

en: Could not Copy Layout Media Security
pt: Não foi possível copiar a segurança do Media Layout

en: Could not INSERT a new Schedule
pt: Não foi possível inserir nova entrada de calendário

en: Could not Link DataSet to Group
pt: Não foi possível associar o Grupo ao DataSet

en: Could not Link Display Group to Display
pt: Não foi possível ligar o grupo com o display

en: Could not Link Layout Media to Group
pt: Não foi possível associar o Layout Media ao Grupo

en: Could not Link Layout Region to Group
pt: Não foi possível associar o Layout Region ao Grupo

en: Could not Link Media to Group
pt: Não foi possível associar o Media ao Grupo

en: Could not Link User Group to User
pt: Não foi possível associar Utilizador ao Grupo

en: Could not Unlink DataSet from Group
pt: Não foi possível dissociar o grupo do DataSet

en: Could not Unlink Display Group from Display
pt: Não foi possível desligar o grupo do display

en: Could not Unlink Layout Media from Group
pt: Não foi possível dissociar o Layout Media do Grupo

en: Could not Unlink Layout Region from Group
pt: Não foi possível dissociar o Layout Region ao Grupo

en: Could not Unlink Media from Group
pt: Não foi possível dissociar Média do Grupo

en: Could not Unlink User from User Group
pt: Não foi possível dissociar Utilizador do Grupo

en: Could not add DataSet
pt: Não foi possível adicional Dataset

en: Could not add DataSet Column
pt: Não foi possivel adicionar a coluna Dataset

en: Could not add DataSet Data
pt: Não foi possível adicionar dados ao DataSet

en: Could not add Display Group
pt: Não foi possível criar este grupo de displays.

en: Could not add Layout
pt: Não foi possível adicionar Layout

en: Could not add User Group
pt: Não foi possível acrescentar Grupo de Utilizador

en: Could not add a display group for the new display.
pt: Não foi possível adicionar o grupo para o novo display

en: Could not add a user group for this user.
pt: Não foi possível criar um Grupo de Utilizador para este Utilizador

en: Could not add display
pt: Não foi possível adicionar o éran

en: Could not create the Library Location directory for you. Please ensure the webserver has permission to create a folder in this location, or create the folder manually and grant permission for the webserver to write to the folder.
pt: Não foi possível criar a pasta da biblioteca. Por favor certifique-se que o servidor web tem permissões para criar uma pasta na localização sugerida ou crie manualmente a directoria.

en: Could not delete Data for Column/Row
pt: Não foi possível apagar dados da linha/coluna

en: Could not delete DataSet Column
pt: Não foi possível apagar coluna do DataSet

en: Could not determine the Column Order
pt: Não foi possivel determinar a ordem da coluna

en: Could not edit DataSet Column
pt: Não foi possivel editar uma coluna Dataset

en: Could not edit DataSet Data
pt: Não foi possível editar os dados do DataSet

en: Could not edit User Group
pt: Não foi possível editar Grupo de Utilizador

en: Could not link the new display with its group.
pt: Não foi possível ligar o novo display com o grupo

en: Could not link the new user with its group.
pt: Não foi possível associar o novo Utilizador ao seu Grupo

en: Could not update Layout on Schedule
pt: Não foi possível actualizar o layout na calendarização.

en: Could not update display
pt: Não é possível actualizar o terminal

en: Could not update this display with a new name.
pt: Não foi possível actualizar o display com novo nome.

en: DOM Extension
pt: Extensão DOM

en: DOM XML Extension
pt: Extensão DOM XML

en: Dashboard
pt: Painel de Controlo

en: Data Added
pt: Dado adicionado

en: Data Deleted
pt: Dado apagado

en: Data Edited
pt: Dado editado

en: DataSet Added
pt: Dados adicionados

en: DataSet Deleted
pt: Dados apagados

en: DataSet Edited
pt: Dados editados

en: Database error adding this link record.
pt: Erro de base de dados durante a inserção do registo.

en: Database error checking module
pt: Erro de Base de Dados ao verificar o módulo

en: Database error deleting this link record.
pt: Erro de base de dados durante a remoção do registo.

en: Database error updating this link record.
pt: Erro de base de dados durante a actualização do registo.

en: Date / Time Information
pt: Informação de Data / Hora

en: Debugging switched Off.
pt: Modo Debug desligado.

en: Debugging switched On.
pt: Debug activo.

en: Default
pt: Predefinição

en: Default Layout
pt: Layout por defeito

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete Display Group
pt: Apagar grupo de displays

en: Delete Event.
pt: Apagar Evento.

en: Delete Group
pt: Apagar grupo

en: Delete Media
pt: Apagar Media

en: Delete this Column?
pt: Apagar esta Coluna

en: Delete this DataSet?
pt: Apagar estes Dados?

en: Delete this Display?
pt: Apagar ester terminal?

en: Delete this User?
pt: Apagar este Utilizador?

en: Delete this media
pt: Apagar este Media

en: Delete this region?
pt: Apagar esta região?

en: Describe the problem and upload the file you obtained earlier.
pt: Descreva o problema e envie o ficheiro de texto obtido anteriormente.

en: Description
pt: Descrição

en: Description can not be longer than 254 characters
pt: A descrição não pode ter mais de 254 caracteres

en: Disabled
pt: Desabilitado

en: Display
pt: Terminal

en: Display %s with ID %d is now back online.
pt: O ecrãn %s com ID %d voltou a estar ligado ao servidor.

en: Display %s with ID %d was last seen at %s.
pt: O Ecrã %s com ID %d foi visto pela última vez em %s

en: Display Group Added
pt: Adicionado grupo de displays

en: Display Group Deleted
pt: Apagado grupo de displays

en: Display Group Edited
pt: Editado grupo de displays

en: Display Groups
pt: Grupos de Exibição

en: Display Saved.
pt: Terminal gravado.

en: Do you want to be notified by email if there is a problem with this display?
pt: Pretende ser avisado por mail caso ocorra algum problema com o Ecrã?

en: Done.
pt: Terminado.

en: Drag or double click to move items between lists
pt: Arraste ou clique duas vezes para mover itens entre listas

en: Duration
pt: Duração

en: Duration is per item
pt: Duração por item

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Column
pt: Editar Coluna

en: Edit Counter
pt: Editar Contador

en: Edit DataSet
pt: Editar Dados

en: Edit Default Layout
pt: Editar o esquema padrão.

en: Edit Display Group
pt: Editar grupo de displays

en: Edit Event
pt: Editar Evento

en: Edit Text
pt: Editar Texto

en: Edit Webpage
pt: Editar Página Web

en: Edit a Display
pt: Editar um terminal

en: Edit your Display
pt: Editar o DIsplay

en: Email Alert
pt: Email de alerta

en: Email Alerts
pt: Alertas por Email

en: Email Test
pt: Email de teste

en: Empty Region
pt: Região vazia

en: Enable Double Buffering
pt: Habilitar Double Buffering

en: Enabled
pt: Ligado

en: Error
pt: Erro

en: Error adding this media to the library
pt: Ocorreu um erro na adição deste conteúdo à biblioteca

en: Error deleting media.
pt: Erro a apagar Media.

en: Error getting Display Group
pt: Erro a obter grupo de displays

en: Error getting Displays
pt: Erro a obter displays

en: Error getting Help Link
pt: Erro na obtenção do link de ajuda

en: Error getting Users
pt: Erro a obter Utilizadores

en: Error getting details for this event.
pt: Erro ao obter detalhes para este evento.

en: Error getting type from a media item.
pt: Não foi possível determinar o tipo de media

en: Error getting user information.
pt: Erro a obter informação do Utilizador

en: Error listing Applications.
pt: Erro ao listar aplicações

en: Error listing Log.
pt: Erro a listar registo.

en: Error querying for the Media information
pt: Erro a obter a informação do Media

en: Error retiring media.
pt: Erro a retirar o Media.

en: Error retriving information necessary to delete this event
pt: Erro na obtenção de informação necessária para apagar este evento.

en: Error updating this displays default layout.
pt: Erro ao actualizar o esquema padrão deste ecrãn.

en: Error updating this displays last accessed information.
pt: Erro ao actualizar a informação da última actualização deste display.

en: Filter
pt: Filtrar

en: From Date
pt: Desde

en: Function
pt: Função

en: GD Extension
pt: Extensão GD

en: General
pt: Geral

en: Group
pt: Grupo

en: Group Members
pt: Membros do grupo

en: Group Name cannot be empty.
pt: O nome do grupo não pode ser vazio

en: Group membership set
pt: Atrubuídos membros do grupo

en: Groups
pt: Grupos

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Height
pt: Altura

en: Help
pt: Ajuda

en: Homepage
pt: Página Inicial

en: Homepage has been set
pt: A página inicial foi atribuída

en: However sometimes this will not be enough and you will be asked to put your Xibo installation into "Test" mode.
pt: No entanto, por vezes isto não será suficiente e ser-lhe-á pedido que coloque a sua instalação Xibo em modo de "Teste".

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: Image
pt: Imagem

en: Interleave Default
pt: Intercalar

en: Invalid Media Inventory
pt: Inventário de Media inválido

en: Invalid file extension
pt: Extensão de ficheiro inválida

en: It will be lost
pt: Vai ser

en: JSON Extension
pt: Extensão JSON

en: Last Accessed
pt: Último acesso

en: Last Page
pt: Última página

en: Layout Copied
pt: Layout copiado

en: Layout Details Changed.
pt: Detalhes do layout alterados.

en: Layout Name must be between 1 and 50 characters
pt: O nome do Layout deve ter um nome entre 1 e 50 caracteres.

en: Library
pt: Biblioteca

en: Library Location
pt: Localização da Biblioteca

en: License
pt: Licença

en: List Content
pt: Listar conteúdo

en: Local Date
pt: Data local

en: Local Time
pt: Hora local

en: Location
pt: Localização

en: Log
pt: Registo

en: Logged In
pt: Autenticado

en: Login
pt: Entrar

en: Mail sending FAILED
pt: Falha no envio do email

en: Mail sent OK
pt: E-mail enviado!

en: Maintenance Disabled
pt: Modo de manutenção inactivo

en: Maintenance key invalid.
pt: Chave de manutenção inválida

en: Maintenance tasks are disabled at the moment. Please enable them in the &quot;Settings&quot; dialog.
pt: As tarefas de manutenção estão inactivas. Por favor active-as no diálogo de "Definições"

en: Manage Membership
pt: Gerir membros

en: Media Inventory
pt: Inventário de Media

en: Media you own already has this name. Please choose another.
pt: Esse nome já está a ser utilizado. Por favor escolha outro.

en: Menu Item
pt: Item de menu

en: Menu Item Security
pt: Segurança dos itens de menu

en: Menu Security
pt: Menu Segurança

en: Message
pt: Mensagem

en: My Applications
pt: As minhas aplicações

en: MySQL database (PDO MySql)
pt: Base de dados MySQL (PDO MySQL)

en: MySQL database (PHP MySql)
pt: Base de dados MySQL

en: Name
pt: Nome

en: Name must be between 1 and 50 characters
pt: O nome deverá ter entre 1 e 50 caractéres

en: New list content value is invalid as it doesnt include values for existing data
pt: O conteúdo da lista é inválido porque não inclui valores para os dados existentes.

en: Next
pt: Seguinte

en: No
pt: Não

en: No Display selected for Deletion.
pt: Não seleccionou nenhum terminal para apagar.

en: No DisplayId Given
pt: Não foi dado o DisplayID

en: No Layout selected
pt: Não está seleccionado nenhum layout

en: No Module of this type found
pt: Não foi encontrado nenhum módulo deste tipo

en: No User Id Present
pt: Não foi encontrado User ID

en: No Version information - please contact technical support
pt: Não existe informação acerca da versão - por favor contacte o suporte técnico

en: No display group found.
pt: Não foi encontrado o grupo de displays

en: No displays selected
pt: Display não seleccionado

en: No layout information available, please refresh the page.
pt: Não foi encontrada informação do layout. Volte a carregar a página

en: No layout selected
pt: Layout não seleccionado

en: No layout/region information available, please refresh the page and try again.
pt: Não foi encontrada informação do layout. Volte a carregar a página

en: No menu provided
pt: Não foi designado menu

en: No module type given
pt: Nome do módulo não especificado

en: No permissions for this menu.
pt: Não tem permissões para aceder a este menu.

en: No region ID provided, cannot delete
pt: Sem identificação não é possível apagar a região

en: None
pt: Nenhum

en: Notes
pt: Observações

en: Number of Items
pt: Número de Itens

en: Options
pt: Opções

en: Order Changed
pt: Ordem alterada

en: Owner
pt: Dono

en: Page
pt: Página

en: Page Security
pt: Segurança de Página

en: Path
pt: Caminho

en: Permissions
pt: Permissões

en: Permissions Changed
pt: Permissões alteradas

en: Please enter a display group name
pt: Por favor dê um nome ao grupo de displays

en: Please save this file to your PC.
pt: Por favor grave este ficheiro no seu computador.

en: Please select from the following options
pt: Por favor escolha uma das opções seguintes

en: Properties
pt: Propriedades

en: Recreate the Problem in a new window and Capture a screenshot.
pt: Tente reproduzir o problema numa nova janela e capture o display.

en: Recreate the Problem in a new window.
pt: Tente recrear o problema numa nova janela.

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Region
pt: Região

en: Region Added.
pt: Adicionada região.

en: Region Deleted.
pt: Região apagada.

en: Region Options
pt: Opções da região

en: Register
pt: Registar

en: Registration for Consumer Information
pt: Registo para informação de consumidor

en: Report Fault
pt: Reportar Falha

en: Report a fault with Xibo
pt: Reportar problema com Xibo

en: Request authorized. Please return to your application.
pt: Pedido autorizado. Por favor volte à aplicação

en: Resolution
pt: Resolução

en: Retest
pt: Voltar a testar

en: Retire this layout or not? It will no longer be visible in lists
pt: Retirar este Layout? Deixará de ser visível nas listagens.

en: Retire this media
pt: Retirar este Media

en: Retired
pt: Retirado

en: Return to the Region Options
pt: Regressar às opções regionais

en: SOAP Extension
pt: Extensão SOAP

en: Save
pt: Gravar

en: Save Template
pt: Grava template

en: Schedule
pt: Calendário

en: Schedule Now
pt: Calendarizar agora

en: Security Group
pt: Grupo de segurança

en: Select the background image from the library
pt: Seleccione a imagem de fundo a partir da biblioteca

en: Sending test email to %s.
pt: A enviar email de teste para %s.

en: Sequence
pt: Sequência

en: Server Key
pt: Chave do servidor

en: Server switched to Production Mode
pt: Servidor em modo de produção

en: Server switched to Test Mode
pt: Servidor em modo de teste

en: Session
pt: Sessão

en: Sessions
pt: Sessões

en: Set Homepage
pt: Definir página inicial

en: Set the homepage for this user
pt: Definir a página inicial para este utilizador

en: Settings
pt: Configurações

en: Start
pt: Início

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Status
pt: Estado

en: Switch to Production Mode
pt: Mude para modo 'produção',

en: Switch to Production Mode.
pt: Mude para modo 'produção',

en: Switch to Test Mode
pt: Mude para modo de 'teste'.

en: Switch to Test Mode.
pt: Mude para modo de teste.

en: System Date
pt: Data de sistema

en: System Time
pt: Hora de sistema

en: Tags
pt: Marcas

en: Tags can not be longer than 254 characters
pt: As marcas não podem ter mais de 254 caracteres.

en: Take the items from the beginning or the end of the list
pt: Tirar os itens do princípio ou do fim da lista

en: Templates
pt: Modelos

en: The Default Layout to Display where there is no other content.
pt: O Layout por defeito quando não há outro conteúdo.

en: The Display has been Deleted
pt: O terminal foi removido

en: The Event has been Added.
pt: Este Evento foi Adicionado.

en: The Event has been Deleted.
pt: Este Evento foi Apagado

en: The Event has been Modified.
pt: Este Evento foi Modificado.

en: The Event has been Scheduled
pt: O Evento foi calendarizado

en: The Layout has been Deleted
pt: O Layout foi apagado

en: The Library Location you gave is not empty. Please give the location of an empty folder
pt: A localização dada para a biblioteca não está vazia. Por favor verifique e tente de novo.

en: The Library Location you gave is not writable by the webserver. Please fix the permissions and try again.
pt: O servidor web não tem permissões para escrita na localização dada para a biblioteca. Por favor verifique e tente de novo.

en: The Name of the Display - (1 - 50 characters).
pt: Nome do terminal (1-50 caracteres)

en: The Name of the Layout - (1 - 50 characters)
pt: O nome do Layout (1 a 50 caracteres)

en: The Number of RSS items you want to display
pt: O número de itens RSS que quer mostrar

en: The Template has been Deleted
pt: A Template foi apagada

en: The name cannot be longer than 100 characters
pt: O nome não pode ter mais de 100 caractéres

en: The value in Number of Items must be numeric.
pt: O valor no número de itens tem de ser numérico

en: There has been an application error.
pt: Ocorreu um erro na aplicação

en: There is already dataset called '%s'. Please choose another name.
pt: Já existe um dataset chamado '%s'.Por favor escolha outro nome.

en: This Module does not exist
pt: Este módulo não existe

en: This media is in use, please retire it instead.
pt: Este Media está em utilização. Por favor favor retire-o.

en: Tidy Logs
pt: Limpar registos

en: Tidy Stats
pt: Limpar estatísticas

en: Timeline
pt: Linha Temporal

en: Timestamp
pt: Data/Hora

en: Troubleshooting
pt: Diagnóstico de problemas

en: Turn OFF Debugging
pt: Desligue depuração

en: Turn ON Debugging
pt: Active a depuração

en: Turn ON full auditing and debugging.
pt: Active a auditoria e a depuração.

en: Turn full auditing and debugging OFF.
pt: Desligue a auditoria e a depuração.

en: Type
pt: Tipo

en: Unable to Copy this Layout
pt: Não foi possível copiar o Layout

en: Unable to Remove this media from the Layout
pt: Não foi possível remover este conteúdo do Layout.

en: Unable to assign to the Region
pt: Não foi possível atribuír à região.

en: Unable to copy layout
pt: Não foi possível copiar layout

en: Unable to create Module [No registered modules of this type] - please refer to the Module Documentation.
pt: Não foi possível crar o módulo [No registered modules of this type] -  por favor consultar a documentação dos módulos.

en: Unable to create Module [No type given] - please refer to the Module Documentation.
pt: Não foi possível criar o módulo [No type given] - por favor consultar a documentação dos módulos.

en: Unable to delete Display Group.
pt: Não foi possível apagar o grupo de displays

en: Unable to delete Schedule records for this DisplayGroup.
pt: Não foi possível remover o calendário para este grupo de displays

en: Unable to delete User Group.
pt: Não foi possível apagar Grupo de Utilizador

en: Unable to delete install.php. Please ensure the webserver has permission to unlink this file and retry
pt: Não foi possível apagar install.php. Por favor verifique e tente de novo.

en: Unable to delete layout
pt: Não foi possível apagar Layout

en: Unable to delete schedule record for this Event.
pt: Não foi possível remover o registo de calendarização para este evento.

en: Unable to delete schedule records for this Display Group.
pt: Não foi possível remover calendarização para este grupo de displays.

en: Unable to delete schedule records for this Event and DisplayGroup.
pt: Não foi possível apagar calendarização para este evento e grupo de displays.

en: Unable to delete schedule records for this Event.
pt: Não foi possível remover calendarização para este evento.

en: Unable to edit the display groups for this Event.
pt: Não foi possível editar o grupo de displays para este evento.

en: Unable to find the column headings
pt: Não foi possível encontrar o cabeçalho da Coluna

en: Unable to find the number of data points
pt: Não foi possível encontrar o número de Dados

en: Unable to get DataSet information
pt: Não foi possível obter informação dos Dados

en: Unable to get group information for dataset
pt: Não foi possível obter informação de grupo para os Dados

en: Unable to get group information for layout
pt: Não foi possível obter informação de grupo para este Layout

en: Unable to get group information for media
pt: Não foi possível obter informação de grupo para o Media

en: Unable to get group information for template
pt: Não foi possível obter informação de grupo para a Template

en: Unable to get permissions for this dataset
pt: Não foi possível obter permissões para estes dados

en: Unable to get the DisplayGroup for this Display
pt: Não foi possível obter o grupo para este display

en: Unable to get the Inventory for this Display
pt: Não foi possível obter inventário para este Display

en: Unable to get the Resolution information
pt: Não foi possível determinar resolução

en: Unable to get the UserGroup for this User.
pt: Não foi possível obter Grupo de Utilizador para este Utilizador

en: Unable to get the default layout
pt: Não consegui carregar o esquema padrão.

en: Unable to log out this user
pt: Não foi possível desligar este utilizador

en: Unable to set permissions
pt: Não foi possível atribuir permissões

en: Unable to update background information
pt: Não foi possível alterar o fundo

en: Unable to update the DisplayGroup for this Display
pt: Não foi possível actualizar o grupo para este display

en: Unable to write to settings.php. We already checked this was possible earlier, so something changed.
pt: Não foi possível escrever o ficheiro settings.php. Já tinha sido verificado ser possível antes, portanto algo mudou.

en: Unabled to get Data Column information
pt: Não foi possível obter informação da Coluna de Dados

en: Unassign from this region and retire
pt: Remover da região e retirar

en: Unassign from this region only
pt: Retirar apenas desta região

en: Unknown Error
pt: Erro Desconhecido

en: Unknown User
pt: Utilizador Desconhecido

en: Unknown error editing %s
pt: Erro desconhecido a editar %s

en: Unknown error setting this users homepage
pt: Erro a definir a página inicial para este utilizador

en: Unsigned requests are not allowed to the authorize page.
pt: Não são permitidos pedidos não assinados para autorizar a página.

en: Update of settings failed
pt: Falhou a actualização das definições

en: User Deleted.
pt: Utilizador removido

en: User Logged Out.
pt: O utilizador foi desligado.

en: User Name
pt: Utilizador

en: User does not have a group and Xibo is unable to add one.
pt: O Utilizador não tem um grupo e não foi possível adicionar um.

en: Users
pt: Utilizadores

en: Video
pt: Vídeo

en: View
pt: Visualizar

en: View Columns
pt: Ver Colunas

en: View Data
pt: Ver dados

en: We will do our best to use the information collected above to solve your issue.
pt: Faremos o possível para usar a informação fornecida para resolver a sua questão.

en: Width
pt: Largura

en: Yes
pt: Sim

en: You MUST have a valid database backup to continue. Please take and verify a backup and upgrade again.
pt: É NECESSÁRIO ter um backup válido da base da dados para continuar. Por favor efectue um backup e tente efectuar a atualização após validação do mesmo.

en: You already own a layout called '%s'. Please choose another name.
pt: Já existe um layout chamado '%s'. Por favor escolha outro nome.

en: You do not have permission to access this page.
pt: Não tem permissões para aceder a esta página.

en: You do not have permission to alter/delete this media.
pt: Não tem permissões para alterar ou remover este Media.

en: You do not have permission to change this users homepage
pt: Não tem permissões para mudar a página inicial deste utilizador

en: You do not have permission to edit this event.
pt: Não tem permissão para editar este evento.

en: You do not have permissions to delete this layout
pt: Não tem permissões para apagar este Layout

en: You do not have permissions to delete this region
pt: Não tem permissões para apagar esta região

en: You do not have permissions to delete this template
pt: Não tem permissões para apagar esta Template

en: You do not have permissions to edit this dataset
pt: Não tem permissão para editar estes dados

en: You do not have permissions to edit this layout
pt: Não tem permissões para editar este layout.

en: You do not have permissions to edit this media
pt: Não tem permissões para editar este Media

en: You do not have permissions to edit this region
pt: Não tem permissões para editar esta região

en: You do not have permissions to edit this regions permissions
pt: Não tem permissões para editar as permissões desta região

en: You must enter a duration
pt: Tem de introduzir uma duração

en: You must enter a duration.
pt: Tem de introduzir uma duração

en: You should send your screenshot to info@xibo.org.uk with a reference to the Launchpad Question/Bug you have created previously.
pt: Deve submeter a captura de display para info@xibo.org.uk com a referência da questão/erro criada anteriormente.

en: Your consumer key is: %s
pt: A sua chave de consumidor é: %s

en: Your consumer secret is: %s
pt: O seu segredo de consumidor é: %s

en: Your repeat until date is in the past. Cannot schedule events to repeat in to the past
pt: A data final da repetição já passou, pelo que não é possível calendarizar.

en: Your start time is in the past. Cannot schedule events in the past
pt: A hora de início é no passado. Não pode agendar eventos no passado
