xibo - en to tr translation catalogue (991 entries)

en: # Layouts
tr: # Tasarımlar

en: %d Media Items Assigned
tr: %d Ortam dosyası öğesi atandı

en: 1 hour
tr: 1 saat

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: 10 minutes
tr: 10 dakika

en: 12 hours
tr: 12 saat

en: 30 minutes
tr: 30 dakika

en: 4 hours
tr: 4 saat

en: 5 minutes
tr: 5 dakika

en: A file exists with the name you gave for the Library Location. Please choose another location
tr: Kütüphane çin belirtmiş olduğunuz konum isminde dosya var. Lütfen başka bir konum belirleyin.

en: A name for this DataSet
tr: Bu VeriKümesi için isim

en: A name for this Resolution
tr: Bu Çözünürlük için isim

en: A short description of this Group
tr: Bu Grup için kısa tanım

en: About
tr: Hakkında

en: About the CMS
tr: CMS Hakkında

en: Access Denied
tr: Erişim Reddedildi

en: Access denied
tr: Erişim reddedildi

en: Action
tr: Eylem

en: Active
tr: Aktif

en: Add
tr: Ekle

en: Add Application
tr: Uygulama Ekle

en: Add Campaign
tr: Kampanya Ekle

en: Add Column
tr: Sütun Ekle

en: Add Counter
tr: Sayaç ekle

en: Add DataSet
tr: Veri kümesi ekle

en: Add DataSet View
tr: VeriKümesi Görünümü Ekle

en: Add Display Group
tr: Ekran Grubu Ekle

en: Add Help Link
tr: Yardım Linki Ekle

en: Add Image
tr: Resim Ekle

en: Add Layout
tr: Tasarım Ekle

en: Add Local Video
tr: Yerel Video Ekle

en: Add Media
tr: Medya Ekle

en: Add Media to the Library
tr: Kütüphaneye Medya Ekle

en: Add New %s
tr: Yeni %s ekle

en: Add Region
tr: Bölge Ekle

en: Add Resolution
tr: Çözünürlük Ekle

en: Add Shell Command
tr: Kabuk Komutu Ekle

en: Add Text
tr: Metin Ekle

en: Add User
tr: Kullanıcı Ekle

en: Add User Group
tr: Kullanıcı Grubu Ekle

en: Add Webpage
tr: Web sayfası ekle

en: Add a new DataSet
tr: Yeni VeriKümesi Ekle

en: Add a new Display Group
tr: Yeni Ekran Grubu Ekle

en: Add a new Help page
tr: Yeni Yardım Sayfası Ekle

en: Add a new Layout and jump to the layout designer.
tr: Yeni tasarım ekle ve tasarım düzenlemesine atla

en: Add a new User Group
tr: Yeni Kullanıcı Grubu Ekle

en: Add a new media item to the library
tr: Kütüphaneye yeni ortam dosyası ekle

en: Add a new resolution for use on layouts
tr: Tasarımlarda kullanılacak yeni çözünürlük ekle

en: Add an Application
tr: Uygulama Ekle

en: Add files
tr: Dosya ekle

en: Add more rows to the end of this DataSet
tr: Bu VeriKümesinin sonuna satır ekle

en: Administration
tr: Yönetim

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: All fields must be filled in
tr: Tüm alanlar doldurulmalıdır

en: Allow PHP to open external URLs
tr: PHP'nin harici URL kullanımına izin ver

en: An optional description of the Layout. (1 - 250 characters)
tr: İsteğe bağlı tasarm tanımı. (1-250 karakter)

en: An optional description of the Template. (1 - 250 characters)
tr: Bu şablon için seçimlik tanım. (1 - 250) karakter)

en: Application
tr: Uygulama

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: Are you sure you want to delete this display? This cannot be undone.
tr: Bu ekranı silmek istediğinizden emin misiniz ? Bu işlem geri alınamaz.

en: Are you sure you want to delete this media?
tr: Bu içeriği silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this template?
tr: Bu şablonu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete?
tr: Silmek istediğinizden emin misiniz ?

en: Are you sure you want to logout this user?
tr: Kullanıcı sistemden çıkarılsın mı?

en: Are you sure you want to remove this item?
tr: Bu öğeyi kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to send a Wake On Lan message to this display?
tr: Bu ekrana ağ üzerinden açma mesajı göndermek istiyor musunuz ?

en: Are you sure you want to truncate?
tr: Kırpmak istediğinizden emin misiniz?

en: Ask a question in Launchpad
tr: Launchpad'e sorun

en: Assign
tr: Tahsis Et

en: Assign / Unassign
tr: Ata / Atamayı kaldır

en: Assign Files
tr: Dosya Atama

en: Assign an item from the Library
tr: Kütüphaneden öğe seç

en: Assign to Layout
tr: Tasarıma ata

en: Assignable
tr: Atanabilir

en: Assigned
tr: Atanmış

en: Assigned Groups
tr: Atanmış Gruplar

en: Associate an item from the Library
tr: Kütüphaneden bir öğe ile ilişkilendir

en: Auditing
tr: Denetim

en: Authorized applications for user
tr: Kullanıcı için yetki verilmiş uygulamalar.

en: Automatically collect and export relevant information into a text file.
tr: Konu ile ilgili bilgileri otomatik olarak topla ve bir metin dosyasına çıkar.

en: Available
tr: Erişilebilir

en: Available Groups
tr: Uygun Gruplar

en: Available for In Transitions?
tr: İç Geçişler için uygun mu ?

en: Available for Out Transitions?
tr: Dış Geçişler için uygun mu ?

en: Background
tr: Arkaplan

en: Background Image
tr: Arkaplan Görüntüsü

en: Backup File
tr: Dosyayı Yedekle

en: Before reporting a fault it would be appreciated if you follow the below steps.
tr: Bir hata bildiriminde bulunmadan önce aşağıdaki adımları izleyiniz.

en: BroadCast Address is not a valid IP Address
tr: Yayın adresi geçerli bir IP adresi değil

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 till 32.
tr: Alt ağ maskesi değeri 0 - 32 aralıığında bir değer değil.

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 to 32.
tr: Alt ağ maskesi değeri 0 - 32 arasında değil.

en: CSV File Imported
tr: CSV Dosyası içeri aktarıldı

en: CSV File does not exist
tr: CSV dosyası bulunamadı

en: CSV Import
tr: CSV İçe Aktar

en: Calendar Extension
tr: Takvim Eklentisi

en: Campaign Added
tr: Kampanya Eklendi

en: Campaign Deleted
tr: Kampanya Silindi

en: Campaign Edited
tr: Kampanya Düzenlendi

en: Campaign ID is missing
tr: Kampanya ID eksik

en: Campaign name cannot be empty
tr: Kampanya adı boş olamaz

en: Campaigns
tr: Kampanyalar

en: Can not get Group information.
tr: Grup bilgisi alınamıyor.

en: Can not get group information.
tr: Grup bilgisi alınamıyor.

en: Can not get the data row/column
tr: Satır/sütundan veri alınamıyor.

en: Can not have a display without a name
tr: Isımsiz ekran kullanılamaz

en: Can not have an end time earlier than your start time
tr: Başlangıç zamanından daha erken bitiş zamanı olamaz

en: Can not write last accessed info.
tr: Son erişim bilgisi yazılamadı

en: Can this module be assigned to a Layout?
tr: BU modül tasarıma atanabilir mi ?

en: Can this transition be used for media start?
tr: Bu geçiş ortam dosyası başlatmak için kullanılabilir mi ?

en: Can't assign this menu item to this group
tr: Bu menü seçeneği bu gruba eklenemedi

en: Can't assign this page to this group
tr: Bu sayfa bu gruba eklenemedi

en: Can't get this groups information
tr: Grup bilgisi alınamıyor

en: Can't remove this menu item from this group
tr: Bu menü seçeneği bu gruptan çıkarılamadı

en: Can't remove this page from this group
tr: Bu sayfa bu gruptan kaldırılamadı

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel upload
tr: Yüklemeyi iptal et

en: Cannot Edit this Display
tr: Ekran düzenlenemedi

en: Cannot add this resolution.
tr: Bu çözünürlük eklenemedi

en: Cannot be less than zero
tr: Sıfırdan küçük olamaz

en: Cannot delete dataset, columns could not be deleted.
tr: Veri kümesi silinemiyor, kolonlar silinemedi.

en: Cannot delete this resolution.
tr: Bu çözünürlük silinemedi

en: Cannot delete this user, they have applications
tr: Bu kullanıcı silinemedi, uygulamaları var

en: Cannot delete this user, they have layouts
tr: Bu kullanıcı silinemedi, tasarımları var

en: Cannot delete this user, they have media
tr: Bu kullanıcı silinemez, medya dosyaları mevcut

en: Cannot delete this user, they have permissions to data sets
tr: Bu kullanıcı silinemiyor, veri setlerinde yetkileri var

en: Cannot delete this user, they have permissions to display groups
tr: Bu kullanıcı silinemedi, ekran grup yetkileri var

en: Cannot delete this user, they have permissions to layouts
tr: Bu kullanıcı silinemedi, tasarım yetkileri var

en: Cannot delete this user, they have permissions to media
tr: Bu kullanıcı silinnemiyor, ortam dosyalarında yetkileri var

en: Cannot delete this user, they have permissions to media on layouts
tr: Bu kullanıcı silinemiyor, tasarımlardaki ortam dosyalarında yetkileri var

en: Cannot delete this user, they have permissions to regions on layouts
tr: Bu kullanıcı silinemedi, tasarımlarda bölge yetkileri var

en: Cannot delete this user, they have permissions to templates
tr: Bu kullanıcı silinemedi, taslak yetkileri var

en: Cannot delete this user, they have schedule detail records
tr: Bu kullanıcı silinemiyor, zamanlanmış olay kayıt detayları var

en: Cannot delete this user, they have scheduled layouts
tr: Bu kullanıcı silinemez, zamanlama mevcut

en: Cannot delete this user, they have templates
tr: Bu kullanıcı silinemedi, taslakları var

en: Cannot determine if this media has been used.
tr: Bu içeriğin kullanımda olup olmadığı saptanamıyor.

en: Cannot edit dataset %s
tr: %s Veri kümesini değiştiremezsiniz

en: Cannot edit this resolution.
tr: Bu çözünürlük düzenlenemedi

en: Cannot find display record
tr: Ekran kaydı bulunamadı

en: Cannot find the background image selected
tr: Seçilen arkaplan resmi bulunamadı

en: Cannot find this media item. Please refresh the region options.
tr: Bu medya bulunamadı. Lütfen bölge seçeneklerini yenileyin.

en: Cannot get list of display groups.
tr: Görüntüleme gruplarının listesi alınamıyor.

en: Cannot get the menu items for this Group.
tr: Bu grup için menü seçenekleri listelenemedi

en: Cannot locate the files for this media. Unable to delete.
tr: Bu içeriğin yeri saptanamıyor.İçerik silinemedi.

en: Cannot retrieve the Information relating to this layout. The layout may be corrupt.
tr: Bu tasarımla ilgili bilgiler alınamadı. Tasarım bozulmuş olabilir.

en: Cannot set audit to Off
tr: Denetim pasif duruma getirilemedi

en: Cannot set audit to On
tr: Denetim aktif duruma getirilemedi

en: Cannot switch modes.
tr: Çalışma modu değiştirilemiyor.

en: Cant get this user's name. Please try another.
tr: Bu kullanıcısın ismi okunamadı. Lütfen başkasını deneyin.

en: Category
tr: Kategori

en: Category is a required field. It must be between 1 and 254 characters.
tr: Kategori zorunlu alandır. 1 ile 254 karakter arası olmalı.

en: Change Password
tr: Şifreyi Değiştir

en: Change the Background Properties
tr: Arkaplan Özelliklerini Değiştir.

en: Check that the Environment passes all the Xibo Environment checks.
tr: Tüm Xibo Ortam kontrollerinin başarılı olup olmadığını kontrol edin.

en: Click here to Export
tr: Dışa aktarım için buraya tıklayın

en: Click on the below link to open the bug report page for this Xibo release.
tr: Bu Xibo sürümü ile ilgili hata sayfası raporu için aşağıdaki linki tıklayın.

en: Click to delete this media
tr: Bu medyayı silmek için tıklayınız

en: Click to edit this media
tr: Medyayı düzenlemek için tıklayın

en: Click to edit this transition
tr: Geçişi düzenelemek için tıklayın

en: Click to show more time information
tr: Daha fazla bilgi görmek için tıklayınız

en: Close
tr: Kapat

en: Collect and Save Data
tr: Veriyi Topla ve Kaydet.

en: Collect auditing from this client. Should only be used if there is a problem with the display.
tr: Bu istemciye ait derlenen denetim bilgileri sadece bu ekranda problem olması durumunda kullanılır.

en: Column Added
tr: Kolon Eklendi

en: Column Deleted
tr: Sütun silindi.

en: Column Edited
tr: Sütun düzenlendi.

en: Column Order
tr: Sütun sırası

en: Column Type
tr: Kolon Türü

en: Columns Available
tr: Uygun Kolonlar

en: Columns Selected
tr: Seçili Kolonlar

en: Columns for %s
tr: %s için sütunlar.

en: Complete
tr: Tamamlandı

en: Completed Successfully
tr: Başarıyla tamamlandı

en: Content
tr: İçerik

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy a Layout.
tr: Tasarımı Kopyala

en: Copyright
tr: Telif Hakkı

en: Could Not Complete, Duplicate User Name Exists
tr: Tamamlanamadı, Kullanıcı Adı kayıtlı

en: Could not Copy All Campaign Security
tr: Tüm Kampanya Güvenliği kopyalanamadı

en: Could not Copy All Layout Media Security
tr: Tasarımın tüm ortam dosyaları güvenliği kopyalanamadı

en: Could not Copy All Layout Region Security
tr: Tasarımın tüm bölge güvenliği kopyalanamadı

en: Could not Copy Layout Media Security
tr: Tasarım içerik güvenliği kopyalanamadı.

en: Could not INSERT a new Schedule
tr: Yeni zamanalama eklenemedi.

en: Could not Link Campaign to Group
tr: Kampanyanın grup bağlantısı sağlanamadı

en: Could not Link DataSet to Group
tr: Verikümesi Gruba bağlanamadı

en: Could not Link Display Group to Display
tr: Ekran Grubu ve Ekran bağlantısı kurulamadı

en: Could not Link Display Group to User Group
tr: Ekran grubu kullanıcı grubuna bağlanamadı

en: Could not Link Layout Media to Group
tr: Tasarım içeriği gruba bağlanamadı.

en: Could not Link Layout Region to Group
tr: Tasarım bölgesi gruba bağlanamadı.

en: Could not Link Media to Group
tr: İçerik gruba bağlanamadı

en: Could not Link User Group to User
tr: Kullanıcı Grubu Kullanıcıya bağlanamadı

en: Could not Unlink All Display Groups from User Group
tr: Tüm ekran gruplarının kullanıcı grubu bağlantısı kaldırılamadı

en: Could not Unlink Campaign from Group
tr: Kampanyanın grup bağlantısı kaldırılamadı

en: Could not Unlink DataSet from Group
tr: Verikümesinin grupla ilişkisi kesilemedi

en: Could not Unlink Display Group from Display
tr: Ekranın Ekran Grubu bağlantısı kesilemedi

en: Could not Unlink Display Group from User Group
tr: Ekran grubunun kullanıcı grubu bağlantısı kaldırılamadı

en: Could not Unlink Groups from User
tr: Grupların kullanıcı bağlantısı kesilemedi

en: Could not Unlink Layout Media from Group
tr: Tasarım içeriği ile grup arasındaki ilişki kesilemedi

en: Could not Unlink Layout Region from Group
tr: Tasarım bölgesi ile grup arasındaki ilişki kesilemedi

en: Could not Unlink Layout Region from Groups
tr: Tasarım bölgesinin grup bağlantısı kesilemedi

en: Could not Unlink Media from Group
tr: İçeriğin grupla olan ilişkisi kesilemedi

en: Could not Unlink Media from Groups
tr: Ortam dosyasının grup bağlantısı kaldırılamadı

en: Could not Unlink User from User Group
tr: Kullanıcının Kullanıcı Grubu bağlantısı kesilemedi

en: Could not Unlink all Users from User Group
tr: Kullanıcıların kullanıcı grubu bağlantısı kesilemedi

en: Could not add DataSet
tr: DataSet eklenemedi.

en: Could not add DataSet Column
tr: DataSet Sütun eklenemedi

en: Could not add DataSet Data
tr: Dataset sütunu eklenemedi

en: Could not add Display Group
tr: Ekran Grubu eklenemedi

en: Could not add Layout
tr: Tasarım eklenemedi.

en: Could not add User Group
tr: Kullanıcı Grubu eklenemedi

en: Could not add a display group for the new display.
tr: Yeni ekran için ekran grubu eklenemedi

en: Could not add a user group for this user.
tr: Bu kullanıcı için kullanıcı grubu oluşturulamadı

en: Could not add display
tr: Ekran eklenemedi

en: Could not create the Library Location directory for you. Please ensure the webserver has permission to create a folder in this location, or create the folder manually and grant permission for the webserver to write to the folder.
tr: Kütüphane konum dizini oluşturulamadı. Lütfen web sunucunuzun bu konumda dizin oluşturma yetkisinin olup olmadığını kontrol edin veya bu dizini oluşturup web sunucusuna bu dizine yazma hakkını kendiniz verin.

en: Could not delete Data for Column/Row
tr: Sütun/Satırdaki veri silinemedi.

en: Could not delete Data for entire DataSet
tr: Veri kümesine atanmış verile silinemedi

en: Could not delete DataSet Column
tr: Dataset sütunu silinemedi

en: Could not determine the Column Order
tr: Sütun Emri belirlenemiyor.

en: Could not determine the Max row number
tr: En yüksek satır adedi belirlenemedi

en: Could not edit DataSet Column
tr: DataSet Sütun değiştitilemedi

en: Could not edit DataSet Data
tr: Dataset sütunu değiştirilemedi.

en: Could not edit Password
tr: Şifre düzenlenemedi

en: Could not edit User Group
tr: Kullanıcı Grubu düzenlenemedi

en: Could not link the new display with its group.
tr: Yeni ekran ile grup bağlantısı kurulamadı

en: Could not link the new user with its group.
tr: Yeni kullanıcının bu gruba bağlantısı sağlanamadı

en: Could not update Layout on Schedule
tr: Zamanlanmış tasarım güncellenemedi.

en: Could not update display
tr: Ekran güncellenemiyor

en: Could not update this display with a new name.
tr: Ekrana yeni isim güncellemesi yapılamadı.

en: DOM Extension
tr: DOM eklentisi

en: DOM XML Extension
tr: DOM XML eklentisi

en: Dashboard
tr: Kontrol paneli

en: Data Added
tr: Veri eklendi

en: Data Deleted
tr: Veri silindi.

en: Data Edited
tr: Veri düzenlendi.

en: Data Type
tr: Veri Türü

en: DataSet
tr: VeriKümesi

en: DataSet Added
tr: Veri kümesi eklendi

en: DataSet Deleted
tr: Verikümesi silinsin mi?

en: DataSet Edited
tr: Verikümesi düzenlendi

en: DataSet View
tr: VeriKümesi Görünümü

en: DataSets
tr: Veri Seti

en: Database Restored. Click here to continue.
tr: Veritabanı geri dönüldü. Devam etmek için buraya tıklayınız.

en: Database error adding this link record.
tr: Bu bağlantı kaydı eklenirken veritabanı hatası oluştu.

en: Database error checking module
tr: Modül test edilirken veritabanı hatası.

en: Database error deleting this link record.
tr: Bu bağlantı kaydı silinirken veritabanı hatası oluştu

en: Database error updating this link record.
tr: Bu bağlantı kaydı güncellenirken veritabanı hatası oluştu

en: Date
tr: Tarih

en: Date / Time Information
tr: Tarih / Saat Bilgisi

en: Debugging switched Off.
tr: Hata ayıklama pasif duruma getirildi.

en: Debugging switched On.
tr: Hata ayıklama aktif duruma getirildi.

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default Layout
tr: Varsayılan Tasarım

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Campaign
tr: Kampanya Sil

en: Delete Display Group
tr: Ekran Grubunu Sİl

en: Delete Event.
tr: Olay Sil.

en: Delete Group
tr: Grup Sil

en: Delete Help Link
tr: Yardım Linkini Sil

en: Delete Layout
tr: Tasarımı Sil

en: Delete Media
tr: İçeriği sil

en: Delete Resolution
tr: Çözünürlüğü Sil

en: Delete this Column?
tr: Bu sütun silinsin mi?

en: Delete this DataSet?
tr: Bu verikümesi  silinsin mi?

en: Delete this Display?
tr: Ekran Silinsin mi?

en: Delete this User?
tr: Kullanıcı silinsin mi ?

en: Delete this media
tr: Bu içeriği sil

en: Delete this region?
tr: Bölge silinsin mi ?

en: Deleting media cannot be undone
tr: Silinen medya geri alınamaz

en: Describe the problem and upload the file you obtained earlier.
tr: Sorunu tanımlayın ve dosyayı karşı tarafa yükleyin.

en: Description
tr: Tanım

en: Description can not be longer than 254 characters
tr: Tanımlama bilgisi 254 karakterden fazla olamaz

en: Design
tr: Tasarım

en: Designer Height
tr: Tasarımcı Yüksekliği

en: Designer Width
tr: Tasarımcı Genişliği

en: Direction
tr: Yön

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: Display
tr: Ekran

en: Display %s with ID %d is now back online.
tr: %s ekranı (ID = %d) şimdi tekrar online

en: Display %s with ID %d was last seen at %s.
tr: (%s - %d) Ekranın son bağlantı zamanı %s.

en: Display Group Added
tr: Ekran Grubu Eklendi

en: Display Group Deleted
tr: Ekran Grubu Silindi

en: Display Group Edited
tr: Ekran Grubu Düzenlendi

en: Display Group not selected
tr: Ekran Grubu seçilmedi

en: Display Groups
tr: Ekran Grupları

en: Display Saved.
tr: Ekran Kaydedildi.

en: Display's Hardware Key
tr: Ekranın'ın Donanım Anahtarı

en: Displays
tr: Ekranlar

en: Do you want to be notified by email if there is a problem with this display?
tr: Bu ekranda bir problem olduğunda e-posta ile uyarı almak ister misiniz ?

en: Done.
tr: Tamamlandı.

en: Download
tr: İndir

en: Drag or double click to move items between lists
tr: Listeler arasında taşıma yapmak için fareyi çift tıklayın veya fare ile tutup taşıyın

en: Duration
tr: Süre

en: Duration in Seconds
tr: Saniye cinsinden Süre

en: Duration is per item
tr: Her öğe için süre

en: Duration not provided or not a number
tr: Süre belirtilmedi veya sayısal değer girilmedi

en: East
tr: Doğu

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit %s
tr: %s'i Düzenle

en: Edit Campaign
tr: Kampanya Düzenle

en: Edit Column
tr: Sütunu düzenle

en: Edit Counter
tr: Sayacı düzenle

en: Edit DataSet
tr: Veri kümesini düzenle

en: Edit Default Layout
tr: Ön tanımlı tasarımı düzenle

en: Edit Display Group
tr: Ekran Grubunu düzenle

en: Edit Event
tr: Etkinlik Düzenle

en: Edit Help Link
tr: Yardım Linkini Düzenle

en: Edit Layout
tr: Tasarımı Düzenle

en: Edit Local Video
tr: Yerel Videoyu Düzenle

en: Edit Module
tr: Modülü Düzenle

en: Edit Resolution
tr: Çözünürlüğü Düzenle

en: Edit Shell Command
tr: Kabuk Komutu Düzenle

en: Edit Text
tr: Metni Düzenle

en: Edit Timeline
tr: Zaman Çizelgesini Düzenle

en: Edit Webpage
tr: Websayfası düzenle

en: Edit a Display
tr: Ekranı Düzenle

en: Edit the Layout Properties
tr: Tasarım Özelliklerini Düzenle

en: Edit your Display
tr: Ekranı Düzenle

en: Email
tr: e-posta

en: Email Address
tr: E-Posta Adresi

en: Email Alert
tr: E-posta Uyarısı

en: Email Alert for Display %s
tr: %s Ekranı için e-posta Uyarısı

en: Email Alerts
tr: e-posta Uyarilari

en: Email Test
tr: e-posta testi

en: Empty Region
tr: Boş Bölge

en: Enable PowerPoint?
tr: PowerPoint etkinleştirilsin mi?

en: Enable Wake on LAN
tr: Ağ üzerinde açmayı aktifleştir

en: Enable stats reporting?
tr: İstatistik raporlaması etkinleştirilsin mi?

en: Enabled
tr: Etkinleştirildi

en: Enabled for In
tr: Giriş için Aktif

en: Enabled for Out
tr: Çıkış için Aktif

en: Enter a Windows Command Line compatible command
tr: Windows komut seviyesi uyumlu komut girin

en: Enter a search term
tr: Bir arama kelimesi girin

en: Error
tr: Hata

en: Error adding media.
tr: Ortam dosyası eklenirken hata oluştu

en: Error adding this media to the library
tr: Kütüphaneye medya eklenirken hata oluştu.

en: Error copying media.
tr: Medya kopyalamada hata

en: Error deleting media.
tr: İçerik silerken hata.

en: Error getting Campaign
tr: Kampanyayı getirirken hata oluştu.

en: Error getting Display Group
tr: Ekran Grubu bilgisine erişimde hata

en: Error getting Display Groups
tr: Ekran grupları okunurken hata oluştu

en: Error getting Displays
tr: Ekran bilgilerine erişimde hata oluştu.

en: Error getting Help Link
tr: Yardım linki alınamadı

en: Error getting Layouts
tr: Tasarımlara erişimde hata

en: Error getting Module
tr: Modüle erişilemedi

en: Error getting Transition
tr: Geçiş bilgisine ulaşılamıyor

en: Error getting Users
tr: Kullanıcılar okunamadı

en: Error getting details for this event.
tr: Etkinlik ayrıntıları alınamadı.

en: Error getting list of dataSetColumns
tr: dataSetColumns listesi alınamadı

en: Error getting list of helplinks
tr: Yardım bağlantılarına erişimde hata

en: Error getting list of users
tr: Kullanıcı listesine erişilemedi

en: Error getting media extension before copy.
tr: Kopyalamadan önce ortam dosyası uzantısı okunamadı

en: Error getting the log
tr: Olay kayıtlarına erişilemedi

en: Error getting type from a media item.
tr: Medya birimine ait tür bilgisi alınamadı

en: Error getting user information.
tr: Kullanıcı bilgileri okunamadı.

en: Error getting users
tr: Kullanıcılara erişimde hata

en: Error listing Applications.
tr: Uygulamaları listeleme hatası.

en: Error listing Log.
tr: Log'ları listelerken hata

en: Error querying for the Media information
tr: İçerik bilgisi sorgulanırken hata.

en: Error retiring media.
tr: İçeriği pasif ederken hata.

en: Error retriving information necessary to delete this event
tr: Bu etkinliğin silinmesi için gerekli bilgiler alınamadı

en: Error updating this displays default layout.
tr: Ekranın ön tanımlı tasarımını güncellenerken hata

en: Error updating this displays last accessed information.
tr: Bu ekrana ait son erişim bilgisi güncellenemedi.

en: Error updating user
tr: Kullanıcı güncellenirken hata oluştu

en: Exit Transition
tr: Geçişten Çık

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Export Database Backup
tr: Veritabanı yedeğini dışarı çıkar

en: Export Database. Right click to save as.
tr: Veritabanı dışa aktarım. Sağ tuşa basın farklı kaydeti seçin.

en: Export raw data to CSV
tr: Ham veriyi CSV'ye aktar

en: Feed
tr: Besleme

en: File
tr: Dosya

en: File Name
tr: Dosya Adı

en: FileInfo
tr: DosyaBilgisi

en: Filter
tr: Filtre

en: First Shown
tr: İlk Gösterilen

en: Formula
tr: Formül

en: From Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Full Name
tr: Ad Soyad

en: Function
tr: İşlev

en: GD Extension
tr: GD eklentisi

en: General
tr: Genel

en: Generic File
tr: Genel Dosya

en: Group
tr: Grup

en: Group Members
tr: Grup Üyeleri

en: Group Name cannot be empty.
tr: Grup Adı boş olamaz

en: Group membership set
tr: Grup üyeliği belirleme

en: Groups
tr: Gruplar

en: HTML to Embed
tr: Gömülecek HTML Kodu

en: Has Direction
tr: Yönlü

en: Has Duration
tr: Süreli

en: Header
tr: Başlık

en: Heading
tr: Ad

en: Height
tr: Yükseklik

en: Height must be greater than 0
tr: Yükseklik 0'dan büyük olmalıdır

en: Height of the Region
tr: Bölge Yüksekliği

en: Help
tr: Yardım

en: Help Link Added
tr: Yardım Linki Eklendi

en: Help Link Deleted
tr: Yardım Linki Silindi

en: Help Link Edited
tr: Yardım Linki Düzenlendi

en: Help Link not selected
tr: Yardım bağlantısı seçilmedi

en: History Size
tr: Geçmiş Boyutu

en: Homepage
tr: Ana Sayfa

en: Homepage has been set
tr: Ana sayfa atandı.

en: How often should the Player check for new content.
tr: Gösterici içerikleri  ne kadar sıklıkla kontrol etmeli?

en: How often to update this feed
tr: Bu kaynağın güncellenme sıklığı

en: However sometimes this will not be enough and you will be asked to put your Xibo installation into "Test" mode.
tr: Bununla beraber bazen bu yeterli olmayabilir ve sizden Xibo kurulumunuzu "Test" moduna almanız istenebilir.

en: ID
tr: Kimlik

en: ID does not match
tr: Kimlik uyuşmuyor

en: ID does not match [%s vs %s]
tr: Kimlik değeri uyuşmuyor  [%s vs %s]

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: IP Address Incorrectly Formed
tr: IP adres formatı hatalı

en: Id
tr: Kimlik

en: Ignore first row?
tr: İlk satır gözardı edilsin mi ?

en: Ignore the first row? Useful if the CSV has headings.
tr: İlk satır gözardı edilsin mi ? CSV dosyasında başlıklar varsa kullanımı uygundur.

en: Image
tr: Resim

en: Image Uri
tr: Resim konumu

en: Image Uri is a required field.
tr: Resim Konumu (Uri) zorunlu bir kayıt alanıdır.

en: Import
tr: İçe Aktar

en: Import CSV
tr: İçeri CSV aktar

en: Import Database Backup
tr: Veritabanı yedeğinden veri al

en: In Transition
tr: İç Geçiş

en: Incorrect Password Provided
tr: Geçersiz parola girildi

en: Incorrect resolution id
tr: Geçersiz çözünürlük değeri

en: Initial User Group
tr: İlk Kullanıcı Grubu

en: Installer File
tr: Kurulum Dosyası

en: Interleave Default
tr: Varsayılan Dönüşüm Süresi

en: Invalid Media Inventory
tr: Geçersiz içerik envanteri

en: Invalid XLF
tr: Geçersiz XLF

en: Invalid file extension
tr: Geçersiz dosya uzantısı

en: Is this user retired?
tr: Bu kullanıcı devre dışı mı ?

en: It will be lost
tr: Silinecek

en: JSON Extension
tr: JSON eklentisi

en: Keep Open
tr: Açık Tut

en: Key
tr: Anahtar

en: Landscape
tr: Yatay

en: Last Accessed
tr: Son Erişim Zamanı

en: Last Checked
tr: Son Kontrol

en: Last Page
tr: Son Sayfa

en: Last Shown
tr: Son Gösterilen

en: Latitude
tr: Enlem

en: Layout
tr: Tasarım

en: Layout Background Changed
tr: Tasarım Arkaplanı Değiştirildi

en: Layout Copied
tr: Tasarım Kopyalandı

en: Layout Design
tr: Tasarım Düzenleme

en: Layout Details Changed.
tr: Tasarım ayrıntıları değiştirildi

en: Layout Name must be between 1 and 50 characters
tr: Tasarım adi 1 ile 50 karakter arasında olmalıdır

en: Layout has no associated Campaign, corrupted Layout
tr: Tasarımın atandığı bir kampanya yok, Tasarım bozulmuş

en: Layout not selected
tr: Tasarım seçilmedi

en: Layouts
tr: Tasarımlar

en: Layouts Added to Campaign
tr: Tasarımlar Kampanyaya Eklendi

en: Layouts Shown
tr: Tasarım Gösterimi

en: Layouts on Campaign
tr: Kampanya Tasarımları

en: Left
tr: Sol

en: Library
tr: Kütüphane

en: Library Location
tr: Kütüphane Konumu

en: Library Media
tr: Medya Kütüphanesi

en: Library Media Shown
tr: Kütüphane Medyası Gösterimi

en: Library Size
tr: Kütüphane Boyutu

en: Library Size Limit
tr: Kütüphane Boyut Sınırı

en: Library Tidy Complete
tr: Kütüphane düzenleme tamamlandı

en: Licence
tr: Lisans

en: Licence Display?
tr: Ekran Lisansı ?

en: License
tr: Lisans

en: Limits cannot be lower than 0
tr: Limitler sıfırdan küçük olamaz

en: Limits must be numbers
tr: Limitler sayısal olmalıdır

en: Link
tr: Bağlantı

en: Link is a required field. It must be between 1 and 254 characters.
tr: Bağlantı zorunlu alandır. 1 ile 254 karakter arası olmalı.

en: Linux Command
tr: Linux Komutu

en: List Content
tr: İçindekileri listele

en: Loading layout...
tr: Tasarım Yükleniyor...

en: Local Date
tr: Yerel Tarih

en: Local Time
tr: Yerel Saat

en: Location
tr: Konum

en: Log
tr: Olay Kayıtları

en: Logged In
tr: Oturum Açıldı

en: Login
tr: Oturum Aç

en: Logout
tr: Oturumu Kapat

en: Logout User
tr: Kullanıcı Oturumunu Kapat

en: Longitude
tr: Boylam

en: Lower Row Limit
tr: Alt Satır Sınırı

en: Mac Address
tr: MAC Adresi

en: Mail sending FAILED
tr: E-posta gönderilemedi.

en: Mail sent OK
tr: E-posta gönderildi.

en: Maintenance Disabled
tr: Bakım Pasif

en: Maintenance key invalid.
tr: Bakım anahtarı geçersiz.

en: Maintenance tasks are disabled at the moment. Please enable them in the &quot;Settings&quot; dialog.
tr: Bakım işlemleri kapalı. &quot;Ayarlar&quot; bölümünden aktifleştirin.

en: Make new copies of all media on this layout?
tr: Bu tasarımdaki tüm ortam dosyalarının yeni kopyaları oluşturulsun mu ?

en: Manage Membership
tr: Üyelik Yönetimi

en: Mcrypt Extension
tr: Mcrypt Eklentisi

en: Media
tr: İçerik

en: Media Inventory
tr: İçerik envanteri

en: Media Type does not match
tr: Ortam dosyası türü uyuşmuyor

en: Media on Layouts Shown
tr: Tasarımlardaki Medya Gösterimi

en: Media unassigned from all Layouts
tr: Ortam dosyası tüm tasarımlardan kaldırıldı

en: Media you own already has this name. Please choose another.
tr: Bu isimde bir içeriğe zaten sahipsiniz.Lütfen başka bir isim seçiniz.

en: Members
tr: Üyeler

en: Menu
tr: Menü

en: Menu Item
tr: Menü Seçeneği

en: Menu Item Security
tr: Menü Seçenek Güvenliği

en: Menu Security
tr: Menü Güvenliiği

en: Message
tr: Mesaj

en: Message Template
tr: Mesaj Şablonu

en: Message to display when there are no messages
tr: Mesaj olmadığında görüntülenecek mesaj

en: Missing dataSetColumnId
tr: dataSetColumnId bulunamadı

en: Missing dataSetColumnTypeId
tr: dataSetColumnTypeId bulunamadı

en: Missing dataSetId
tr: dataSetId bulunamadı

en: Missing dataTypeId
tr: dataTypeId bulunamadı

en: Missing fileId
tr: Eksik bölüm

en: Missing groupId
tr: groupId bulunamadı

en: Missing rowNumber
tr: rowNumber bulunamadı

en: Module Config Locked
tr: Modül Düzenleme Kapalı

en: Module Edited
tr: Modül Düzenlendi

en: Module ID is missing
tr: Modül ID eksik

en: Modules
tr: Modüller

en: My Applications
tr: Benim uygulamalarım

en: MySQL database (PDO MySql)
tr: MySQL veritabanı (PDO MySql)

en: MySQL database (PHP MySql)
tr: MySQL veritabanı (PHP MySql)

en: Name
tr: İsim

en: Name is a required field.
tr: İsim alanı zorunludur.

en: Name must be between 1 and 50 characters
tr: İsim 1 ile 50 karakter arasında olmalıdır.

en: Name of the Region
tr: Bölge Adı

en: New Password
tr: Yeni Parola

en: New Passwords do not match
tr: Şifreler uyuşmuyor

en: New list content value is invalid as it doesnt include values for existing data
tr: Mevcut veri değerleri içermediğinden yeni liste içerik değeri geçersiz

en: Next
tr: Sonraki

en: No
tr: Hayır

en: No Display Group Selected
tr: Ekran grubu seçilmedi

en: No Display selected for Deletion.
tr: Silinmesi için bir ekran seçilmedi.

en: No DisplayId Given
tr: Ekran ID si verilmedi

en: No IP Address Specified
tr: IP adresi belirlenmemiş

en: No Layout selected
tr: Tasarım seçilmedi

en: No Module of this type found
tr: Bu tipte bir modül bulunamadı

en: No User Id Present
tr: Kullanıcı ID'si yok.

en: No Version information - please contact technical support
tr: Sürüm bilgisi bulunamadı - Lütfen teknik destek ekibiyle temas kurun.

en: No XLF provided
tr: XLF belirtilmedi

en: No columns
tr: Kolon bulunamadı

en: No data
tr: Veri yok

en: No display group found.
tr: Ekran Grubu bulunamadı

en: No display groups selected
tr: Ekran seçilmedi

en: No displays in this group
tr: Bu grupta ekran yok.

en: No displays selected
tr: Seçilmiş ekran yok

en: No integer found for %s, and return value is not an integer
tr: %s için tamsayı değeri bulunamadı ve dönüş değeri tamsayı değil

en: No integer match found for %s, and return value is not an integer
tr: [%s için uyuşan bir tamsayı değeri yok ve dönüş değeri tamsayı değil

en: No integer match found for [%s] and return value is not an integer
tr: [%s] için uyuşan bir tamsayı değeri yok ve dönüş değeri tamsayı değil

en: No layout information available, please refresh the page.
tr: Tasarım bilgisi bulunamadı, lütfen sayfayı yenileyin.

en: No layout selected
tr: Seçilmiş tasarım yok

en: No layout/region information available, please refresh the page and try again.
tr: Tasarım/Bölge bilgisi bulunamadı, lütfen sayfayı yenileyip tekrar deneyin.

en: No media to assign
tr: Atanacak ortam dosyası yok

en: No media to reorder
tr: Yeniden sıralamak için medya bulunamadı

en: No menu provided
tr: Menü yok

en: No module type given
tr: Modül tipi verilmedi

en: No permissions for this menu.
tr: Bu menüde yetkiniz yok

en: No region ID provided, cannot delete
tr: Bölge ID belirtilmedi, silinemez

en: No regions present
tr: Bölge mecvut değil

en: No template selected
tr: Taslak seçilmedi

en: None
tr: Hiçbiri

en: North
tr: Kuzey

en: North East
tr: Kuzey Doğu

en: North West
tr: Kuzey Batı

en: Not a valid uploaded file
tr: Geçerli bir yükleme dosyası değil

en: Notes
tr: Notlar

en: Number
tr: Sayı

en: Number of Items
tr: Öğe Sayısı

en: Number of Plays
tr: Oynama Sayısı

en: OAuth Access Log
tr: OAuth (Güvenli erişim sistemi) erişim kayıtları.

en: Offset Left
tr: Sol Çıkıntı

en: Offset Top
tr: Üst Çıkıntı

en: Offset from the Left Corner
tr: Sol Köşe Boşluğu

en: Offset from the Top Corner
tr: Üst Köşe Boşluğu

en: Old Password
tr: Eski Şifre

en: Only Administrator Users can truncate the log
tr: Sadece Yönetici yetkisindeki kullanıcılar olay kayıtlarını kırpabilir

en: Only an adminitrator can export a database
tr: Sadece yönetici dışa aktarım yapabilir

en: Only an adminitrator can import a database
tr: Sadece yönetici veritabanına içe aktarım yapabilir

en: Open the filter form
tr: Filtre formunu aç

en: Options
tr: Seçenekler

en: Order
tr: Sıralama

en: Order Changed
tr: Sıra Değiştirildi

en: Orientation
tr: Yön

en: Out Transition
tr: Dış Geçiş

en: Overwrite existing data?
tr: Mevcut veri üzerine yazılsın mı ?

en: Owner
tr: Sahip

en: PCRE
tr: PCRE (Perl Uyumlu Düzenli İfadeler)

en: PHP Calendar extension to function.
tr: PHP Takvim eklentisi gerekli

en: PHP DOM XML extension to function.
tr: PHP DOM XML eklentisi gerekli

en: PHP DOM core functionality enabled.
tr: PHP DOM çekirdek fonksiyonu aktif.

en: PHP GD extension to function.
tr: PHP GD eklentisi gerekli

en: PHP Gettext support to function.
tr: PHP Gettext desteği gerekli

en: PHP JSON extension required to function.
tr: PHP JSON eklentisi gerekli.

en: PHP Mcrypt extension to function.
tr: PHP Mcrypt eklentisi gerekli

en: PHP PCRE support to function.
tr: PHP PCRE desteği gerekli

en: PHP SOAP extension required to function.
tr: PHP SOAP eklentisi gerekli

en: PHP Version
tr: PHP Versiyonu

en: PHP session support to function.
tr: PHP oturum desteği gerekli

en: Page
tr: Sayfa

en: Page Security
tr: Sayfa Güvenliği

en: Password
tr: Şifre

en: Password Changed
tr: Şifre Değiştirildi

en: Path
tr: Dosya yolu

en: Pattern of MAC-address is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or letter)
tr: MAC adresi "xx-xx-xx-xx-xx-xx" formatında değil. (x = rakam veya harf)

en: Pattern of SecureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
tr: SecureOn-password "xx-xx-xx-xx-xx-xx" formatında değil. (x = rakam veya büyük harf)

en: Pattern of secureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
tr: SecureOn-password için girilen değer "xx-xx-xx-xx-xx-xx" düzenine uygun değil (x = rakam veya büyük harf)

en: Permissions
tr: İzinler

en: Permissions Changed
tr: Yetkiler değişti.

en: Play again?
tr: Tekrar oynatılsın mı ?

en: Please Login
tr: Lütfen Oturum Açın

en: Please ensure you have picked a file and it has finished uploading
tr: Lütfen bir dosya seçtiğinizden ve yüklemenin tamamlandığından emin olun

en: Please enter a User Name.
tr: Lütfen Kullanıcı Adı giriniz.

en: Please enter a display group name
tr: Ekran Grubu ismi giriniz

en: Please enter a duration
tr: Lütfen süre girin

en: Please enter a full path name giving the location of this video on the client
tr: Lütfen istemci üzerindeki videonun dizin bilgisini tam olarak girin

en: Please provide a column heading.
tr: Lütfen Kolon başlığı belirtiniz.

en: Please provide your credentials
tr: Lütfen oturum açma bilgilerinizi giriniz

en: Please save this file to your PC.
tr: Lütfen bu dosyayı bilgisayarınıza kaydedin.

en: Please select a DataSet
tr: Lütfen bir Veri Kümesi seçin.

en: Please select from the following options
tr: Lütfen aşağıdaki seçeneklerden birini seçiniz.

en: Port is not a number within the range of 0 till 65536. Port Provided:
tr: Belirtilen bağlantı noktası değeri 0 - 65536 arasında değil:

en: Portrait
tr: Dikey

en: Preview Enabled
tr: Önizleme Aktif

en: Preview Layout
tr: Tasarım Önizleme

en: Preview for Layout
tr: Tasarım için Önizleme

en: Properties
tr: Özellikler

en: Recovery for Display %s
tr: %s Ekranı için Kurtarma

en: Recreate the Problem in a new window and Capture a screenshot.
tr: Problemi yeni bir pencere oluşturun ve ekran görüntüsünü alın.

en: Recreate the Problem in a new window.
tr: Yeni bir pencerede sorunu tekrar oluşturun.

en: Refresh
tr: Yenile

en: Region
tr: Bölge

en: Region Added.
tr: Bölge Eklendi

en: Region Deleted.
tr: Bölge Silindi

en: Region Options
tr: Bölge Seçenekleri

en: Region Timeline
tr: Bölge Zaman Çizelgesi

en: Register
tr: Kayıt ol

en: Registration for Consumer Information
tr: Tüketici Bilgisi için Kayıt

en: Report Fault
tr: Hata Raporu

en: Report a fault with Xibo
tr: Xibo ile ilgili bir  hatayı raporla.

en: Request authorized. Please return to your application.
tr: İstek onaylandı. Lütfen uygulamanıza geri dönün.

en: Requested page does not exist
tr: İstenilen sayfa bulunamadı

en: Requires PHP FileInfo support to function. If you are on Windows you need to enable the php_fileinfo.dll in your php.ini file.
tr: İşlem için PHP FileInfo desteği gerekli. Windows kullanıyorsanız php.ini dosyası içerisinde php_fileinfo.dll'i aktif hale getirin.

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: Resolution not selected
tr: Çözünürlük seçilmedi

en: Resolutions
tr: Çözünürlükler

en: Retest
tr: Tekrar test et

en: Retire this layout or not? It will no longer be visible in lists
tr: Tasarım pasif hale getirilsin mi ? Pasif hale getirilen tasarım listelerde görünmeyecektir

en: Retire this media
tr: Bu içeriği pasifet.

en: Retired
tr: Kullanım Dışı

en: Return to the Region Options
tr: Bölge Seçeneklerine geri dön

en: Retype New Password
tr: Yeni Şifreyi Tekrar Yazın

en: Right
tr: Sağ

en: Rows per page
tr: Sayfa başına satır

en: SOAP Extension
tr: SOAP Eklentisi

en: Save
tr: Kaydet

en: Save Order
tr: Sıralamayı Kaydet

en: Save Settings
tr: Ayarları Kaydet

en: Save Template
tr: Taslağı Kaydet

en: Save this Layout as a Template?
tr: Bu tasarım taslak olarak saklansın mı ?

en: Scale Percentage
tr: Ölçekleme Yüzdesi

en: Schedule
tr: Zamanlama

en: Schedule Event
tr: Olay Zamanlama

en: Schedule Now
tr: Çalışma saatlerini şimdi ayarla

en: SchemaVersion does not match
tr: Şema sürümü uyuşmuyor

en: Search Term
tr: Arama Terimi

en: Security Group
tr: Güvenlik Grubu

en: Select the background image from the library
tr: Kütüphaneden bir arkaplan resmi seçin

en: Select the file to upload
tr: Yüklenecek dosyayı seçin

en: Send
tr: Gönder

en: Sending test email to %s.
tr: %s adresine test e-postası gönderiliyor.

en: Sequence
tr: Diziliş

en: Server Key
tr: Sunucu Anahtarı

en: Server switched to Production Mode
tr: Sunucu uygulama moduna geçirtildi

en: Server switched to Test Mode
tr: Sunucu test moduna geçirildi

en: Session
tr: Oturum

en: Sessions
tr: Oturumlar

en: Set Background
tr: Arkaplanı Ayarla

en: Set Full Screen
tr: Tam Ekran

en: Set Homepage
tr: Anasayfasını belirle

en: Set Password
tr: Parola Belirle

en: Set the homepage for this user
tr: Bu kullanıcı için ana sayfa olarak ata.

en: Set the orientation of the device (portrait mode will only work if supported by the hardware) Application Restart Required.
tr: Cihazınızın konumunu belirtiniz ( dikey konum donanımız tarafından destekleniyorsa çalışacaktır).  Sistemin Yeniden Başlatılması Gereklidir

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings Updated
tr: Ayarlar Güncellendi

en: Should Microsoft PowerPoint be Enabled?
tr: Microsoft PowerPoint etkinleştirilsin mi?

en: Show the icon in the task bar?
tr: Simge görev çubuğunda gösterilsin mi?

en: Show the table headings?
tr: Tablo başlıkları gösterilsin mi?

en: Size
tr: Boyut

en: Size and coordinates must be generic
tr: Boyut ve koordinatları jenerik olmalı

en: Size and coordinates must be numeric
tr: Koordinat ve büyüklük bilgileri numerik olmalıdır

en: Sorry the form has expired. Please refresh.
tr: Formu güncel değil, lütfen yenileyiniz.

en: Sorry this function is disabled.
tr: Üzgünüm bu fonksion pasif durumda.

en: Sorry, you are not allowed to directly access this page.<br /> Please press the back button in your browser.
tr: Üzgünüz, bu sayfaya direkt olarak erişime izin verilmemektedir. <br /> Lütfen tarayıcınızdaki geri butonuna basınız.

en: Source
tr: Kaynak

en: Source Type
tr: Kaynak Türü

en: South
tr: Güney

en: South East
tr: Güney Doğu

en: South West
tr: Güney Batı

en: Speed
tr: Hız

en: Start
tr: Başla

en: Start during device start up?
tr: Cihaz açılırken başlat

en: Start upload
tr: Yüklemeyi Başlat

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Status
tr: Durum

en: Switch to Production Mode
tr: Canlı Moda Geç

en: Switch to Production Mode.
tr: Canlı Moda Geç

en: Switch to Test Mode
tr: Test Moduna Geç.

en: Switch to Test Mode.
tr: Test Moduna Geç.

en: System Date
tr: Sistem Tarihi

en: System Time
tr: Sistem Saati

en: Tags
tr: Etiketler

en: Tags can not be longer than 254 characters
tr: Etiketler 254 karakterden fazla olamaz

en: Tags for this Template - used when searching for it. Space delimited. (1 - 250 characters)
tr: Bu şablon için işaretler - Arama sırasında kullanılır. Boşlukla ayrılmış. (1 - 250 karakter)

en: Take the items from the beginning or the end of the list
tr: Öğeleri listenin başından veya sonundan al.

en: Template
tr: Şablon

en: Templates
tr: Şablonlar

en: Test email sent
tr: Test e-postası gönderildi

en: The Category for this Help Link
tr: Bu Yardım Bağlantısı için Kategori

en: The Default Layout to Display where there is no other content.
tr: Başka içerik olmadığında ekran için kullanılacak varsayılan tasarım.

en: The Display has been Deleted
tr: Ekran Silindi.

en: The Email Address for this user.
tr: Kullanıcı e-posta adresi

en: The Event has been Added.
tr: Etkinlik Eklendi.

en: The Event has been Deleted.
tr: Etkinlik Silindi.

en: The Event has been Modified.
tr: Etkinlik Düzenlendi.

en: The Event has been Scheduled
tr: Olay çalışma saatleri girildi.

en: The History Size in Number of Items
tr: Öğe sayısı cinsinden Geçmiş Boyutu

en: The Latitude of this display
tr: Bu ekranın enlemi

en: The Layout has been Deleted
tr: Bu tasarım silindi.

en: The Layout has been Retired
tr: Tasarım devre dışı bırakıldı

en: The Library Location you gave is not empty. Please give the location of an empty folder
tr: Belirtmiş olduğunuz kütüphane konumu boş değil. Lütfen boş bir dizini konum olarak belirtin.

en: The Library Location you gave is not writable by the webserver. Please fix the permissions and try again.
tr: Belirtmiş olduğunuz kütüphane konumu web sunucusu tarafında yazılabilir değil. Lütfen hakları kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: The Location (URL) of the webpage
tr: Web sayfası konumu (URL)

en: The Login Name of the user.
tr: Kullanıcının Sisteme Giriş Adı

en: The Longitude of this Display
tr: Bu ekranın boylamı

en: The Name for this Campaign
tr: Bu Kampanyanın Adı

en: The Name for this Group
tr: Bu Grup için İsim

en: The Name for this User Group
tr: Bu Kullanıcı Grubu için İsim

en: The Name of the Display - (1 - 50 characters).
tr: Ekran İsmi - (1-50 karakter)

en: The Name of the Layout - (1 - 50 characters)
tr: Tasarım Adı - (1-50 karakter)

en: The Name of the Template - (1 - 50 characters)
tr: Şablon İsmi - (1 - 50 karakter)

en: The Name of this item - Leave blank to use the file name
tr: Bu öğe için isim - Dosya adını kullanmak için boş bırakın

en: The Number of RSS items you want to display
tr: Göstermek istediğiniz RSS öğe sayısı.

en: The Password for this user.
tr: Kullanıcı Şifresi

en: The Status of this Layout is not known
tr: Bu tasarımın durumu bilinmiyor

en: The Template has been Deleted
tr: Şablon silindi.

en: The URL of your application homepage
tr: Uygulamanızın anasayfasının URL'i

en: The Width for this Resolution
tr: Bu çözünürlük için Genişlik

en: The call back URL for requests
tr: Talepler için geri arama URL'i

en: The duration for this transition, in milliseconds.
tr: Bu geçiş için milisaniye olarak süre.

en: The duration in seconds this counter should be displayed
tr: Bu sayacın saniye cinsinden görüntüleneceği süre

en: The duration in seconds this image should be displayed (may be overridden on each layout)
tr: Bu resim için saniye cinsinden görüntülenme süresi (Her tasarımda farklı olabilir)

en: The duration in seconds this media should be displayed
tr: Bu ortam öğesinin saniye cinsinden görüntüleneceği süre

en: The heading for this Column
tr: Bu Kolon için başlık

en: The name cannot be longer than 100 characters
tr: Girilen isim 100 karakterden uzun olamaz

en: The order this column should be displayed in when entering data
tr: Veri girişi sıraında kolon sırası görüntülenebilir

en: The requested page does not exist
tr: İstenilen sayfa mevcut değil

en: The requested theme item does not exist. [%s, %s]
tr: Belirtilen tema mevcut değil [%s, %s]

en: The speed in seconds between each item
tr: Her bir öğe arasındaki saniye cinsinden süre

en: The starting point from the left in pixels
tr: Sol başlangıç pozisyonu

en: The starting point from the top in pixels
tr: Üst başlangıç pozisyonu

en: The theme "%s" config file does not exist
tr: "%s" temasının konfigürasyon dosyası mevcut değil.

en: The theme "%s" does not exist
tr: "%s" teması mevcut değil.

en: The value in Number of Items must be numeric.
tr: Öğe sayısı değeri rakam olmalıdır.

en: Theme not initialised
tr: Tema kullanıma hazırlanamadı

en: There has been an application error.
tr: Uygulama hatası oluştu

en: There is already dataset called '%s'. Please choose another name.
tr: '% s' Olarak adlandırılan veri kümesi zaten var. Lütfen başka bir ad seçin.

en: There is an error in the HTML/XML
tr: HTML/XML hatası var

en: There is data assigned to this data set, cannot delete.
tr: Veri kümesinde atanmış veri var, silinemedi.

en: This Layout is invalid and should not be scheduled
tr: Bu tasarım geçersiz ve silinemez

en: This Layout is ready to play
tr: Bu tasarım oynatılmaya hazır

en: This Module does not exist
tr: Bu modül mevcut değil

en: This display has no mac address recorded against it yet. Make sure the display is running.
tr: Bu ekran için henüz MAC adresi kaydı oluşmamış. Ekranın çalıştığından emin olun.

en: This media is in use, please retire it instead.
tr: Bu içerik kullanımda.İşlem yapabilmek için lütfen içeriği pasifedin.

en: This will create a dump file of your database that you can restore later using the import functionality.
tr: Bu veritanınızın daha sonra içeri veri alma fonksiyonu ile veri geridönüşü yapmanızı sağlayacak dökümünü oluşturur.

en: Tidy Library
tr: Düzenli Kütüphane

en: Tidy Logs
tr: Düzeltilmiş Olay Kayıtları

en: Tidy Stats
tr: Düzeltilmiş İstatistikler

en: Timeline
tr: Zaman çizelgesi

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Title
tr: Başlık

en: To Date
tr: Bitiş Tarihi

en: Topic
tr: Konu

en: Topic is a required field. It must be between 1 and 254 characters.
tr: Konu alanı doldurulmalıdır. Karakter sınırı 1-254 karakter

en: Total Duration
tr: Toplam Süre

en: Total Duration (s)
tr: Toplam Süre (s)

en: Transition Config Locked
tr: Geçiş Ayarı Kilitlendi

en: Transition Edited
tr: Geçiş Düzenlendi

en: Transition ID is missing
tr: Geçiş Kimliği kayıp

en: Transitions
tr: Geçişler

en: Troubleshooting
tr: Sorun Giderme

en: Truncate
tr: Kırp

en: Truncate Log
tr: Olay Kayıtlarını Kırp

en: Truncate the Log
tr: Olay kayıtlarını kırp

en: Trying to change the password for another user denied
tr: Başka kullanıcının parolasını değiştirme işlemi engellendi

en: Turn OFF Debugging
tr: Hata Ayıklamayı devre dışı bırak

en: Turn ON Debugging
tr: Hata Ayıklamayı aktifleştir

en: Turn ON full auditing and debugging.
tr: Denetim ve hata ayıklamayı aktifleştir.

en: Turn full auditing and debugging OFF.
tr: Denetim ve hata ayıklamayı devre dışı bırak.

en: Type
tr: Tür

en: Unable to Add Help record
tr: Yardım kaydı eklenemiyor

en: Unable to Copy this Layout
tr: Bu tasarım kopyalanamıyor

en: Unable to Delete Help record
tr: Yardım kaydı silinemiyor

en: Unable to Edit Help record
tr: Yardım kaydı düzenlenemiyor

en: Unable to Import
tr: İçeri Veri Alınamadı

en: Unable to Remove this media from the Layout
tr: Bu medya tasarımdan çıkarılamıyor.

en: Unable to Unlink
tr: Bağlantı Kaldırılamadı

en: Unable to add Campaign, Step 1
tr: Kampanya eklenemedi, Adım 1

en: Unable to assign to the Region
tr: Bölgeye atanamıyor

en: Unable to copy layout
tr: Tasarım kopyalanamıyor

en: Unable to create Module [No registered modules of this type] - please refer to the Module Documentation.
tr: Modül oluşturulamıyor - Bu türle ilişkilendirilmiş modül yok- Lütfen modül dökümantasyonunu inceleyin.

en: Unable to create Module [No type given] - please refer to the Module Documentation.
tr: Modül oluşturulamıyor -Tür belirsiz- Lütfen modül dökümantasyonunu inceleyin.

en: Unable to delete Campaign
tr: Kampanya silinemedi

en: Unable to delete Display Group.
tr: Ekran Grubu silinemedi.

en: Unable to delete Schedule records for this DisplayGroup.
tr: Bu Ekran Grubu için zamanlama kayıtları silinemedi.

en: Unable to delete User Group.
tr: Kullanıcı Grubu silinemedi

en: Unable to delete campaign
tr: Kampanya silinemedi

en: Unable to delete display record.
tr: Ekran kaydı silinemedi

en: Unable to delete install.php. Please ensure the webserver has permission to unlink this file and retry
tr: install.php dosyası silinemiyor. Lütfen web sunucusunun yetkilerini kontrol edin ve tekrar deneyin.

en: Unable to delete layout
tr: Tasarım silinemiyor

en: Unable to delete schedule record for this Event.
tr: Bu etkinlik için zamanlama kaydı silinemedi.

en: Unable to delete schedule records for this Display Group.
tr: Ekran grubu için zamanlama kayıtları silinemedi

en: Unable to delete schedule records for this Event and DisplayGroup.
tr: Bu etkinlik ve Ekran Grubu için zamanlama kayıtları silinemedi.

en: Unable to delete schedule records for this Event.
tr: Bu etkinlik için zamanlama kayıtları silinemedi.

en: Unable to determine display resolution
tr: Ekran çözünürlüğü belirlenemedi

en: Unable to determine permissions
tr: İzinler belirlenemiyor

en: Unable to drop file assignments during display delete.
tr: Ekran silme sırasında dosya atamaları iptal edilemedi.

en: Unable to edit Campaign, Step 1
tr: Kampanya düzenlenemedi, Adım 1

en: Unable to edit display record.
tr: Ekran kaydı düzenlenemedi

en: Unable to edit tags
tr: Etiketler düzenlenemedi

en: Unable to edit the display groups for this Event.
tr: Bu etkinlik için Ekran Grupları düzenlenemedi

en: Unable to edit this resolution
tr: Bu çözünürlük düzenlenemiyor

en: Unable to find media record with the provided ID
tr: Verilen kimlik bilgisinde bir ortam dosyası kaydına rastlanamadı

en: Unable to find media type
tr: Ortam dosyası türü bulunamadı

en: Unable to find stored value of newly copied media
tr: Yeni kopyalanan ortam dosyaları için kayıt değeri bulunamadı

en: Unable to find the column headings
tr: Sütun başlıkları bulunamıyor.

en: Unable to find the number of data points
tr: Veri gösterhesi sayısı bulunamıyor.

en: Unable to get DataSet information
tr: Verikümesi bilgisi alınamıyor.

en: Unable to get Layouts Shown
tr: Tasarımların Gösterim bilgisi alınamadı

en: Unable to get Library Media Ran
tr: Kütüphane ortam dosyası çalışma sayısı alınamadı

en: Unable to get count of licensed displays.
tr: Lisansı ekran sayısı okunamadı.

en: Unable to get existing assignments.
tr: Mevcut atama bilgileri alınamadı

en: Unable to get group information for dataset
tr: Verikümesi için grup bilgisi alınamıyor.

en: Unable to get group information for layout
tr: Tasarım için grup bilgisi alınamıyor.

en: Unable to get group information for media
tr: İçerik

en: Unable to get group information for template
tr: Şablon için grup bilgisi alınamıyor.

en: Unable to get layouts for user
tr: Kullanıcı tasarımlarına erişilemedi

en: Unable to get list of campaigns
tr: Kampanya listesine erişilemedi

en: Unable to get list of displays
tr: Ekran listesi alınamadı

en: Unable to get list of templates for this user
tr: Bu kullanıcının taslak listesine erişilemedi

en: Unable to get permissions for this Campaign
tr: Bu kampanya yetkilerine erişilemedi

en: Unable to get permissions for this dataset
tr: Bu verikümesi için yetki alınamıyor.

en: Unable to get the DisplayGroup for this Display
tr: Bu ekran için Ekran Grubu bilgisi alınamadı

en: Unable to get the Inventory for this Display
tr: Bu ekran için envanter alınamıyor.

en: Unable to get the Mac or Client Address
tr: MAC veya istemci adresi belirlenemedi

en: Unable to get the Resolution information
tr: Çözünürlük bilgisi alınamadı

en: Unable to get the UserGroup for this User.
tr: Kullanıcının KullanıcıGrubu okunamadı.

en: Unable to get the default layout
tr: Ön tanımlı tasarım alınamıyor.

en: Unable to get the list of modules
tr: Modüllerin listesi alınamadı

en: Unable to get the list of transitions
tr: Geçiş listeleri alınamadı

en: Unable to get the storage name
tr: Saklama birimi ismi belirlenemedi

en: Unable to link Campaign to Layout
tr: Tasarımın Kampnaya bağlantısı kurulamadı

en: Unable to log out this user
tr: Kullanıcı sistemden çıkarılamadı

en: Unable to make this assignment
tr: Bu atama yapılamadı

en: Unable to make this assignment during preparation.
tr: Hazırlama sırasında bu atama yapılamadı.

en: Unable to open connection and start transaction
tr: Bağlantı kurulamadı ve işlem başlatılamadı.

en: Unable to retire this layout.
tr: BU tasarım devre dışı bırakılamadı

en: Unable to set XML
tr: XML oluşturulamadı

en: Unable to set permissions
tr: Yeki atanamıyor.

en: Unable to unlink Campaign from Layout
tr: Tasarımın Kampnaya bağlantısı kaldırılamadı

en: Unable to unlink all Layouts
tr: Tüm tasrımlardan bağlantı kaldırılamadı

en: Unable to update background information
tr: Arkaplan bilgileri güncelenemiyor

en: Unable to update module
tr: Modül güncellenemedi

en: Unable to update the DisplayGroup for this Display
tr: Ekranın Ekran Grubu bilgisi güncellenemedi

en: Unable to update transition
tr: Geçiş güncellenemiyor

en: Unable to upload file
tr: Dosya yüklenemedi

en: Unable to write to settings.php. We already checked this was possible earlier, so something changed.
tr: settings.php dosyasına yazılamadı. Bazı değişiklikler buna sebep olmuş olabilir.

en: Unabled to get Data Column information
tr: Veri sütunu bilgisi alınamıyor

en: Unassign from all Layouts
tr: Tüm tasarımlardan kaldır

en: Unassign from this region and retire
tr: Bu bölgeden kaldır ve pasifet.

en: Unassign from this region only
tr: Sadece bu bölgeden kaldır.

en: Unknown Display
tr: Bilinmeyen Ekran

en: Unknown Error
tr: Bilinmeyen Hata

en: Unknown Error.
tr: Bilinmeyen Hata.

en: Unknown Module
tr: Bilinmeyen modül

en: Unknown Source Type
tr: Bilinmeyen Kaynak Türü

en: Unknown Type %s
tr: Bilinmeyen Tür %s

en: Unknown User
tr: Bilinmeyen Kullanıcı

en: Unknown error editing %s
tr: %s düzenlenirken bilinmeyen bir hata oluştu

en: Unknown error setting this users homepage
tr: Bu kullanıcının ana sayfasını ayarlarken bilinmeyen bir hata oluştu.

en: Unknown transition type
tr: Bilinmeyen geçiş türü

en: Unsigned requests are not allowed to the authorize page.
tr: Sayfa kimlik doğrulamasında imzasız isteklere izin verilmez.

en: Update Interval
tr: Güncelleme Aralığı

en: Update Interval (mins)
tr: Güncelleme Aralığı (dak)

en: Update Interval must be greater than or equal to 0
tr: Güncelleme aralığı sıfırdan büyük veya sıfır olmalıdır

en: Update of settings failed
tr: Ayarların güncellenmesi başarısız

en: Upper Row Limit
tr: Üst Satır Sınırı

en: Upper limit must be higher than lower limit
tr: Üst limit alt limitten yüksek olmalıdır

en: Use one of the available licenses for this display?
tr: Bu ekran için uygun lisanlardan biri kullanılsın mı ?

en: User
tr: Kullanıcı

en: User Deleted.
tr: Kullanıcı Silindi.

en: User Group
tr: Kullanıcı Grubu

en: User Group Added
tr: Kullanıcı Gurubu Eklendi

en: User Group Deleted
tr: Kullanıcı Gurubu Silindi

en: User Group Edited
tr: Kullanıcı Gurubu Düzenlendi

en: User Group Menu Security Edited
tr: Kullanıcı Grup Menü Güvenliği düzenlendi

en: User Group Name cannot be empty.
tr: Kullanıcı grup ismi boş olamaz

en: User Group Page Security Edited
tr: Kullanıcı Gurup Sayfası Güvenliği Düzenlendi

en: User Group not selected
tr: Kullanıcı grubu seçilmedi

en: User Groups
tr: Kullanıcı Grupları

en: User Logged Out.
tr: Kullanıcı sistemden çıkarıldı.

en: User Name
tr: Kullanıcı Adı

en: User Type
tr: Kullanıcı Türü

en: User does not have a group and Xibo is unable to add one.
tr: Kullanıcının grubu yok ve Xibo bir grup ekleyemedi.

en: User not selected
tr: Kullanıcı seçilmedi

en: UserId does not match
tr: Kullanıcı kimliği uyuşmuyor

en: Username or Password incorrect
tr: Kullanıcı adır veya Parola yanlış

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Using "fwrite()" failed, due to error:
tr: "fwrite()" kullanımı başarısız, hata:

en: Using "socket_sendto()" failed, due to error:
tr: "socket_sendto()" kullanımı başarısız, hata:

en: Using "socket_set_option()" failed, due to error:
tr: "socket_set_option()" kullanımı başarısız, hata:

en: Using fsockopen() failed, due to denied permission
tr: fsockopen() kullanımı yetki nedeniyle başarız

en: Valid Extensions
tr: Geçerli Uzantılar

en: Value
tr: Değer

en: Version
tr: Sürüm

en: Version %s
tr: Sürüm %s

en: Version Code
tr: Sürüm Kodu

en: Version Information
tr: Sürüm Bilgisi

en: Video Path
tr: Video Yolu

en: View
tr: Görünüm

en: View Columns
tr: Sütunları Göster

en: View Data
tr: Verileri görüntüle.

en: View Library
tr: Kütüphaneyi Göster

en: View a log of application activity
tr: Uygulama aktivite kayıtlarını listele

en: Wake On LAN
tr: Ağ Üzerinden Açılış

en: Wake On Lan
tr: Ağ üstünden açma

en: Wake On Lan Failed as there are no functions available to transmit it
tr: Transfer fonksiyonu olmadığından Ağ Üzerinden Açma başarız.

en: Wake on LAN
tr: Ağ üstünden açma

en: Wake on LAN Time
tr: Ağ üzerinden açma zamanı

en: Wake on Lan command sent.
tr: Ağ üstünden açma komut seti

en: Wake on Lan is enabled, but you have not specified a time to wake the display
tr: Ağ üstünden açma aktif hale getirildi, fakat ekran için açma zamanı belirlenmedi

en: Warning: Importing a file here will overwrite your existing database. This action cannot be reversed.
tr: Dikkat:Buraya dosya yükleme işlemi mevcut veritabanınızın üstüne yazacaktır. Bu işlem geri alınamaz.

en: We suggest setting your PHP post_max_size and upload_max_size to at least 128M, and also increasing your max_execution_time to at least 120 seconds.
tr: PHP konfigürasyonunuzda post_max_size ve  upload_max_size değerlerinin 128M, max_execution_time değerinin ise 120 saniye olarak belirlenmesini tavsiye ederiz.

en: We will do our best to use the information collected above to solve your issue.
tr: Belirtmiş olduğunuz sorunun çözümü ile ilgili elimizden geleni yapacağız.

en: West
tr: Batı

en: What is the initial user group for this user?
tr: Bu kullanıcı için başlangıç kullanıcı grubu nedir?

en: What is this users type?
tr: Kullanıcı Türü

en: What transition should be applied when this region is finished?
tr: Bu bölge tamamlandığında hangi geçiş uygulanacak ?

en: When Enabled users will be able to add media using this module
tr: Aktif hale getirildiğinde kullanıcılar bu modülü kullanarak ortam dosyası ekleyebilirler

en: When PreviewEnabled users will be able to see a preview in the layout designer
tr: Önizleme aktif olduğunda kullanıcılar tasarım düzenleme ekranında önizleme yapabilir

en: Whether this column is a value or a formula
tr: Bu kolon bir değer mi formül mü olacak

en: Whether to always put the default layout into the cycle.
tr: Döngüye her zaman öntanımlı tasarım konulur

en: Width
tr: Genişlik

en: Width must be greater than 0
tr: Genişlik 0'dan büyük olmalıdır

en: Width of the Region
tr: Bölge Genişliği

en: Windows Command
tr: Windows Komutu

en: Yes
tr: Evet

en: You MUST have a valid database backup to continue. Please take and verify a backup and upgrade again.
tr: Devam etmek için geçerli bir veritabanı yedeğinizin olması gerekir. Lütfen veritabanınızı yedekleyip yedeğinizi kontrol ettikten sonra sürüm yükseltmeyi tekrar deneyin.

en: You already own a display group called "%s". Please choose another name.
tr: "%s" isimli bir ekran grubunuz var. Lütfen başka bir isim seçin.

en: You already own a layout called '%s'. Please choose another name.
tr: Zaten '%s' isminde bir tasarımın sahibisiniz.Lütfen başka bir ismi seçiniz.

en: You do not have permission to access this page.
tr: Bu sayfaya erişim yetkiniz yok

en: You do not have permission to alter/delete this media.
tr: Bu içeriği değiştirmek/silmek için yetkiniz yok.

en: You do not have permission to change Display Groups on this display
tr: Bu ekranın ekran grubunu değiştirme yetkiniz yok

en: You do not have permission to change this users homepage
tr: Bu kullanıcının ana sayfasını değiştirmek için yetkiniz yok.

en: You do not have permission to delete this campaign
tr: Bu kampanyayı silme izniniz yok

en: You do not have permission to edit this campaign
tr: Bu kampanyayı düzenleme izniniz yok

en: You do not have permission to edit this display
tr: Bu görüntüyü düzenleme izniniz yok

en: You do not have permission to edit this display group
tr: Ekran grubunu düzenleme izniniz yok

en: You do not have permission to edit this event.
tr: Bu etkinliği düzenleme yetkiniz yok

en: You do not have permission to use that dataset
tr: Bu veri kümesini kullanabilme izniniz yok

en: You do not have permission to view this display
tr: Bu görüntüyü görüntüleme izniniz yok

en: You do not have permissions to delete this layout
tr: Bu tasarımı silmek için yetkiniz yoktur.

en: You do not have permissions to delete this region
tr: Bu bölgeyi silmek için yetkiniz yoktur.

en: You do not have permissions to delete this template
tr: Bu şablonu silmek için yetkiniz yok.

en: You do not have permissions to edit this campaign
tr: Bu kampanyayı düzenleme izniniz yok

en: You do not have permissions to edit this dataset
tr: Bu verikümesini düzenlemek için yetkiniz yoktur.

en: You do not have permissions to edit this display group
tr: Ekran grubunu düzenlemek için yetkiniz yok.

en: You do not have permissions to edit this layout
tr: Bu tasarımı düzenlemek için yetkiniz yok

en: You do not have permissions to edit this media
tr: Bu içeriği değiştirebilmek için yetkiniz yoktur.

en: You do not have permissions to edit this region
tr: Bu bölgeyi düzenlemek için yetkiniz yoktur

en: You do not have permissions to edit this regions permissions
tr: Bu bölgenin yetkilerini düzenlemek için yetkiniz yoktur

en: You do not have permissions to view this layout
tr: Bu tasarımı görme yetkiniz yok

en: You have exceeded your maximum number of licensed displays. %d
tr: Maksimum ekran sayısını geçtiniz. %d

en: You have selected media that you no longer have permission to use. Please reload Library form.
tr: Kullanım yetkiniz olmayan bir ortam dosyası seçtiniz. Lütfen kütüphane formunu tekrar yükleyin.

en: You have selected media that you no longer have permission to use. Please reload the form.
tr: Kullanma yetkiniz olmayan çoklu ortam dosyasını seçtiniz. Lütfen formu tekrar yükleyin.

en: You may fill in the form while your file is uploading.
tr: Dosya yüklenirken formu doldurabilirsniz

en: You must enter a duration
tr: Bir süre girmelisiniz.

en: You must enter a duration.
tr: Bir süre girmelisin.

en: You probably want to allow larger files to be uploaded than is currently available with your PHP configuration.
tr: Muhtemelen PHP konfigürasyon dosyanızda izin verilenden daha yüksek boyutta dosya yüklemesi yapmak istiyorsunuz.

en: You should also manually take a backup of your library.
tr: Ayrıca kütüphanenizi manuel olarak da yedekleyebilirsiniz.

en: You should send your screenshot to info@xibo.org.uk with a reference to the Launchpad Question/Bug you have created previously.
tr: Almış olduğunuz ekran görüntüsünü daha önceden Kontrol Paneli Soru/Hata (Launchpad Question/Bug) da oluşturduğunuz referans numarası ile beraber "info@xibo.org.uk adresine gönderebilirsiniz.

en: Your consumer key is: %s
tr: Tüketici anahtarınız : %s

en: Your consumer secret is: %s
tr: Tüketici parolanız : %s

en: Your library is full. Library Limit: %s K
tr: Kütüphaneniz dolu. Kütüphane Limiti: %s K

en: Your password does not meet the required complexity
tr: Şifreniz güçlü şifre gereksinimlerini karşılamıyor

en: Your repeat until date is in the past. Cannot schedule events to repeat in to the past
tr: Geçmiş zamana tekrarlama girdiniz. Geçmiş tarihe etkinlik zamanlaması yapılamaz.

en: Your start time is in the past. Cannot schedule events in the past
tr: Başlangıç zamanı geçmiş. Geçmişe etkinlik zamanlaması yapılamaz.

en: seconds
tr: saniye
