xibo - en to sv translation catalogue (467 entries)

en: A file exists with the name you gave for the Library Location. Please choose another location
sv: En fil finns med det namn du angav som biblioteksplats. Vänligen välj en annan plats.

en: About
sv: Om

en: Access Denied
sv: Åtkomst nekad

en: Action
sv: Aktivitet

en: Active
sv: Aktiv

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Application
sv: Lägg till program

en: Add Campaign
sv: Lägg till kampanj

en: Add Column
sv: Lägg till kolumn

en: Add Counter
sv: Lägg till räknare

en: Add DataSet
sv: Lägg till DataSet

en: Add DataSet View
sv: Lägg till DataSet-vy

en: Add Display Group
sv: Lägg till skärmgrupp

en: Add Help Link
sv: Lägg till hjälplänk

en: Add Image
sv: Lägg till bild

en: Add Layout
sv: Lägg till layout

en: Add Media
sv: Lägg till media

en: Add Media to the Library
sv: Lägg till media objekt till biblioteket

en: Add Region
sv: Lägg till region

en: Add Shell Command
sv: Lägg till terminalkommando

en: Add Text
sv: Lägg till text

en: Add User
sv: Lägg till användare

en: Add Webpage
sv: Lägg till webbsida

en: Add a new User
sv: Lägg till en användare

en: All fields must be filled in
sv: Alla fält måste fyllas i

en: Allow PHP to open external URLs
sv: Tillåt PHP att öppna externa URL:er

en: An optional description of the Layout. (1 - 250 characters)
sv: En frivillig beskrivning av layouten. (1 - 250 tecken)

en: Are you sure you want to delete this media?
sv: Är du säker på att du vill radera det här mediat?

en: Are you sure you want to delete?
sv: Är du säker på att du vill radera?

en: Are you sure you want to logout this user?
sv: Är du säker på att du vill logga ut användaren?

en: Assign
sv: Tilldela

en: Assign / Unassign
sv: Tilldela / Avdela

en: Assign an item from the Library
sv: Tilldela ett objekt från biblioteket

en: Assigned
sv: Tilldelad

en: Auditing
sv: Granskar

en: Automatically collect and export relevant information into a text file.
sv: Samla och exportera automatiskt relevant information till en textfil.

en: Background Image
sv: Bakgrundsbild

en: Before reporting a fault it would be appreciated if you follow the below steps.
sv: Innan du rapporterar ett fel skulle det vara uppskattat om du följer stegen nedan.

en: Browser
sv: Webbläsare

en: CSV File does not exist
sv: CSV fil saknas

en: Calendar Extension
sv: Kalender tillägg

en: Can not get Group information.
sv: Kan ej hämta gruppinformation.

en: Can not get group information.
sv: Kan ej hämta gruppinformation.

en: Can not have a display without a name
sv: Kan ej ha en skärm utan ett namn

en: Can not have an end time earlier than your start time
sv: Kan ej ha en sluttid tidigare än starttiden

en: Can't assign this menu item to this group
sv: Kan ej tilldela menyobjektet till gruppen

en: Can't assign this page to this group
sv: Kan ej tilldela sidan till gruppen

en: Can't get this groups information
sv: Kan ej hämta gruppens information

en: Can't remove this menu item from this group
sv: Kan ej ta bort menyobjektet från gruppen

en: Can't remove this page from this group
sv: Kan ej ta bort sidan från gruppen

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot Edit this Display
sv: Kan ej editera skärmen

en: Cannot delete dataset, columns could not be deleted.
sv: Kunde inte radera DataSet. Error: kolumnerna kunde inte raderas.

en: Cannot determine if this media has been used.
sv: Kan inte avgöra om mediat har blivit använt

en: Cannot edit dataset %s
sv: Kan ej editera dataset %s

en: Cannot find the background image selected
sv: Kan inte finna den valda bakgrundsbilden

en: Cannot find this media item. Please refresh the region options.
sv: Kan inte hitta media objektet. Vänligen ladda om regioninställningarna.

en: Cannot get the menu items for this Group.
sv: Kan ej hämta menyobjekten för gruppen.

en: Cannot locate the files for this media. Unable to delete.
sv: Kan ej lokalisera filen för detta medie. Kan ej radera.

en: Cannot retrieve the Information relating to this layout. The layout may be corrupt.
sv: Kan ej hämta informationen relaterat till layouten. Layouten kan vara skadad.

en: Cannot set audit to Off
sv: Kan ej stänga av granskning

en: Cannot set audit to On
sv: Kan ej sätta på granskning

en: Cannot switch modes.
sv: Kan ej växla lägen.

en: Cant get this user's name. Please try another.
sv: Kan ej hämta användarens namn. Vänligen försök med en annan.

en: Category is a required field. It must be between 1 and 254 characters.
sv: Du måste ange namnet på en kategori. Namnet behöver vara mellan 1 och 254 tecken.

en: Change Password
sv: Ändra lösenord

en: Change the Background Properties
sv: Ändra bakgrundsegenskaperna

en: Check that the Environment passes all the Xibo Environment checks.
sv: Kontrollera att miljön stämmer överens med alla Xibos miljökontroller.

en: Click on the below link to open the bug report page for this Xibo release.
sv: Klicka på länken nedan för att öppna felrapportsidan för den här versionen av Xibo.

en: Click to show more time information
sv: Klicka för att visa mer information

en: Close
sv: Stäng

en: Collect and Save Data
sv: Samla och spara data

en: Collect auditing from this client. Should only be used if there is a problem with the display.
sv: Samla granskningsinformation från klienten. Bör endast användas om det är något fel på skärmen.

en: Column Deleted
sv: Kolumn raderad

en: Column Edited
sv: Kolumn ändrad

en: Column Order
sv: Kolumnordning

en: Columns for %s
sv: Kolumner för %s

en: Content
sv: Innehåll

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy a Layout.
sv: Kopiera en layout.

en: Could Not Complete, Duplicate User Name Exists
sv: Kunde ej slutföra, dubblett av användarnamnet finns

en: Could not Copy Layout Media Security
sv: Kunde ej kopiera layoutmedia säkerhet

en: Could not INSERT a new Schedule
sv: Kunde ej infoga ett nytt schema

en: Could not Link DataSet to Group
sv: Kunde ej länka DataSet till grupp

en: Could not Link Display Group to Display
sv: Kunde ej länka skärmgrupp till skärm

en: Could not Link Display Group to User Group
sv: Kunden inte koppla displaygruppen till användargruppen

en: Could not Link Layout Media to Group
sv: Kunde ej länka layoutmedia till grupp

en: Could not Link Layout Region to Group
sv: Kunde ej länka layoutregion till grupp

en: Could not Link User Group to User
sv: Kunde ej länka användargruppen med användaren

en: Could not Unlink DataSet from Group
sv: Kunde ej avlänka DataSet från grupp

en: Could not Unlink Display Group from Display
sv: Kunde ej avlänka skärmgruppen från skärmen

en: Could not Unlink Layout Media from Group
sv: Kunde ej avlänka layoutmedia från grupp

en: Could not Unlink Layout Region from Group
sv: Kunde ej avlänka layoutregion från grupp

en: Could not Unlink User from User Group
sv: Kunde ej avlänka användaren från användargruppen

en: Could not add DataSet
sv: Kunde ej lägga till DataSet

en: Could not add DataSet Column
sv: Kunde ej lägga till DataSet Kolumn

en: Could not add DataSet Data
sv: Kunde ej lägga till DataSet data

en: Could not add Display Group
sv: Kunde ej skapa skärmgrupp

en: Could not add Layout
sv: Kunde ej lägga till layout

en: Could not add User Group
sv: Kunde ej lägga till andvändargrupp

en: Could not add a display group for the new display.
sv: Kunde ej lägga till en skärmgrupp för den nya skärmen.

en: Could not add a user group for this user.
sv: Kunde ej lägga till en användargrupp för denna användare.

en: Could not add display
sv: Kunde ej lägga till skärm

en: Could not create the Library Location directory for you. Please ensure the webserver has permission to create a folder in this location, or create the folder manually and grant permission for the webserver to write to the folder.
sv: Kunde ej skapa Bibliotekets mapp. Se till att webbservern har tillåtelse att skapa en mapp på denna plats, eller skapa en mapp manuellt och ge webbservern tillåtelse att skriva till denna.

en: Could not delete Data for Column/Row
sv: Kunde ej radera data för kolumn/rad

en: Could not delete Data for entire DataSet
sv: Kunde inte radera data för valt DataSet

en: Could not delete DataSet Column
sv: Kunde ej radera DataSet kolumn

en: Could not determine the Column Order
sv: Kunde ej avgöra kolumnordningen

en: Could not edit DataSet Column
sv: Kunde ej editera DataSet Kolumn

en: Could not edit DataSet Data
sv: Kunde ej redigera DataSet data

en: Could not edit User Group
sv: Kunde ej ändra andvändargrupp

en: Could not link the new display with its group.
sv: Kunde ej länka den nya skärmen inom sin grupp.

en: Could not link the new user with its group.
sv: Kunde ej länka den nya användaren med sin grupp.

en: Could not update Layout on Schedule
sv: Kunde ej uppdatera layouten i schemat

en: Could not update display
sv: Kunde ej uppdatera skärmen

en: Could not update this display with a new name.
sv: Kunde ej uppdatera denna skärm med ett nytt namn.

en: DOM Extension
sv: DOM tillägg

en: DOM XML Extension
sv: DOM XML tillägg

en: Dashboard
sv: Instrumentpanel

en: Data Added
sv: Data tillagt

en: Data Deleted
sv: Data raderat

en: Data Edited
sv: Data redigerat

en: DataSet Added
sv: DataSet tillagt

en: DataSet Deleted
sv: DataSet borttaget

en: DataSet Edited
sv: DataSet ändrat

en: DataSet View
sv: DataSet-vy

en: Database error adding this link record.
sv: Databasfel när länkregistret skulle läggas till.

en: Database error deleting this link record.
sv: Databasfel när länkregistret skulle raderas.

en: Database error updating this link record.
sv: Databasfel när länkregistret uppdaterades.

en: Date / Time Information
sv: Datum och tidsinformation

en: Debugging switched Off.
sv: Felsökning avstängd.

en: Debugging switched On.
sv: Granskning på

en: Default
sv: Standard

en: Default Layout
sv: Standardlayout

en: Delete
sv: Radera

en: Delete Display Group
sv: Radera skärmgrupp

en: Delete Event.
sv: Radera händelse.

en: Delete Group
sv: Radera grupp

en: Delete Media
sv: Radera media

en: Delete this Column?
sv: Radera denna kolumn?

en: Delete this DataSet?
sv: Ta bort detta DataSet?

en: Delete this Display?
sv: Radera skärmen?

en: Delete this User?
sv: Radera användaren?

en: Delete this media
sv: Radera det här mediat

en: Delete this region?
sv: Radera regionen?

en: Deleting media cannot be undone
sv: Radering av media kan inte ångras

en: Describe the problem and upload the file you obtained earlier.
sv: Beskriv problemet och ladda upp filen du erhöll tidigare.

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description can not be longer than 254 characters
sv: Beskrivningen kan ej vara längre än 256 tecken

en: Design
sv: Designa

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Display
sv: Skärm

en: Display %s with ID %d is now back online.
sv: Display %s med ID %d är nu online.

en: Display %s with ID %d was last seen at %s.
sv: Skärm %s med ID %d sågs senast %s.

en: Display Group Added
sv: Skärmgrupp skapad

en: Display Group Deleted
sv: Skärmgrupp raderad

en: Display Group Edited
sv: Skärmgrupp editerad

en: Display Groups
sv: Skärmgrupper

en: Display Saved.
sv: Skärmen sparad.

en: Displays
sv: Skärmar

en: Do you want to be notified by email if there is a problem with this display?
sv: Vill du bli informerad via e-post om det är något problem med skärmen?

en: Done.
sv: Klart.

en: Drag or double click to move items between lists
sv: Dra eller dubbelklicka för att flytta objekt mellan listor

en: Duration
sv: Längd

en: Duration is per item
sv: Perioden är per objekt

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Column
sv: Ändra kolumn

en: Edit Counter
sv: Redigera räknare

en: Edit DataSet
sv: Ändra dataset

en: Edit Default Layout
sv: Redigera standardlayout

en: Edit Display Group
sv: Editera skärmgrupp

en: Edit Event
sv: Editera händelse

en: Edit Shell Command
sv: Redigera terminalkommando

en: Edit Text
sv: Redigera text

en: Edit Timeline
sv: Redigera tidslinje

en: Edit Webpage
sv: Redigera webbsida

en: Edit a Display
sv: Editera en skärm

en: Edit your Display
sv: Editera din skärm

en: Email Alert
sv: E-postnotifikation

en: Email Alert for Display %s
sv: ErrorMailer för skärm %s

en: Email Alerts
sv: E-postnotifikationer

en: Email Test
sv: E-post test

en: Empty Region
sv: Tom region

en: Error
sv: Fel

en: Error adding this media to the library
sv: Fel när mediet skulle läggas till i biblioteket

en: Error deleting media.
sv: Fel vid radering av media.

en: Error getting Display Group
sv: Fel vid hämtning av skärmgrupp

en: Error getting Displays
sv: Fel vid hämtning av skärmar

en: Error getting Help Link
sv: Fel vid hämtning av hjälplänk

en: Error getting Users
sv: Fel vid hämtning av andvändare

en: Error getting details for this event.
sv: Fel när detaljer för händelsen hämtades.

en: Error getting type from a media item.
sv: Fel vid hämtning av typ från ett mediaobjekt.

en: Error getting user information.
sv: Fel när användarinformation hämtades.

en: Error querying for the Media information
sv: Fel vid hämtning av mediainformation

en: Error retiring media.
sv: Fel vid pensionering av media.

en: Error retriving information necessary to delete this event
sv: Fel när nödvändig information för att radera denna händelse hämtades.

en: Error updating this displays default layout.
sv: Fel vid uppdatering av displayens standardlayout.

en: Error updating this displays last accessed information.
sv: Fel när skärmens senast åtkommna information uppdaterades.

en: Feed
sv: Flöde

en: FileInfo
sv: Filinformation

en: From Date
sv: Från datum

en: Function
sv: Funktion

en: GD Extension
sv: GD tillägg

en: General
sv: Allmänt

en: Group
sv: Grupp

en: Group Members
sv: Gruppmedlemmar

en: Group Name cannot be empty.
sv: Gruppnamnet kan ej vara tomt.

en: Group membership set
sv: Gruppmedlemskap fastställt

en: Groups
sv: Grupper

en: Heading
sv: Rubrik

en: Height must be greater than 0
sv: Höjd måste vara större än noll (>0)

en: Help
sv: Hjälp

en: Help Link not selected
sv: Supportlänk är inte markerad

en: However sometimes this will not be enough and you will be asked to put your Xibo installation into "Test" mode.
sv: Dock så är detta ibland inte tillräckligt och du kommer att bli tillfrågad att ställa din Xiboinstallation i "Test" läge.

en: IP Address
sv: IP-adress

en: IP Address Incorrectly Formed
sv: IP-adressen är felaktigt inskriven

en: Image
sv: Bild

en: Interleave Default
sv: Interfoliera standardlayout

en: Invalid file extension
sv: Ogiltig filändelse

en: It will be lost
sv: Den kommer att vara förlorad

en: JSON Extension
sv: JSON tillägg

en: Last Accessed
sv: Senast kontaktad

en: Last Page
sv: Senaste sida

en: Layout Copied
sv: Layout kopierad

en: Layout Details Changed.
sv: Layoutdetaljer ändrades.

en: Layout Name must be between 1 and 50 characters
sv: Layoutnamnet måste vara mellan 1 och 50 tecken

en: Layout has no associated Campaign, corrupted Layout
sv: Layout har ingen kopplad kampanj, korrupt layout

en: Layout not selected
sv: Layouten är inte markerad

en: Layouts
sv: Layouter

en: Library
sv: Bibliotek

en: Library Location
sv: Bibliotekets plats

en: License
sv: Licens

en: Linux Command
sv: Linuxkommando

en: List Content
sv: Listinnehåll

en: Local Date
sv: Lokalt datum

en: Local Time
sv: Lokal tid

en: Log
sv: Logg

en: Logged In
sv: Inloggad

en: Login
sv: Logga in

en: Lower Row Limit
sv: Lägre radbegränsning

en: Mail sending FAILED
sv: Sändning av E-post misslyckades

en: Mail sent OK
sv: E-post skickad korrekt

en: Maintenance Disabled
sv: Underhåll inaktiverat

en: Maintenance key invalid.
sv: Underhållsnyckel ej godkänd.

en: Maintenance tasks are disabled at the moment. Please enable them in the &quot;Settings&quot; dialog.
sv: Underhållsaktiviteter är inaktiverade för tillfället. Vänligen aktivera dem i &quot;Settings&quot; dialogen.

en: Manage Membership
sv: Hantera medlemskap

en: Media you own already has this name. Please choose another.
sv: Det finns redan media i din ägo med detta namn. Var vänlig välj ett annat namn.

en: Menu
sv: Meny

en: Menu Item
sv: Menyobjekt

en: Menu Item Security
sv: Menyobjektsäkerhet

en: Menu Security
sv: Menysäkerhet

en: Message
sv: Meddelande

en: Missing dataSetColumnId
sv: Error: dataSetColumnId saknas

en: Missing dataSetColumnTypeId
sv: Error: dataSetColumnTypeId saknas

en: Missing dataSetId
sv: dataSetId saknas

en: Missing dataTypeId
sv: dataTypeId saknas

en: Missing fileId
sv: Fält saknas

en: Missing groupId
sv: Grupp ID (groupId) saknas

en: Missing rowNumber
sv: Error: rowNumber saknas

en: My Applications
sv: Mina applikationer

en: MySQL database (PDO MySql)
sv: MySQL databas (PDO MySql)

en: MySQL database (PHP MySql)
sv: MySQL databas (PHP MySql)

en: Name
sv: Namn

en: Name must be between 1 and 50 characters
sv: Namnet måste vara mellan 1 och 50 tecken

en: New list content value is invalid as it doesnt include values for existing data
sv: Nya innehållsvärdet för listan är ogiltigt eftersom den ej innehåller värden för existerande data

en: Next
sv: Nästa

en: No
sv: Nej

en: No Display Group Selected
sv: Ingen displaygrupp är vald

en: No Display selected for Deletion.
sv: Ingen skärm vald för borttagning.

en: No IP Address Specified
sv: Ingen IP-adress specificerad

en: No Layout selected
sv: Ingen layout vald

en: No Module of this type found
sv: Kunde inte hitta en modul av denna typ

en: No Version information - please contact technical support
sv: Ingen versioninformation existerar - vänligen tag kontakt med teknisk support.

en: No columns
sv: Inga kolumner

en: No data
sv: Ingen data

en: No display group found.
sv: Ingen skärmgrupp hittad.

en: No display groups selected
sv: Inga displaygrupper valda

en: No displays selected
sv: Inga skärmar valda

en: No layout information available, please refresh the page.
sv: Ingen layoutinformation tillgänglig, vänligen ladda om sidan.

en: No layout selected
sv: Ingen layout vald

en: No layout/region information available, please refresh the page and try again.
sv: Ingen layout/regioninformation tillgänglig, vänligen ladda om sidan och försök igen.

en: No media to assign
sv: Det finns ingen media att koppla

en: No menu provided
sv: Ingen meny tilldelad

en: No module type given
sv: Ingen modultyp angiven

en: No permissions for this menu.
sv: Ej behörighet till denna meny.

en: No region ID provided, cannot delete
sv: Inget region ID tillhandahållet, Kan ej radera

en: None
sv: Ingen

en: Number of Items
sv: Antal objekt

en: Offset Left
sv: Offset vänster

en: Offset Top
sv: Offset topp

en: Options
sv: Val

en: Order
sv: Ordning

en: Order Changed
sv: Ordning ändrad

en: Owner
sv: Ägare

en: PHP GD extension to function.
sv: PHP GD tillägg krävs för denna funktion

en: PHP JSON extension required to function.
sv: PHP JSON tillägg krävs för denna funktion

en: PHP SOAP extension required to function.
sv: PHP SOAP tillägg krävs för denna funktion

en: PHP Version
sv: PHP-version

en: PHP session support to function.
sv: PHP sessionstilldelning krävs för denna funktion. Kontrollera php.ini

en: Page
sv: Sida

en: Page Security
sv: Sidsäkerhet

en: Path
sv: Sökväg

en: Pattern of MAC-address is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or letter)
sv: Format på MAC-adressen är inte "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = siffra eller bokstav)

en: Pattern of SecureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
sv: Format på "SecureOn"- lösenord är inte "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = siffra eller VERSAL bokstav)

en: Pattern of secureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
sv: Format på "secureOn"- lösenord är inte "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = siffra eller VERSALA bokstäver)

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Permissions Changed
sv: Behörigheter ändrade

en: Please enter a display group name
sv: Vänligen mata in namn för skärmgrupp

en: Please provide a column heading.
sv: Vänligen ange en rubrik för kolumnen

en: Please save this file to your PC.
sv: Vänligen spara denna fil på din dator.

en: Please select a DataSet
sv: Välj ett DataSet

en: Please select from the following options
sv: Välj något av följande alternativ

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Recreate the Problem in a new window and Capture a screenshot.
sv: Återskapa problemet i ett nytt fönster och ta en skärmdump.

en: Recreate the Problem in a new window.
sv: Återskapa problemet i ett nytt fönster.

en: Refresh
sv: Ladda om

en: Region Added.
sv: Region tillagd.

en: Region Deleted.
sv: Region raderad.

en: Region Options
sv: Regioninställningar

en: Register
sv: Registrera

en: Registration for Consumer Information
sv: Registration för konsumentinformation

en: Report Fault
sv: Rapportera fel

en: Report a fault with Xibo
sv: Rapportera ett fel med Xibo

en: Request authorized. Please return to your application.
sv: Förfrågan auktoriserad. Vänligen återgå till din applikation.

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Resolution not selected
sv: Upplösning är inte valt.

en: Retest
sv: Testa igen

en: Retire this layout or not? It will no longer be visible in lists
sv: Pensionera layouten eller inte? Den kommer ej längre att vara synlig i sin lista

en: Retire this media
sv: Arkivera det här mediat

en: Retired
sv: Arkiverad

en: Return to the Region Options
sv: Gå tillbaks till regioninställningarna

en: Retype New Password
sv: Upprepa nytt lösenord

en: SOAP Extension
sv: SOAP tillägg

en: Save
sv: Spara

en: Save Template
sv: Spara mall

en: Schedule
sv: Schema

en: Schedule Now
sv: Schemalägg nu

en: Security Group
sv: Säkerhetsgrupp

en: Select the background image from the library
sv: Välj bakgrundsbild från biblioteket

en: Sending test email to %s.
sv: Skickar test e-post till %s.

en: Server Key
sv: Servernyckel

en: Server switched to Production Mode
sv: Servern växlad till produktionsläge

en: Server switched to Test Mode
sv: Servern växlad till testläge

en: Sessions
sv: Sessioner

en: Settings
sv: Inställningar

en: Show the table headings?
sv: Visa tabellöverskrifter

en: Size and coordinates must be numeric
sv: Storlek och koordinater måste vara numeriska

en: Statistics
sv: Statistik

en: Switch to Production Mode
sv: Växla till produktionsläge

en: Switch to Production Mode.
sv: Växla till produktionsläge.

en: Switch to Test Mode
sv: Växla till testläge

en: Switch to Test Mode.
sv: Växla till testläge.

en: System Date
sv: Systemdatum

en: System Time
sv: Systemtid

en: Tags
sv: Taggar

en: Tags can not be longer than 254 characters
sv: Taggar kan ej vara längre än 254 tecken

en: Take the items from the beginning or the end of the list
sv: Ta objekten från början eller slutet av listan

en: Templates
sv: Mallar

en: The Default Layout to Display where there is no other content.
sv: Standardlayout för skärmen när annat innehåll ej visas.

en: The Display has been Deleted
sv: Skärmen har raderats

en: The Event has been Added.
sv: Händelsen har blivit tillagd.

en: The Event has been Deleted.
sv: Händelsen har raderats.

en: The Event has been Modified.
sv: Händelsen har modifierats.

en: The Layout has been Deleted
sv: Layouten har raderats

en: The Library Location you gave is not empty. Please give the location of an empty folder
sv: Bibliotekets mapp är ej tom. Vänligen ange sökväg till en tom mapp.

en: The Library Location you gave is not writable by the webserver. Please fix the permissions and try again.
sv: Webbservern kan ej skriva till biblioteket. Var vänlig och ge webbservern tillåtelse och försök igen.

en: The Name of the Display - (1 - 50 characters).
sv: Skärmens namn - (1 - 50 tecken).

en: The Name of the Layout - (1 - 50 characters)
sv: Namnet på layouten - (1 - 50 tecken)

en: The Number of RSS items you want to display
sv: Antal RSS-objekt du vill visa

en: The name cannot be longer than 100 characters
sv: Namnet kan ej vara längre än 100 tecken

en: The value in Number of Items must be numeric.
sv: Värdet i "Antal objekt" måste vara numeriskt

en: There has been an application error.
sv: Det har uppståt ett applikationsfel.

en: There is already dataset called '%s'. Please choose another name.
sv: Det finns redan ett dataset som kallas '%s'. Var vänlig välj ett annat namn.

en: There is an error in the HTML/XML
sv: Det finns ett fel i vald HTML/XML

en: There is data assigned to this data set, cannot delete.
sv: Kunde inte radera DataSet. Error: Det finns data kopplat och åtgärden kan därför inte utföras.

en: This Module does not exist
sv: Modulen existerar inte

en: This media is in use, please retire it instead.
sv: Medie i andvändning, vänligen pensionera det istället.

en: Tidy Logs
sv: Städa loggar

en: Tidy Stats
sv: Städa statistik

en: Timeline
sv: Tidslinje

en: Topic is a required field. It must be between 1 and 254 characters.
sv: Ämne är ett obligatoriskt fält, måste innehålla mellan 1-254 tecken.

en: Total Duration
sv: Total längd

en: Total Duration (s)
sv: Total längd (s)

en: Turn OFF Debugging
sv: Stäng av felsökning

en: Turn ON Debugging
sv: Slå på felsökning

en: Turn ON full auditing and debugging.
sv: Slå på fullständig granskning och felsökning.

en: Turn full auditing and debugging OFF.
sv: Stäng av fullständig granskning och felsökning.

en: Type
sv: Typ

en: Unable to Copy this Layout
sv: Kunde ej kopiera denna layout

en: Unable to Edit Help record
sv: Kunde inte ändra supporlänken

en: Unable to Import
sv: Importen misslyckades

en: Unable to Remove this media from the Layout
sv: Kan ej avlägsna detta medie från layouten

en: Unable to assign to the Region
sv: Kan ej ange till regionen

en: Unable to copy layout
sv: Kan ej kopiera layout

en: Unable to create Module [No registered modules of this type] - please refer to the Module Documentation.
sv: Kan ej skapa modulen [No registered modules of this type] - vänligen referera till modul dokumentationen.

en: Unable to create Module [No type given] - please refer to the Module Documentation.
sv: Kan ej skapa modulen [No type given] - vänligen referera till modul dokumentationen.

en: Unable to delete Display Group.
sv: Kan inte radera skärmgrupp.

en: Unable to delete Schedule records for this DisplayGroup.
sv: Kan ej radera schemaregister för denna skärmgrupp.

en: Unable to delete User Group.
sv: Kan ej radera ändvändargrupp.

en: Unable to delete campaign
sv: Kunde inte radera kampanjen

en: Unable to delete install.php. Please ensure the webserver has permission to unlink this file and retry
sv: Kunde ej ta bort install.php. Se till att webbservern har tillåtelse att avlänka denna fil och försök igen.

en: Unable to delete layout
sv: Kunde ej radera layout

en: Unable to delete schedule record for this Event.
sv: Kan ej radera schemaregister för denna händelse.

en: Unable to delete schedule records for this Display Group.
sv: Kan ej radera schemaregistret för denna skärmgrupp.

en: Unable to delete schedule records for this Event and DisplayGroup.
sv: Kan ej radera schemaregistret för denna händelse och skärmgrupp.

en: Unable to delete schedule records for this Event.
sv: Kan ej radera schemaregistret för denna händelse.

en: Unable to edit tags
sv: Kunde inte editera taggarna

en: Unable to edit the display groups for this Event.
sv: Kan ej ändra skärmgruppen för denna händelse.

en: Unable to find the column headings
sv: Kunde inte hämta kolumnnamn

en: Unable to find the number of data points
sv: Kunde inte hämta antal datapunkter

en: Unable to get DataSet information
sv: Kunde inte hämta information om DataSet

en: Unable to get the DisplayGroup for this Display
sv: Kan ej hitta skärmgruppen för denna skärm

en: Unable to get the Mac or Client Address
sv: Lyckas inte få fram Mac eller klient-adress

en: Unable to get the Resolution information
sv: Kunde ej hämta information om upplösning

en: Unable to get the UserGroup for this User.
sv: Kan ej erhålla användargruppen för denna användare.

en: Unable to get the default layout
sv: Kan ej läsa standardlayout

en: Unable to log out this user
sv: Kan ej logga ut användaren

en: Unable to make this assignment
sv: Kunde inte utföra kopplingen

en: Unable to retire this layout.
sv: Kunde inte arkivera layouten

en: Unable to set XML
sv: Kunde inte spara XML

en: Unable to set permissions
sv: Misslyckades att sätta behörigheter

en: Unable to update background information
sv: Kan ej uppdatera bakgrundsinformation

en: Unable to update the DisplayGroup for this Display
sv: Kan ej updatera skärmgruppen för denna skärm

en: Unable to write to settings.php. We already checked this was possible earlier, so something changed.
sv: Kan inte skriva till settings.php. Vi har redan kontrollerat detta var möjligt tidigare, så något förändrats.

en: Unabled to get Data Column information
sv: Kunde inte hämta information för datakolumn

en: Unassign from this region and retire
sv: Ta bort från den här regionen och arkivera

en: Unknown Error
sv: Okänt fel

en: Unknown Error.
sv: Okänt fel.

en: Unknown Module
sv: Okänd modul.

en: Unknown User
sv: Okänd användare

en: Unknown error editing %s
sv: Okänt fel när %s editerades

en: Unsigned requests are not allowed to the authorize page.
sv: Osignerade förfrågningar är ej tillåtna på auktoriserasidan.

en: Update Interval (mins)
sv: Uppdateringsintervall (minuter)

en: Update of settings failed
sv: Uppdatering av inställningar misslyckades

en: Upper Row Limit
sv: Övre radbegränsning

en: User Deleted.
sv: Användare raderad.

en: User Logged Out.
sv: Användare utloggad.

en: User Name
sv: Användarnamn

en: User Type
sv: Användartyp

en: User does not have a group and Xibo is unable to add one.
sv: Användaren har ingen grupp och Xibo kan ej skapa en.

en: User not selected
sv: Användare inte vald

en: Users
sv: Användare

en: View
sv: Vy

en: View Columns
sv: Visa kolumner

en: View Data
sv: Visa data

en: We will do our best to use the information collected above to solve your issue.
sv: Vi kommer att göra vårt bästa för att lösa ditt problem med informationen samlad ovan.

en: Width must be greater than 0
sv: Bredd måste vara större än noll (>0)

en: Windows Command
sv: Windowskommando

en: Yes
sv: Ja

en: You MUST have a valid database backup to continue. Please take and verify a backup and upgrade again.
sv: Du MÅSTE säkerställa att du har en fungerande databaskopia (MySQL) innan du fortsätter. Vänligen verifiera detta och starta sedan uppgraderingen på nytt.

en: You already own a layout called '%s'. Please choose another name.
sv: Du äger redan en layout som kallas '%s'. Vänligen välj ett annat namn.

en: You do not have permission to access this page.
sv: Du har ej behörighet att visa denna sida.

en: You do not have permission to alter/delete this media.
sv: Du har inte behörighet att modifiera/radera det här mediat

en: You do not have permission to edit this event.
sv: Du har ej behörighet att editera händelsen.

en: You do not have permission to use that dataset
sv: Du har inte behörighet att använda valt dataset

en: You do not have permissions to edit this layout
sv: Du har ej rättigheter att editera denna layout

en: You do not have permissions to edit this media
sv: Du har inte behörighet att redigera det här mediat

en: You must enter a duration
sv: Du måste mata in en längd

en: You must enter a duration.
sv: Du måste mata in en längd

en: You probably want to allow larger files to be uploaded than is currently available with your PHP configuration.
sv: Du vill troligen tillåta större filer att bli uppladdade än vad som just nu är möjligt med dina nuvarande PHP-inställningar.

en: You should send your screenshot to info@xibo.org.uk with a reference to the Launchpad Question/Bug you have created previously.
sv: Skärmdumpen skickas till info@xibo.org.uk med en referens till frågan/felrapporten i Launchpad som du skapade tidigare.

en: Your consumer key is: %s
sv: Din konsumentnyckel är: %s

en: Your consumer secret is: %s
sv: Din konsumenthemlighet är: %s

en: Your library is full. Library Limit: %s K
sv: Din katalog är full. Katalogsgräns: %s K

en: Your repeat until date is in the past. Cannot schedule events to repeat in to the past
sv: Ditt repetera till datum ligger i det förflutna. Kan ej schemalägga händelser i det förflutna

en: Your start time is in the past. Cannot schedule events in the past
sv: Din starttid ligger i det förflutna. Kan ej schemalägga händelser i det förflutna

en: seconds
sv: sekunder
